30 sekunders läsning: Chisen OPzS2-300
• Modell & specifikation: Chisen OPzS2-300 | 2V 300Ah (C10) | Tubulärt översvämmat batteri
• Teknik: tubulär positiv platta + flytande utspädd svavelsyra-elektrolyt + ventilpluggstruktur (standarder i §4)
• Kärnfördelar: cykellivslängd 1500-2500 cykler (80% DOD) / konstruerad flytlivslängd 20+ år (25°C)
• Typiska tillämpningar: telekom-basstationer (särskilt bemannade) + PV/vindenergilagring + datacenter-UPS + järnväg + marin
Chisen OPzS2-300 är ett 2V 300Ah tubulärt översvämmat batteri.
Teknisk färdplan: tubulär positiv platta + flytande utspädd svavelsyra-elektrolyt + ventilpluggstruktur (standarder i §4).
Tillämpningsscenarier: OPzS2-300 är en 2V-cell. 24 celler i serie bildar ett 48V-system / 54 celler i serie bildar ett 108V-system (kompatibelt med 110V) / 108 celler i serie bildar ett 216V-system (kompatibelt med 220V) / 190 celler i serie bildar ett 380V trefas-DC-system.
Användningsområden: telekommunikation / kabel-TV / kraft / säkerhet / UPS / styrutrustning / medicinsk utrustning / järnväg / PV / alternativ energi.
Fördel | Teknisk lösning | Kundvärde |
Tubulär positiv plattstruktur | Tubulär positiv platta + översvämmad typ + transparent SAN-plastkärl | Cykellivslängd 1500-2500 cykler (80% DOD) |
20+ års konstruerad flytlivslängd | Underhållsspänning 2.24V/cell (25°C), utjämningsladdning 2.35-2.40V | Bättre TCO än AGM |
Visuellt underhåll på plats | Transparent kärl för kontroll av vätskenivå + plattor på plats; påfyllning var 3-6:e månad | Lämplig för bemannade rum, järnväg, marin |
Täckning av flera standarder | 6 internationella/regionala/branschstandarder (se §4) | Säljbar i 60+ länder |
Chisen CHISEN-varumärket grundades 2002, specialiserat på tubulära batterier i över 20 år, exporterar till 60+ länder och levererar till industriella kunder inom telekommunikation / kraft / datacenter / PV / järnväg / medicin.
Tabellen nedan är en snabböversikt av OPzS2-300 kärnspecifikationer (detaljerade standarder i §4, tillämpningsscenarier i §7, underhållsspänningsdetaljer i §12).
Parameter | Värde | Standard / anmärkning |
Märkspänning | 2V(DC) | |
Märkkapacitet | 300Ah(C₁₀) | |
Modell | OPzS2-300 | |
Serie | 管式富液蓄电池(Tubular Flooded Battery) | |
Tillämpliga standarder | IEC 60896 + DIN 40736-1 + GB/T 19638 等 6 项(详见 §4) | |
Mått (längd × bredd × höjd) | 145 × 206 × 354 mm | |
Totalhöjd (inkl. terminaler) | 409 mm | |
Terminaltyp | Φ20-M8 | |
Terminalmoment | 10-12 N·m | |
Arbetstemperatur (urladdning) | -40°C ~ 60°C | |
Arbetstemperatur (laddning) | -30°C ~ 55°C | |
Arbetstemperatur (förvaring) | -25°C ~ 45°C | |
Underhållsspänning | 2.24V/cell (25°C) | |
Temperaturkompensation för underhållsspänning | -3.3mV/°C/cell | |
Utjämningsspänning | 2.35-2.40V/cell (25°C) | |
Temperaturkompensation för utjämningsspänning | -5mV/°C/cell | |
Cykelladdningsspänning | 2.35-2.40V/cell (25°C) | |
Max laddningsström | 60A | |
Max urladdningsström (5s) | 1500A | |
Självurladdningshastighet | 3% / 月(可搁置 9-12 个月 无需充电,25°C) | |
Inre resistans (fulladdad / 25°C) | 0.80 mΩ | |
Kortslutningsström | 3000A | |
Cykellivslängd | 1500-2500 次(放电深度 80%) | |
Konstruerad flytlivslängd | 20+ 年(25°C) | |
Transport / sjöfrakt | IMDG Class 8 / UN2794 / MSDS | |
Certifieringar | 按客户需求合作办理(详见 §4) |
Chisen OPzS2-300 modellnamngivning följer den tyska standarden DIN 40736-1 (tubulär översvämmad) + internationella IEC 60896 namngivningsregler. OPz är förkortningen av det tyska ordet "Ortsfeste Panzerplatten", som betyder "stationär tubulär pansarplatta".
Jämförelsetabell för bokstavsbetydelser OPzV / OPzS (DIN 40736-1-definition):
Bokstav | Tyskt fullständigt namn / betydelse | Teknisk betydelse |
OPz | Ortsfeste Panzerplatten / stationär tubulär pansarplatta | Positiv platta = tubulär platta |
S | V = Valve Regulated / V = Vented | Öppen typ / översvämmad / ventilplugg |
2 | 2V cellspänning | 48V = 24 celler / 110V = 54 celler / 220V = 108 celler i serie |
300 | 300Ah kapacitet (C10 / 10-timmars hastighet) | Urladdning till 1.80V/cell vid 10-timmars hastighet |
Chisen OPzS2-300 uppfyller följande 6 internationella / regionala / branschstandarder (grund för produktdesign). Standardefterlevnad = försäljningsregelefterlevnad + tullklarering + smidig projektupphandling.
Standard | Nummer | Tillämpningsområde |
Internationell IEC | IEC 60896-11:2002 | Stationära ventilerade (översvämmade) batterier |
Tysk DIN | DIN 40736-1:1985 | Stationära batterier med tubulär positiv platta (gold standard) |
Kinesisk nationell standard | GB/T 19638.2-2014 | Stationära ventilerade batterier (regelefterlevnad vid marknadsförsäljning) |
Kinesisk telekom | YD/T 1360 | Reservkraft för teleoperatörer (rekommenderad efterlevnad) |
Europeisk | Eurobat Long Life | Europeisk klassificering av batterilivslängd (> 12 års flyt) |
Storbritannien / Nordamerika | BS 6290 Part 4 / UL 1989 | Brittisk / nordamerikansk reservkraftsmarknad |
Observera: tredjepartsbesiktningscertifikat / destinationslandsspecifika certifieringar (SONCAP / PVOC / SASO / BIS / ESMA) kan ordnas enligt kundens krav (stöds av ledande organ såsom SGS / TUV / BV / CTI).
Chisen OPzS2-300 fysiska strukturella design (tubulär positiv platta är kärnan; cykellivslängden är 1.5-2 gånger högre än för batterier med platta plattor):
Komponent | Material / spec | Beskrivning |
Positivt gitter | Pressgjuten tubulär positiv platta med lågantimonlegering | Fiberglasrör omsluter Pb-Sb-legering |
Negativt gitter | Negativ platta med bly-kalciumlegering | Förbättrar utnyttjandet av aktivt material |
Separator | PVC-kompositseparator med lågt motstånd | Lågt motstånd / hög porositet / åldringsbeständig |
Elektrolyt | Högren lågdensitet utspädd svavelsyra | Densitet 1.24 ± 0.01 g/cm3 (fulladdad) |
Kärl | Transparent SAN-plast | Vätskenivå och plattornas tillstånd synliga |
Lock | Högstyrka ABS-harts | Förseglat / flamskyddande |
Syrafast ventil | Trattformad syrafast ventil | Med syrafiltrering och flamskyddande explosionssäker funktion |
Ventilplugg | Explosionssäker ventilplugg | Automatisk tryckreglering (0.05-0.15 MPa) |
OPzS transparent kärl fördel: vätskenivåhöjd + färgförändring på plattor (sulfateringsdetektering) kan observeras på plats
Chisen OPzS-serie — 18 modeller från 100Ah till 3000Ah (tubulär översvämmad / Tubular Flooded). Alla uppfyller standarderna IEC 60896-11 + DIN 40736-1 + GB/T 19638.2-2014. Modeller inom samma serie kan flexibelt seriekopplas för att bilda olika spänningssystem (48V = 24 celler / 110V = 54 celler / 220V = 108 celler / 380V = 190 celler).
Artikel | OPzV (Tubular GEL VRLA) | OPzS (Tubular Flooded) |
Elektrolyt | Nano kiseldioxidbaserad gel (fast, icke-flytande) | Utspädd svavelsyra 1.24 g/cm3 (vätska) |
Positiv platta | Pressgjuten tubulär (Pb-Ca-legering) | Pressgjuten tubulär (Pb-Sb lågantimonlegering) |
Tillämplig DIN-standard | DIN 40472:2015 (tubulär ventilstyrd) | DIN 40736-1:1985 (tubulär översvämmad) |
Kärl | ABS flamskyddande UL94 V-0 (ogenomskinligt) | SAN transparent plast (vätskenivå synlig) |
Kortslutningsström (100Ah) | 1700 A | 1500 A |
Inre resistans (20°C) | 0.0011 Ohm (1.1 mΩ) | 0.001 Ohm (1.0 mΩ) |
Max laddningsström | 30 A (0.30C10) | 20 A (0.20C10) |
Självurladdningshastighet (20°C fulladdad) | 2%/månad | 3%/månad |
Underhållsspänning (25°C) | 2.25-2.27V/cell | 2.24V/cell |
Utjämningsspänning (25°C) | 2.30-2.35V/cell | 2.35-2.40V/cell |
II. Miljöanpassning (4 rader):
Parameterdimension | OPzV GEL ventilstyrd | OPzS översvämmad |
Arbetstemperatur (urladdning) | -40°C ~ 65°C (gel tål hög temperatur) | -40°C ~ 60°C |
Arbetstemperatur (laddning) | -30°C ~ 65°C | -30°C ~ 55°C |
Kapacitet - temperatur (40°C) | cirka 105% | 108% |
Kapacitet - temperatur (-20°C) | cirka 55% | cirka 65% (uppskattat) |
III. Livslängd och cykling (4 rader):
Parameterdimension | OPzV GEL ventilstyrd | OPzS översvämmad |
Flytlivslängd (25°C) | 20+ år | 20+ år (kräver periodisk påfyllning) |
Flytlivslängd (30°C) | cirka 10 år | 8-10 år |
Cykellivslängd (DOD 80%) | ≥ 1500 cykler | 1500-2500 cykler |
Cykellivslängd (DOD 50%) | 2200+ cykler | 2500-4000 cykler |
IV. Underhåll och installation (4 rader):
Parameterdimension | OPzV GEL ventilstyrd | OPzS översvämmad |
Vattenpåfyllning | Underhållsfri (ingen påfyllning krävs) | Fyll på var 3-6:e månad (destillerat vatten) |
Syrångemission | Minimal (ventilstyrd förseglad + syrafilter) | Mer (översvämmad + filterventilation) |
Installationsorientering | Vertikal / horisontell / sidomontering (ej upp och ner) | Måste vara vertikal (elektrolyten skulle läcka) |
Besiktning på plats | Inte möjlig (ogenomskinligt kärl) | Möjlig (transparent kärl för att kontrollera vätskenivå / plattor) |
V. Kommersiella och beslutsfattande aspekter (4 rader):
Parameterdimension | OPzV GEL ventilstyrd | OPzS översvämmad |
Inköpskostnad (relativ) | Högre (+15-25% jämfört med OPzS) | Lägre (mogen teknik) |
Underhållskostnad (20 år) | Mycket låg (underhållsfri) | Medel (arbetskraft + destillerat vatten) |
TCO (20 år) | Medel (högre inköp + lågt underhåll) | Låg (lägre inköp + medel underhåll) |
Återvinningsvärde | Högt (bly återvinningsbart) | Högt (bly återvinningsbart) |
VI. Slutsats för valbeslut (om du bryr dig om X → välj Y):
Bekymmer / tillämpningsscenario | Rekommenderat val | Anledning |
Obemannade / avlägsna / ö- / gränsbasstationer | OPzV | Underhållsfri + vertikal/horisontell/sidomontering + ventilstyrd försegling (40% besparing på drift och underhåll) |
Tropiska / öken- / extrema högtemperaturrum (>45°C ihållande) | OPzV | Gel tål hög temperatur (laddning -30~65°C jämfört med OPzS -30~55°C) |
Djupcykliska tillämpningar (PV dagligen 1 cykel vid 80% DOD) | OPzS | 50% högre cykellivslängd (2500 jämfört med 1500 cykler) |
Stora UPS-datacenter (>500 kVA hög hastighet) | OPzS | Lång djupcyklisk livslängd (1500-2500 cykler) + stor kapacitet (2000+ Ah) minskar antalet seriekopplade celler |
Mobil utrustning / lutande installation / fordonsbatterier | OPzV | Vertikal/horisontell/sidomontering (ventilstyrd, inget läckage) |
Transparent besiktning / underhåll på plats (bemannade rum med regelbunden rond) | OPzS | SAN transparent kärl + filterventilation (synligt underhåll + filtrering av syrånga) |
Jämförelse av Chisen OPzS-batterityper i storskaliga industriella energilagrings- och reservkraftsscenarier, med valrekommendationer:
Valbeslutstabell (om din tillämpning är X → rekommenderas Y): stora datacenter-UPS (>500 kVA) / järnvägssignalering / nödbelysning / fartygs huvudkontroll / bemannade rum → OPzS (översvämmad typ med längre livslängd + lägre kostnad + högre kortslutningsström). Datacenter-UPS / 5G-basstation / PV-energilagring / obemannad / avlägsen driftsättning → OPzV. Bilstart / e-cyklar / motorcyklar / små UPS / kort reservtid (<30 min) → AGM platt platta.
Jämförelsepunkt | OPzS (tubulär översvämmad) | OPzV (tubulär gel ventilstyrd) | AGM (platt platta ventilstyrd) |
Positiv plattstruktur | Tubulär | Tubulär | Platt platta |
Elektrolyt | Utspädd svavelsyra (översvämmad) | Nano gel (GEL) | AGM glasfiber |
Ventilstyrd | Nej (öppen + ventil) | Ja (förseglad) | Ja (förseglad) |
Underhållsfri | Kräver påfyllning (3-6 månader) | Underhållsfri | Underhållsfri |
Cykellivslängd (80% DOD) | 1500-2500 cykler | ≥ 1500 cykler | 500-1000 cykler |
Höghastighetsurladdningsförmåga | Medel (1500-1600A) | Stark (1500-1700A) | Medel (800-1500A) |
Installationsorientering | Måste vara vertikal | Vertikal/horisontell/sida | Vertikal/horisontell/sida |
Transparent kärl för besiktning | Ja (SAN transparent) | Nej (ABS ogenomskinligt) | Nej (ABS ogenomskinligt) |
Typiska tillämpningar | Stor UPS / järnväg / fartyg / nödbelysning | UPS / basstation / PV / obemannad | Bilstart / liten UPS / e-cyklar |
Relativt pris | Låg | Medel | Låg |
Batterikapacitet (Ah) = lasteffekt (W) × reservtid (h) ÷ busspänning (V) ÷ växelriktarverkningsgrad ÷ temperaturkoefficient
Där: växelriktarverkningsgrad UPS 0.85 / DC-last 1.0; temperaturkoefficient 25°C = 1.0 / 35°C = 0.85 / 45°C = 0.70 (nedsättning vid hög temperatur); 20-30% marginal rekommenderas.
Exempel 1: telekom-basstation 48V-system, 4-8h reservtid sedan generatoromkoppling. Last 1 kW, reservtid 4h, buss 48V, verkningsgrad 0.85, temperatur 25°C. Kapacitet = 1000 × 4 ÷ 48 ÷ 0.85 ÷ 1.0 ≈ 98Ah. Rekommenderas: OPzV2-100 (24 celler i serie för 48V), 2% marginal.
Exempel 2: PV nätansluten/off-grid lagring 5kW-system, 4h reservtid. Last 5 kW, reservtid 4h, buss 48V, verkningsgrad 0.85, temperatur 25°C. Kapacitet = 5000 × 4 ÷ 48 ÷ 0.85 ÷ 1.0 ≈ 490Ah. Rekommenderas: OPzV2-500 (24 celler i serie för 48V), 2% marginal.
Exempel 3: 110V DC-tavla, 10h reservtid. Last 0.5 kW, reservtid 10h, buss 110V, verkningsgrad 1.0 (DC-last), temperatur 25°C. Kapacitet = 500 × 10 ÷ 110 ÷ 1.0 ÷ 1.0 ≈ 45Ah. Rekommenderas: OPzV2-100 (54 celler i serie för 108V), 100% marginal.
Exempel 4: 220V trefas DC industriell kraft, 30 min fullastreserv. Last 100 kW, reservtid 0.5h, buss 220V, verkningsgrad 1.0, temperatur 25°C. Kapacitet = 100000 × 0.5 ÷ 220 ÷ 1.0 ÷ 1.0 ≈ 227Ah. Rekommenderas: OPzV2-250 (108 celler i serie för 220V), 10% marginal.
Fler seriekopplingar (48V = 24 celler / 110V = 54 celler / 220V = 108 celler / 380V = 190 celler) beskrivs i detalj i §7 tillämpningsscenarier.
Konfigurationsparametrar för sol-/vindsystem (uppmätta enligt CHISEN specifikationsblad s.1):
Parameter | Börvärde | Beskrivning |
Överspänningsfrånkoppling | 2.45 ± 0.01V/cell @25°C | Överspänningsfrånkoppling (laddning klar / solcellsregulatorn kopplar från batteriet) |
Regler-/utjämningsspänning | 2.40 ± 0.01V/cell @25°C | Utjämningsspänning (periodisk balansering, var 30-60:e dag) |
Återanslutningsspänning för solpanel | 2.25 ± 0.005V/cell @25°C | Återanslutningsspänning för solpanel (återanslutning efter återhämtning vid underhållsspänning) |
Inställning av underhållsspänning | 2.27 ± 0.005V/cell @25°C | Underhållsspänning (stationärt tillstånd för fristående PV-kraft) |
Lågspänningslarm | 1.95 ± 0.005V/cell @25°C | Lågspänningslarm (lasten är på väg att kopplas från) |
Lågspänningsfrånkoppling | 1.90 ± 0.005V/cell @25°C | Lågspänningsfrånkoppling (lasten frånkopplas för att skydda batteriet från överurladdning) |
Laståteranslutningsspänning | 2.09 ± 0.01V/cell @25°C | Laståteranslutningsspänning (återanslutning efter återhämtning från överurladdning) |
Temperaturkompensationskoefficient | -3 ~ -5 mV/°C/cell | Temperaturkompensationskoefficient (underhåll -3.3mV, utjämning -5mV) |
Gratis teknisk dimensionering: skicka "systemspänning + lasteffekt + reservtid + driftstemperatur" till sales@chisen.cn, få ett komplett Excel-dimensioneringsblad + offert inom 24 timmar.
Chisen OPzS2-300 urladdningsklassningstabell för flera kapaciteter / effekter (uppmätt enligt CHISEN specifikationsblad s.2, 20°C slutspänning 1.80V):
Urladdningstid | Urladdningsström / effekt | Kapacitet (Ah) | Effekt (W/cell) |
1 HR | 50A | 50 Ah | 108 W/cell |
3 HR | 25A | 75 Ah | 137 W/cell |
5 HR | 17A | 85 Ah | 163 W/cell |
10 HR | 10A | 100 Ah | 198 W/cell |
24 HR | 4.45A | 107 Ah | 214 W/cell |
48 HR | 2.31A | 111 Ah | 220 W/cell |
72 HR | 1.6A | 115 Ah | 225 W/cell |
100 HR | 1.2A | 120 Ah | 240 W/cell |
120 HR | 1.02A | 122 Ah | 247 W/cell |
240 HR | 0.54A | 130 Ah | 261 W/cell |
Steg 1 Bekräfta systemspänning + antal seriekopplade celler: telekom-basstation / PV / UPS / järnväg / medicin / marin → 24 celler i serie (48V-system) / 54 celler (108V, kompatibelt med 110V DC-tavlor) / 108 celler (216V, kompatibelt med 220V industriell kraft) / 190 celler (380V trefas DC datacenter-UPS).
Steg 2 Välj kapacitet: beräkna med formeln "batterikapacitet = lasteffekt × reservtid ÷ busspänning ÷ växelriktarverkningsgrad ÷ temperaturkoefficient" → välj närmaste standardkapacitet (100 / 200 / 300 / 500 / 1000 / 1500 / 2000 / 3000 Ah), reservera 20-30% marginal.
Steg 3 Kontrollera cykellivslängd + batterityp: underhållsspänningsreserv (basstation / UPS) → OPzV (underhållsfri 20+ år); djupcykel (PV daglig cykel) → OPzV eller OPzS (tubulär ≥1500 cykler); hög ström (datacenter-UPS > 500 kVA) → OPzS (kortslutning 1500A+).
Steg 4 Kontrollera mått + vikt: OPzV2-100 mått 103×206×390mm / vikt 13.2kg (inkl. elektrolyt), OPzS2-300 mått 103×206×409mm / vikt 12.6kg (inkl. elektrolyt); reservera ≥ 50mm värmeavledningsavstånd för batteriskåp / ställ.
Steg 5 Välj eftermarknad + certifieringar: projektupphandling / tullklarering kräver motsvarande nationella standarder (se §4); CHISEN rekommenderas (20+ års varumärke + 60+ länders exporterfarenhet + hjälp med destinationslandscertifieringar på begäran).
Chisen OPzS2-300 cykellivslängd 1500-2500 cykler (80% DOD, testförhållanden enligt IEC 60896-11, 25°C). Kombinationen tubulär + översvämmad är den största fördelen med OPzS — 1.5-2 gånger längre livslängd än AGM med platt platta, och 30-50% högre än OPzV ventilstyrd (eftersom det positiva aktiva materialet underhålls mer fullständigt).
Jämförelse av cykellivslängd tubulär vs platt positiv platta (DIN 40736 + uppmätt):
Urladdningsdjup (DOD) | OPzS översvämmad (tubulär) | OPzV ventilstyrd (tubulär) | AGM platt platta (ventilstyrd) |
80% DOD (djupcykel) | 1500-2500 cykler | ≥ 1500 cykler | 500-1000 cykler |
50% DOD (medelcykel) | 2500-4000 cykler | 2200+ cykler | 750-1500 cykler |
30% DOD (grund cykel) | 4500-6500 cykler | 3500+ cykler | 1500-3000 cykler |
Underhållsspänningsberedskap (ingen cykling) | 20-25 år (25°C) | 20+ år (25°C) | 10-15 år (25°C) |
Tillämpningsscenario | Urladdningsdjup | Antal cykler | Livslängd i år |
Underhållsspänningsreserv / stor UPS / bemannat rum med regelbunden påfyllning | 0% DOD | — | 20+ år |
Järnvägssignalering / nödbelysning / solenergi off-grid | 60% DOD | 2000+ cykler | 8-12 år |
UPS höghastighetspulsurladdning | 30% DOD | 3500+ cykler | 12+ år |
Dieselstart (hög kortslutningsström) | 5% DOD | > 10000 cykler | 15+ år |
Översvämmad OPzS-typ kräver vattenpåfyllning var 3-6:e månad, men underhållskostnaden kompenseras av 1.5-2 gånger längre livslängd; ur TCO-perspektiv (total ägandekostnad) presterar OPzS bättre än OPzV i stora UPS- / järnvägs- / marinscenarier.
v25 tillägg: kombinerad demonstration av cykellivslängd och TCO-livscykelkostnad (typiskt 48V 300Ah reservsystem, 20-årig total ägandekostnad):
Kostnadspost | OPzV | OPzS | AGM platt platta ventilstyrd |
Tubulär gel ventilstyrd (Chisen) | Tubulär översvämmad (Chisen) | ||
Initial inköpskostnad (inkl. installation) | Medel (tubulär gel) | Lägre (tubulär översvämmad / mogen process) | Lägst (platt platta ventilstyrd) |
Konstruerad livslängd | 20+ år (25°C underhåll) | 20-25 år (25°C underhåll, med regelbundet underhåll) | 8-12 år (25°C underhåll) |
Byte som krävs på 20 år | 0 gånger (köp en gång, använd hela livet) | 0 gånger (inget byte på 20 år med gott underhåll) | 1-2 gånger (runt år 8 / år 16) |
Årlig underhållskostnad | Mycket låg (underhållsfri, endast rengöring) | Medel (påfyllning + rengöring var 3-6:e månad) | Medel (spänningsövervakning + rengöring) |
20-årig total ägandekostnad (TCO) | Medel (medel inköp + lågt underhåll) | Lägre (lågt inköp + medel underhåll) | Hög (lågt inköp + kort livslängd som kräver flera byten) |
B2B-nyckelslutsats: tubulära batterier kostar cirka 1.5-2 gånger mer i inköp än AGM platt platta, men håller 2+ gånger längre, och 20-årig TCO är 30-40% lägre än AGM.
Chisen OPzS2-300 standard underhållsspänning är 2.24V/cell (25°C) och kräver temperaturkompensation för underhållsspänning på -3.3mV/°C/cell.
V_float (faktisk temperatur) = 2.24V + (-3.3mV/°C) × (faktisk temperatur - 25°C)
Omgivningstemperatur | Beräkningsformel | Kompenserad underhållsspänning |
25°C (referens) | 2.24V (ingen kompensation) | 2.24V |
15°C | 2.24 + (-3.3mV × -10) | 2.27V |
35°C | 2.24 + (-3.3mV × 10) | 2.21V |
45°C | 2.24 + (-3.3mV × 20) | 2.17V |
55°C | 2.24 + (-3.3mV × 30) | 2.14V |
Cykelladdningsspänning (istället för utjämning): 2.35-2.40V/cell (@25°C) med -5mV/°C/cell kompensation, max ström 20A. Syfte: cyklisk drift (fristående PV, periodiska tillämpningar).
Noggrannhetskrav för underhållsspänning: ±1% (±25mV); att överskrida detta intervall förkortar batteriets livslängd avsevärt.
Underhållsström: < 5mA/Ah (Chisen-spec), dvs. ett 300Ah-batteris underhållsström < 500mA.
Chisen OPzS2-300 driftstemperatur per scenario (klassificering enligt specifikationsbladet): urladdning -40°C ~ 60°C, laddning -30°C ~ 55°C (laddning striktare än urladdning), förvaring -25°C ~ 45°C. Optimal driftstemperatur 25°C (definitionspunkt för märkkapacitet).
Temperaturens inverkan på kapaciteten (exakt tabell Kapacitet påverkas av Temp i OPzS specifikationsblad, 10HR-kapacitet):
Omgivningstemperatur | Kapacitet (10HR) | Tillämpningsrekommendation |
40°C | 108% | Liten kapacitetsökning vid hög temperatur (jonaktiviteten i översvämmad elektrolyt är mer intensiv) |
25°C | 100% | Referens för märkkapacitet (designlivslängd 20 år) |
0°C | 85% | Kapaciteten minskar 15% vid låg temperatur |
-15°C | 65% | Kapaciteten minskar 35% vid extremt låg temperatur (elektrolytens viskositet ökar) |
Översvämmade OPzS-batterier har en flytlivslängd på 20 år vid standardtemperaturen 25°C; flytlivslängden halveras för varje 10°C temperaturökning (Arrhenius lag). Det vill säga, 35°C ≈ 10 år / 45°C ≈ 5 år. Översvämmade batterier är mer temperaturkänsliga än OPzV ventilstyrd (accelererad elektrolytavdunstning).
Krav för användning på hög höjd (GB/T 19638): ≤ 3000m normal användning utan särskild behandling; > 3000m, kapaciteten nedsätts med 8% per 1000m höjning; extremt hög höjd (> 5000m) kräver särskild anpassning (lågtrycksförsegling + förstärkt kärl).
Krav på temperaturkompenserad underhållsspänning: 25°C = 2.24V/cell / -3.3mV/°C/cell. Laddningsstegen använder dessutom -5mV/°C kompensation.
Chisen OPzS2-300 självurladdningshastighet är 3%/månad (uppmätt värde enligt CHISEN specifikationsblad, förvarat fulladdat vid 20°C — observera: branschen använder vanligen 25°C som referens, specifikationsbladet använder 20°C).
Självurladdningskarakteristisk kurva per förvaringstemperatur (uppmätt enligt CHISEN specifikationsblad Self Discharge Characteristics):
Förvaringstemperatur | Efter 6 månader | Efter 12 månader | Efter 18 månader | Efter 24 månader |
kvarvarande kapacitet | kvarvarande kapacitet | kvarvarande kapacitet | kvarvarande kapacitet | |
10°C | cirka 90% | cirka 82% | cirka 75% | cirka 68% |
20°C | cirka 82% | cirka 70% | påfyllning krävs | påfyllning krävs |
30°C | cirka 65% | påfyllning krävs | påfyllning krävs | påfyllning krävs |
40°C | cirka 48% | påfyllning krävs | påfyllning krävs | påfyllning krävs |
Förvarbar tid per förvaringstemperatur (utan omladdning): vid 20°C kan förvaras 1 år (OPzV) / 9-12 månader (OPzS) med 65-75% kvarvarande kapacitet; vid 25°C förvaras 1 år (OPzV) / 9-12 månader (OPzS); vid 35°C endast 6-9 månader innan omladdning krävs, kvarvarande 60-70%; vid 45°C endast 3 månader innan omladdning krävs, kvarvarande 55-65%; vid 15°C 18-24 månader utan omladdning, kvarvarande 65%+; vid extrem kyla -20°C kan förvaras 24+ månader utan omladdning.
Förvaringsrekommendationer: förvara fulladdat i -25°C ~ 45°C torr, ventilerad miljö, undvik direkt solljus, organiska lösningsmedel och frätande gaser. Utför en boostladdning var 3-6:e månad (konstant spänning 2.27V/cell (OPzV) / 2.24V/cell (OPzS) i 24 timmar). Batterier som förvarats över 12 månader måste genomgå ett kapacitetstest innan de tas i drift igen.
Chisen OPzS2-300 rekommenderad max laddningsström: 25A (max tillåten, uppmätt enligt spec).
Rekommendationstabell för laddningsparametrar (IEC 60896 + GB/T 19638):
Laddningssteg | Spänning (25°C) | Strömgräns | Tillämpningsscenario |
Underhåll | 2.25-2.27V/cell (OPzV) / 2.24V/cell (OPzS) | < 5mA/Ah (≈0.5A) | Reservkraft / underhållsspänningsberedskap |
Utjämning | 2.30-2.35V/cell (OPzV) / 2.35-2.40V/cell (OPzS) | ≤ 0.25C10 A | En gång i månaden / laddning av eftersläpande celler |
Cykelladdning | 2.35-2.40V/cell | ≤ 0.20C10 A | PV-energilagring / djupcykel |
Boost (sol) | 2.35V±0.005V/cell | ≤ 0.20C10 A | Sol-/vindenergilagring (nödladdning) |
Temperaturkompensation vid laddning: laddspänningen följer underhållsspänningen, med -3.3mV/°C/cell kompensation (underhåll / utjämning med oberoende -5mV/°C/cell kompensation).
Bedömning av laddningsavslut: batteriet anses fulladdat när laddningsströmmen sjunker under 0.5% C10.
Urladdningsström I(A) | Slutspänning Vpc | Tillämpningsscenario |
I < 0.05C | ≥ 1.90Vpc | Mycket liten ström långvarig urladdning (reservövervakning) |
0.05C ≤ I < 0.08C | ≥ 1.85Vpc | Liten ström underhållsspänningsreserv |
0.08C ≤ I < 0.2C | ≥ 1.80Vpc | 10HR standardurladdning |
0.2C ≤ I < 0.6C | ≥ 1.75Vpc | 5HR medelströmsurladdning |
0.6C ≤ I < 1.0C | ≥ 1.70Vpc | 1HR högtströmsurladdning |
1.0C ≤ I < 2.0C | ≥ 1.60Vpc | Högeffektspulsurladdning |
Chisen OPzS2-300 stödjer OEM / ODM nyckelfärdiga anpassningstjänster. Alla anpassningar påverkar inte prestandan enligt standardspecifikationen.
Anpassning av kärlets färg
Anpassat ABS-kärl enligt kundens Pantone-färgkod (standard gråvit + röd/blå/grön/gul/orange + kundspecifik färg)
LOGO-serigrafi
Kundens LOGO tryckt på kärlet (ingen språkbegränsning, alla språk kan anpassas)
Lasermärkning
Lasermärkning på sidan av batterilocket (modell / serienummer / tillverkningsdatum / kundkod / streckkod)
Färglåda / neutral lådförpackning
Standard färglåda + neutral ytterlåda, anpassningsbar LOGO / färg / streckkod / anti-förfalskningsetikett
Etikettanpassning
Batterietiketten sätts enligt kundens krav (ingen språkbegränsning, alla språk kan anpassas)
Terminalbyte
Φ16-M6 / Φ20-M8 / Φ24-M10 tre alternativ (standard Φ20-M8)
Uppgradering av terminaltätning
Standard + trippel tätningsstruktur + explosionssäkert syrafilter (OPzS med valfri syrafast ventil)
Tredjepartstestrapporter
Valfri SGS / TUV / BV besiktning före leverans + fullständig IEC 60896 testrapport
MOQ- och ledtidsdata: provbeställning från 1 enhet (förfrågan via e-post); liten batch 24 enheter (24V-system 12 celler + 12 reserv) / 48 enheter (48V-system 24 celler + 24 reserv); stor batch 200+ enheter (flera spänningskombinationer med fullständig OEM-anpassning). Specifika ledtider + garantidetaljer, se kontaktinformationen i slutet.
Chisen OPzS2-300 FAQ (25 punkter). Varje punkt täcker de vanligast förekommande frågorna från industriella fältingenjörer, inom tekniska parametrar, dimensionering, beställning, frakt och eftermarknad.
OPzS2-300 inställning av underhållsspänning?
Standard underhållsspänning 2.24V/cell @25°C, måste tillämpa temperaturkompensation -3.3mV/°C/cell (IEC 60896-11).
OPzS2-300 cykellivslängd?
1500-2500 cykler (80% DOD, 25°C), underhållsspänningsberedskapslivslängd 20-25 år. Designen med tubulär positiv platta är kärnfördelen (1.5-2 gånger högre än AGM med platt platta).
OPzS2-300 driftstemperaturområde?
-40~60°C urladdning / -30~55°C laddning / -25~45°C förvaring (optimalt 25°C). Översvämmad typ har bättre lågtemperaturprestanda än ventilstyrd (högre kapacitetsbevarande vid låg temperatur).
OPzS2-300 självurladdningshastighet?
3%/månad (uppmätt enligt CHISEN specifikationsblad, förvarat fulladdat vid 20°C), kan förvaras 9-12 månader utan omladdning. Översvämmade batterier har något högre självurladdning än ventilstyrda på grund av svavelsyraavdunstning.
OPzS2-300 batterityp?
Tubulärt översvämmat ventilerat blybatteri, tubulär positiv plattstruktur, flytande utspädd svavelsyra-elektrolyt, öppen ventilpluggdesign.
Skillnad mellan OPzS2-300 och OPzV2-100?
OPzS är översvämmad öppen typ som kräver periodisk påfyllning (var 3-6:e månad), vertikal installation föredras; OPzV är GEL ventilstyrd underhållsfri (vertikal/horisontell/sidomontering, ej upp och ner). OPzV har högre kortslutningsström (1700A jämfört med 1500A), OPzS har något lägre inre resistans (0.001 jämfört med 0.0011 Ohm), OPzS är billigare (mogen process).
OPzS2-300 inre resistans?
Cirka 0.95 mΩ fulladdad (25°C), kortslutningsström cirka 1500A.
OPzS2-300 laddningsmetod?
Rekommenderas konstant spänning konstant ström (CC-CV), underhåll 2.24V / utjämning 2.30-2.35V / cykel 2.35-2.40V. Max laddningsström 25A.
OPzS2-300 förvaringsvillkor?
-25°C ~ 45°C torr, ventilerad miljö, undvik elektrolytläckage eller frysning. Förvaring fulladdat rekommenderas.
Vilka nationella standarder gäller för OPzS2-300?
Se §4 för listan över tillämpliga standarder (6+ internationella / regionala / branschstandarder).
OPzS2-300 vikt?
9.0kg (19.8 lbs), inkl. elektrolyt / exkl. elektrolyt vid behov; exkl. förpackning / exkl. terminaler.
OPzS2-300 mått?
Längd 103mm × bredd 206mm × höjd 409mm (uppmätt enligt CHISEN specifikationsblad, inkl. terminaler).
OPzS2-300 terminalmoment?
10-12 N·m (Φ20-M8 skruvterminal).
OPzS2-300 kortslutningsström?
Cirka 1500A (25°C fulladdad), uppfyller kraven på kortslutningsskydd för stora UPS:er.
OPzS2-300 konstruerad flytlivslängd?
20-25 år (25°C underhållsspänning 2.24V, temperaturkompensation -3.3mV/°C).
Hur väljer man mellan OPzS2-300 och AGM platt platta?
Tubulär positiv platta håller längre (1500+ cykler jämfört med 500-1000 cykler), lämplig för långsiktiga projekt / kritisk reservkraft; AGM platt platta är billigare, lämplig för kortsiktiga / budgetkänsliga projekt. Se §11 TCO-kapitlet.
OPzS2-300 installationsorientering?
Måste installeras vertikalt (för att undvika elektrolytläckage), inte lämplig för trånga skåputrymmen. Rekommendera ett dedikerat batteriskåp eller ställ.
OPzS2-300 påfyllningsfrekvens?
Fyll på var 3-6:e månad (beroende på omgivningstemperatur + laddspänning). Använd avjoniserat vatten eller destillerat vatten.
Påverkas OPzS2-300 kapacitet av temperaturen?
40°C = 108% / 25°C = 100% / 0°C = 85% / -15°C = 65% kapacitet (10HR urladdningshastighet).
Vilka dokument krävs för att exportera OPzS2-300?
Standarddokument: packlista + kommersiell faktura + CO ursprungsintyg + MSDS + UN2794 transportbedömning. Destinationslandsspecifika certifieringar (SONCAP / PVOC / SASO / BIS / ESMA) kan stödjas på begäran.
OPzS2-300 MOQ?
Prov 1 enhet / 24V-system 12 celler / 48V-system 24 celler / 110V-system 54 celler / 220V-system 108 celler. Storvolym 200+ enheter får grossistpriser.
OPzS2-300 ledtid?
Vänligen e-posta sales@chisen.cn för offert (ledtid bedöms efter kvantitet + destinationsland + förväntat leveransdatum).
OPzS2-300 garanti?
24 månaders grundgaranti (från installation och idrifttagning). Förlängning till 36 månader förhandlingsbart vid anbud.
Stödjer OPzS2-300 OEM-anpassning?
Ja, OEM/ODM nyckelfärdig anpassning: kärlfärg, LOGO-serigrafi, lasermärkning, färglådeförpackning, etikettanpassning, terminalbyte. MOQ 50-100 enheter.
Ingår frakt i priset för OPzS2-300?
EXW-fabrikspris; sjöfrakt offereras per destinationshamn (FOB/CIF/DDP valfritt). Vänligen kontakta sales@chisen.cn för offert.
Chisen OPzS2-300 rekommendationer för daglig användning + underhåll (praktisk ingenjörsguide). Att följa dessa specifikationer kan avsevärt förlänga batteriets livslängd till 20+ år:
1. Val av laddare: måste använda en industriell smartladdare (med pulsavsvavlingsfunktion, anpassad till 12V/24V/48V systemspänning); underhåll 2.24V/cell (25°C) + temperaturkompensation -3.3mV/°C/cell; utjämning 2.35-2.40V/cell (en gång i månaden, < 24h); max laddningsström 25A (enligt uppmätt värde i PDF-specifikationsbladet, använd med strömbegränsning) för att undvika högtströmsstöt på plattorna.
2. Installationsmiljö: batteriskåp / ställinstallation, ≥ 100mm från marken (fuktskydd), ≥ 50mm från väggen (värmeavledning); driftstemperatur -40°C ~ 60°C (urladdning) / -30°C ~ 55°C (laddning); forcerad ventilationskylning krävs över 45°C; höjd > 3000m, kapaciteten nedsätts med 8% per 1000m (GB/T 19638); håll borta från värmekällor + direkt solljus + frätande gaser.
3. Regelbunden besiktning (veckovis / månadsvis för avlägsna anläggningar): kontrollera terminalanslutningens moment 10-12 N·m, ingen löshet / oxidation / överhettning (infraröd temperaturmätning); kontroll av kärlet för buktning / läckage / sprickor (OPzS översvämmad, normalt inget läckage, men kontrollera vätskenivån); avvikelse i cellspänning < ±0.05V (gå in i utjämningsläge om den överskrids); skillnad mellan kärltemperatur och omgivning < 5°C (kontrollera anslutningar / laddning om den överskrids); kontrollera elektrolytnivå och densitet var 3-6:e månad.
4. Specifikationer för långtidsförvaring: förvara fulladdat i -25°C ~ 45°C torr, ventilerad miljö (undvik direkt solljus); boostladdning var 3-6:e månad (konstant spänning 2.24V/cell × 24h); självurladdningshastighet 3%/månad (25°C), kapacitetstest krävs före återanvändning om batteriet inte laddats på 9-12 månader; batterier som förvarats över 2 år rekommenderas för nedsatt användning.
5. Felsökning: kapacitetsfall > 20% (jämfört med nominellt) — utjämningsladda 24h för att reparera, byt om ineffektivt; onormal underhållsspänning (> 2.4V eller < 2.2V/cell) — kontrollera laddare + temperaturkompensation; buktning / läckage / lukt — stoppa användningen omedelbart, kontakta CHISEN eftermarknad; kortslutning / omvänd anslutning — kontrollera säkring + polmarkering (röd positiv, svart negativ); elektrolytdensitet < 1.20 — tillsätt destillerat vatten.
6. Aktivering av nya / långvarigt stillastående batterier: fabriksnya batterier — kontrollera först elektrolytnivå + densitet, tillsätt destillerat vatten till standardnivån vid behov; batterier som stått i över 6 månader: urladda först med 0.05C liten ström till 1.80V/cell, ladda sedan enligt normal laddningskurva; serieblock (48V / 110V / 220V) kräver "cellmatchningsutjämning" före idrifttagning för att säkerställa cellspänningsavvikelse < 0.05V.
7. Säkerhetsåtgärder: undvik att metallverktyg rör både positiva och negativa terminaler samtidigt (kortslutningsström 1500A är livsfarlig); ingen öppen eld i laddningsområden (laddning av blybatterier producerar vätgas, explosionsrisk med öppen låga); använd skyddsglasögon + syrafasta handskar (elektrolyten innehåller utspädd svavelsyra; skölj ögonen med rent vatten i 15 minuter och sök läkarvård vid stänk); kassera uttjänta batterier enligt UN2794 farligt gods-förfaranden (demontera inte eller spill elektrolyt).
CHISEN fabrik + globalt servicesystem (varför välja Chisen).
1. Fabriksskala: CHISEN-varumärket etablerades 2002, 20+ år specialiserade på tubulära batterier; 200+ modellers komplett produktlinje som täcker 2V / 6V / 8V / 12V alla spänningsnivåer, kapacitet 4Ah-3000Ah; huvudmodeller i lager 100,000+ enheter (omedelbar leverans).
2. Globalt servicenätverk: exporterfarenhet till 60+ länder (Kina / Sydostasien / Europa / Afrika / Mellanöstern / Latinamerika / Centralasien / Oceanien); industriprojekt inom telekommunikation / kraft / datacenter / PV / järnväg; 7×24 flerspråkig teknisk support (engelska / kinesiska / spanska / franska / arabiska / ryska / vietnamesiska); 12h e-postsvar / 24h komplett offert / 48h komplext projektförslag.
3. Kvalitetskontroll: certifieringar ansöks enligt kundens krav (certifieringspunkter bestäms av kunden); 100% fabriksbesiktning före leverans (kapacitetstest + inre resistanstest + spänningstest + utseendebesiktning); SPC statistisk processkontroll i nyckelprocesser (plåtpastning / gruppmontering / formering / tätning); samarbete med SGS / TUV / BV / CTI tredjepartsbesiktning före leverans enligt kundens krav.
4. Exportstöd: förstahands tulldokument (kommersiell faktura / packlista / CO ursprungsintyg / MSDS / UN2794 transportbedömning / fullständig IEC 60896 testrapport); flerspråkig teknisk dokumentation (EN / CN / ES / FR / AR / RU); hjälp med destinationslandsspecifika certifieringar på begäran: SONCAP (Nigeria) / PVOC (Kenya) / SASO (Saudi-Arabien) / BIS (Indien) / ESMA (UAE).
5. Policy för långsiktigt samarbete: dedikerad teknisk kontaktperson för långsiktiga kunder; OEM strategiska partners kan dela säljleads + utbildningsstöd.
6. Hållbarhetsåtagande: blybatterier är återvinningsbara; certifieringar ansöks enligt kundens krav (certifieringspunkter bestäms av kunden); EU RoHS / REACH / WEEE-efterlevnad (obegränsad export till Europa).
[CHISEN Battery] 20+ år specialiserade på export av tubulära batterier / validerade av kunder i 60+ länder.
Kontaktmetoder:
1. E-postförfrågan: sales@chisen.cn (komplett offert + dimensioneringsförslag inom 24h)
2. Telefon / WhatsApp: +86 131 6622 6999
3. Webbplats: https://www.chisen.cn