Citire în 30 de secunde: Chisen OPzV2-200
• Model și specificații: Chisen OPzV2-200 | 2V 200Ah (C10) | Baterie VRLA GEL tubulară
• Tehnologie: placă pozitivă tubulară + electrolit gel nano + etanșare cu supapă de reglare (standarde acoperite în §4)
• Avantaje principale: viață ciclică ≥ 1500 cicluri (80% DOD) / durată de viață de proiectare în flotare 20+ ani (25°C)
• Aplicații tipice: stații de bază de telecomunicații (în special fără personal) + stocare energie PV/Eolian + flotare în medii extreme + dulapuri exterioare
Chisen OPzV2-200 este o baterie tubulară cu gel, cu supapă de reglare, de 2V 200Ah.
Foaie de parcurs tehnologică: placă pozitivă tubulară + electrolit gel nano + structură etanșată cu supapă de reglare (standarde acoperite în §4).
Scenarii de aplicare: OPzV2-200 este o celulă de 2V. 24 de celule în serie formează un sistem de 48V / 54 de celule în serie formează un sistem de 108V (compatibil cu 110V) / 108 celule în serie formează un sistem de 216V (compatibil cu 220V) / 190 de celule în serie formează un sistem DC trifazat de 380V.
Domenii de aplicare: telecomunicații / energie regenerabilă / medii extreme (adecvat pentru utilizare ciclică).
|
Avantaj
|
Implementare tehnică
|
Valoare pentru client
|
|
Structură cu placă pozitivă tubulară
|
Placă pozitivă tubulară + electrolit gel nano + design etanșat cu supapă de reglare
|
Viață ciclică 1500+ cicluri (80% DOD)
|
|
Durată de viață de proiectare în flotare 20+ ani
|
Tensiune de flotare la 25°C 2.25-2.27V/celulă (cu compensare de temperatură -3.3mV/°C)
|
Rată anuală de defecțiuni < 0.5%
|
|
Fără întreținere + siguranță
|
Structură etanșată cu supapă de reglare, fără necesitatea completării cu apă; supapă de siguranță integrată cu filtru de acid antiexploziv
|
Adecvat pentru amplasamente fără personal (stații de bază, insule, posturi de frontieră)
|
|
Acoperire multi-standard
|
7 standarde internaționale/regionale/de industrie (vezi §4)
|
Comercializabil în 60+ țări
|
Marca Chisen CHISEN înființată în 2002, specializată în baterii tubulare de peste 20 de ani, exportată în 60+ țări, aprovizionând clienți industriali din sectoarele telecomunicații / energie / centre de date / PV / feroviar / medical.
Tabelul de mai jos este referința rapidă a specificațiilor principale OPzV2-200 (standarde detaliate în §4, scenarii de aplicare în §7, detalii privind tensiunea de flotare în §12).
|
Parametru
|
Valoare
|
Standard / Notă
|
|
Tensiune nominală
|
2V(DC)
|
|
|
Capacitate nominală
|
200Ah(C₁₀)
|
|
|
Model
|
OPzV2-200
|
|
|
Serie
|
管式胶体阀控蓄电池(Tubula r GEL VRLA Battery)
|
|
|
Standarde aplicabile
|
IEC 60896 + DIN 40472 + GB/T 19638 等 7 项(详见 §4)
|
|
|
Dimensiuni (L × l × î)
|
103 × 206 × 354 mm
|
|
|
Înălțime totală (cu terminale)
|
390 mm
|
|
|
Greutate baterie (umplută cu electrolit)
|
16.5kg(36.4 lbs,规格书实测)
|
|
|
Tip terminal
|
Φ20-M8
|
|
|
Cuplu terminal
|
10-12 N·m
|
|
|
Temperatură de funcționare (descărcare)
|
-40°C ~ 65°C
|
|
|
Temperatură de funcționare (încărcare)
|
-30°C ~ 65°C
|
|
|
Temperatură de funcționare (stocare)
|
-25°C ~ 45°C
|
|
|
Tensiune de flotare
|
2.25-2.27V/cell (25°C)
|
|
|
Compensare temperatură flotare
|
-3.3mV/°C/cell
|
|
|
Tensiune de egalizare
|
2.30-2.35V/cell (25°C)
|
|
|
Compensare temperatură egalizare
|
-5mV/°C/cell
|
|
|
Tensiune de încărcare ciclică
|
2.35-2.40V/cell (25°C)
|
|
|
Curent maxim de încărcare
|
40A
|
|
|
Curent maxim de descărcare (5s)
|
1000A
|
|
|
Rată de autodescărcare
|
2% / 月(可搁置 1 年无需充电,25°C)
|
|
|
Rezistență internă (complet încărcată / 25°C)
|
1.0 mΩ
|
|
|
Curent de scurtcircuit
|
1800A
|
|
|
Viață ciclică
|
≥ 1500 次(放电深度 80%)
|
|
|
Durată de viață de proiectare în flotare
|
20+ 年(25°C)
|
|
|
Transport / Transport maritim
|
IMDG Class 8 / UN2794 / MSDS
|
|
|
Certificări
|
按客户需求合作办理(详见 §4)
|
|
Denumirea modelului Chisen OPzV2-200 respectă regulile de denumire ale standardului german DIN 40472 (gel tubular cu supapă de reglare) + standardul internațional IEC 60896. OPz este abrevierea cuvântului german "Ortsfeste Panzerplatten", care înseamnă "placă tubulară blindată staționară".
Tabel comparativ al semnificației literelor OPzV / OPzS (definiție DIN 40472):
|
Literă
|
Denumire completă germană / semnificație
|
Semnificație tehnică
|
|
OPz
|
Ortsfeste Panzerplatten / placă tubulară blindată staționară
|
Placă pozitivă = placă tubulară
|
|
V
|
V = Valve Regulated / V = Vented
|
Etanșare cu supapă de reglare / GEL
|
|
2
|
Tensiune celulă 2V
|
48V = 24 celule / 110V = 54 celule / 220V = 108 celule în serie
|
|
100
|
Capacitate 200Ah (C10 / regim de 10 ore)
|
Descărcare până la 1.80V/celulă la regim de 10 ore
|
Chisen OPzV2-200 este conform cu următoarele 7 standarde internaționale / regionale / de industrie (baza de proiectare a produsului). Conformitatea cu standardele = conformitate de vânzare + vămuire + calificare la licitații de proiect dintr-o singură trecere.
|
Standard
|
Număr
|
Domeniu de aplicare
|
|
Internațional IEC
|
IEC 60896-21/22:2004
|
Baterii staționare cu supapă de reglare - metode de testare + dimensiuni / terminale / marcare
|
|
Internațional IEC
|
IEC 61427
|
Baterii de stocare a energiei PV (cerință obligatorie pentru licitații de proiecte solare)
|
|
German DIN
|
DIN 40472:2015
|
Baterii tubulare cu supapă de reglare (standard de referință)
|
|
Standard național chinez
|
GB/T 19638.1-2014
|
Baterii staționare cu supapă de reglare (conformitate pentru vânzare pe piață)
|
|
Telecom chinez
|
YD/T 1360
|
Alimentare de rezervă pentru operatori de telecomunicații (obligatoriu pentru licitații)
|
|
European
|
Eurobat Long Life
|
Clasificare europeană a duratei de viață a bateriilor (> 12 ani în flotare)
|
|
UK / America de Nord
|
BS 6290 Part 4 / UL 1989
|
Piața de alimentare de rezervă din UK / America de Nord
|
Notă: certificatele de inspecție terță parte / certificările speciale ale țării de destinație (SONCAP / PVOC / SASO / BIS / ESMA) pot fi aranjate conform cerințelor clientului (susținute de agenții consacrate precum SGS / TUV / BV / CTI).
Designul structurii fizice Chisen OPzV2-200 (placa pozitivă tubulară este elementul central; viața ciclică este de 1.5-2 ori mai mare decât la bateriile cu placă plană):
|
Componentă
|
Material / Specificație
|
Descriere
|
|
Grătar pozitiv
|
Grătar tubular turnat sub presiune, aliaj Pb-Ca
|
Tubul din fibră de sticlă învelește materialul activ pozitiv (PbO2)
|
|
Grătar negativ
|
Grătar negativ radial, aliaj Pb-Ca
|
Îmbunătățește utilizarea materialului activ
|
|
Separator
|
Separator compozit PVC importat
|
Rezistență scăzută / porozitate ridicată / rezistent la îmbătrânire
|
|
Electrolit
|
Electrolit gel nano de înaltă puritate
|
Gel SiO2 pirogen + H2SO4
|
|
Container
|
Plastic ABS de înaltă rezistență
|
Grad ignifug UL94 V-0
|
|
Capac
|
Rășină ABS de înaltă rezistență
|
Etanșat / ignifug
|
|
Etanșare terminal
|
Structură de etanșare triplă
|
Epoxid + inel de cauciuc + inel anti-scurgere
|
|
Supapă de siguranță
|
Filtru de acid integrat / antiexploziv
|
Reglare automată a presiunii (0.1-0.2 MPa)
|
Container opac OPzV: inspecție la fața locului prin tensiune la terminale + măsurare temperaturii în infraroșu (fără a fi necesară deschiderea capacului)
Seria Chisen OPzV — 18 modele de la 100Ah la 3000Ah (gel tubular cu supapă de reglare / Tubular GEL VRLA). Toate sunt conforme cu standardele IEC 60896-21/22 + DIN 40472 + GB/T 19638.1-2014. Modelele din aceeași serie pot fi combinate flexibil în serie pentru a forma diferite sisteme de tensiune (48V = 24 celule / 110V = 54 celule / 220V = 108 celule / 380V = 190 celule).
|
Element
|
OPzV (Tubular GEL VRLA)
|
OPzS (Tubular Flooded)
|
|
Electrolit
|
Gel pe bază de silice nano (fix, necurgător)
|
Acid sulfuric diluat 1.24 g/cm3 (lichid)
|
|
Placă pozitivă
|
Tubulară turnată sub presiune (aliaj Pb-Ca)
|
Tubulară turnată sub presiune (aliaj Pb-Sb cu conținut scăzut de antimoniu)
|
|
Standard DIN aplicabil
|
DIN 40472:2015 (tubular cu supapă de reglare)
|
DIN 40736-1:1985 (tubular cu electrolit lichid)
|
|
Container
|
ABS ignifug UL94 V-0 (opac)
|
Plastic SAN transparent (nivelul lichidului vizibil)
|
|
Curent de scurtcircuit (100Ah)
|
1700 A
|
1500 A
|
|
Rezistență internă (20°C)
|
0.0011 Ohm (1.1 mΩ)
|
0.001 Ohm (1.0 mΩ)
|
|
Curent maxim de încărcare
|
30 A (0.30C10)
|
20 A (0.20C10)
|
|
Rată de autodescărcare (20°C complet încărcată)
|
2%/lună
|
3%/lună
|
|
Tensiune de flotare (25°C)
|
2.25-2.27V/celulă
|
2.24V/celulă
|
|
Tensiune de egalizare (25°C)
|
2.30-2.35V/celulă
|
2.35-2.40V/celulă
|
II. Adaptabilitate la mediu (4 rânduri):
|
Dimensiune parametru
|
OPzV GEL cu supapă de reglare
|
OPzS cu electrolit lichid
|
|
Temperatură de funcționare (descărcare)
|
-40°C ~ 65°C (gelul rezistă la temperaturi ridicate)
|
-40°C ~ 60°C
|
|
Temperatură de funcționare (încărcare)
|
-30°C ~ 65°C
|
-30°C ~ 55°C
|
|
Capacitate - temperatură (40°C)
|
aproximativ 105%
|
108%
|
|
Capacitate - temperatură (-20°C)
|
aproximativ 55%
|
aproximativ 65% (estimat)
|
III. Durată de viață și ciclare (4 rânduri):
|
Dimensiune parametru
|
OPzV GEL cu supapă de reglare
|
OPzS cu electrolit lichid
|
|
Durată de viață în flotare (25°C)
|
20+ ani
|
20+ ani (necesită completare periodică)
|
|
Durată de viață în flotare (30°C)
|
aproximativ 10 ani
|
8-10 ani
|
|
Viață ciclică (DOD 80%)
|
≥ 1500 cicluri
|
1500-2500 cicluri
|
|
Viață ciclică (DOD 50%)
|
2200+ cicluri
|
2500-4000 cicluri
|
IV. Întreținere și instalare (4 rânduri):
|
Dimensiune parametru
|
OPzV GEL cu supapă de reglare
|
OPzS cu electrolit lichid
|
|
Completare cu apă
|
Fără întreținere (nu este necesară completarea)
|
Completare la fiecare 3-6 luni (apă distilată)
|
|
Emanare de ceață acidă
|
Minimă (etanșat cu supapă de reglare + filtru de acid)
|
Mai mare (electrolit lichid + aerisire cu filtru)
|
|
Orientare la instalare
|
Vertical / orizontal / lateral (nu inversat)
|
Trebuie să fie verticală (electrolitul s-ar scurge)
|
|
Inspecție la fața locului
|
Nu este posibilă (container opac)
|
Posibilă (container transparent pentru verificarea nivelului lichidului / plăcilor)
|
V. Aspecte comerciale și decizionale (4 rânduri):
|
Dimensiune parametru
|
OPzV GEL cu supapă de reglare
|
OPzS cu electrolit lichid
|
|
Cost de achiziție (relativ)
|
Mai mare (+15-25% față de OPzS)
|
Mai mic (tehnologie matură)
|
|
Cost de întreținere (20 de ani)
|
Foarte scăzut (fără întreținere)
|
Mediu (manoperă + apă distilată)
|
|
TCO (20 de ani)
|
Mediu (achiziție mai mare + întreținere scăzută)
|
Scăzut (achiziție mai mică + întreținere medie)
|
|
Valoare de reciclare
|
Ridicată (plumbul este reciclabil)
|
Ridicată (plumbul este reciclabil)
|
VI. Concluzia deciziei de selecție (dacă vă interesează X → alegeți Y):
|
Preocupare / scenariu de aplicare
|
Alegere recomandată
|
Motiv
|
|
Stații de bază fără personal / îndepărtate / de pe insule / de frontieră
|
OPzV
|
Fără întreținere + instalare verticală/orizontală/laterală + etanșare cu supapă de reglare (economii de 40% la exploatare și întreținere)
|
|
Încăperi tropicale / de deșert / cu temperaturi extreme ridicate (>45°C susținut)
|
OPzV
|
Gelul rezistă la temperaturi ridicate (încărcare -30~65°C față de OPzS -30~55°C)
|
|
Aplicații cu ciclu adânc (PV cu 1 ciclu zilnic la 80% DOD)
|
OPzS
|
Viață ciclică cu 50% mai mare (2500 față de 1500 cicluri)
|
|
Centre de date cu UPS mare (>500 kVA, regim ridicat)
|
OPzS
|
Viață lungă în ciclu adânc (1500-2500 cicluri) + capacitate mare (2000+ Ah) reduce numărul de celule în serie
|
|
Echipamente mobile / instalare înclinată / baterii pentru vehicule
|
OPzV
|
Instalare verticală/orizontală/laterală (cu supapă de reglare, fără scurgeri)
|
|
Inspecție transparentă / întreținere la fața locului (încăperi cu personal și patrulare regulată)
|
OPzS
|
Container SAN transparent + aerisire cu filtru (întreținere vizibilă + filtrare ceață acidă)
|
Comparație a tipurilor de baterii cu plumb-acid Chisen OPzV / OPzS / AGM în scenarii industriale mari de stocare a energiei și alimentare de rezervă, cu recomandări de selecție:
Tabelul decizional de selecție (dacă aplicația dvs. este X → recomandat Y): UPS pentru centre de date / stație de bază 5G / stocare energie PV / fără personal / implementare la distanță → OPzV (gel tubular cu supapă de reglare, fără întreținere + instalare verticală/orizontală/laterală). UPS pentru centre de date mari (>500 kVA) / semnalizare feroviară / iluminat de urgență / pupitru principal de navă / încăperi cu personal → OPzS (tip cu electrolit lichid, durată de viață mai lungă + cost mai mic + curent de scurtcircuit mai mare). Pornire auto / biciclete electrice / motociclete / UPS mic / rezervă scurtă (<30 min) → AGM cu placă plană (costul cel mai mic).
|
Element de comparație
|
OPzV (gel tubular cu supapă de reglare)
|
OPzS (tubular cu electrolit lichid)
|
AGM (placă plană cu supapă de reglare)
|
|
Structură placă pozitivă
|
Tubulară
|
Tubulară
|
Placă plană
|
|
Electrolit
|
Gel nano (GEL)
|
Acid sulfuric diluat (lichid)
|
Fibre de sticlă AGM
|
|
Cu supapă de reglare
|
Da (etanșat)
|
Nu (deschis + aerisire)
|
Da (etanșat)
|
|
Fără întreținere
|
Fără întreținere
|
Necesită completare (3-6 luni)
|
Fără întreținere
|
|
Viață ciclică (80% DOD)
|
≥ 1500 cicluri
|
1500-2500 cicluri
|
500-1000 cicluri
|
|
Capacitate de descărcare de mare viteză
|
Ridicată (1500-1700A)
|
Medie (1500-1600A)
|
Medie (800-1500A)
|
|
Orientare la instalare
|
Verticală/orizontală/laterală
|
Trebuie să fie verticală
|
Verticală/orizontală/laterală
|
|
Aplicații tipice
|
UPS / stație de bază / PV / fără personal
|
UPS mare / feroviar / navă / urgență
|
Pornire auto / UPS mic / biciclete electrice
|
|
Preț relativ
|
Mediu
|
Scăzut
|
Scăzut
|
|
Conformitate de mediu
|
RoHS / REACH / WEEE
|
RoHS / REACH / WEEE
|
RoHS / REACH / WEEE
|
Capacitate baterie (Ah) = putere sarcină (W) × durată rezervă (h) ÷ tensiune magistrală (V) ÷ randament invertor ÷ coeficient de temperatură
Unde: randament invertor UPS 0.85 / sarcină DC 1.0; coeficient de temperatură 25°C = 1.0 / 35°C = 0.85 / 45°C = 0.70 (deratare la temperatură ridicată); marjă de 20-30% recomandată.
Exemplul 1: stație de bază de telecomunicații cu sistem 48V, rezervă de 4-8h apoi comutare pe generator. Sarcină 1 kW, rezervă 4h, magistrală 48V, randament 0.85, temperatură 25°C. Capacitate = 1000 × 4 ÷ 48 ÷ 0.85 ÷ 1.0 ≈ 98Ah. Recomandat: OPzV2-200 (24 de celule în serie pentru 48V), marjă 2%.
Exemplul 2: stocare PV conectată la rețea / off-grid cu sistem 5kW, rezervă 4h. Sarcină 5 kW, rezervă 4h, magistrală 48V, randament 0.85, temperatură 25°C. Capacitate = 5000 × 4 ÷ 48 ÷ 0.85 ÷ 1.0 ≈ 490Ah. Recomandat: OPzV2-500 (24 de celule în serie pentru 48V), marjă 2%.
Exemplul 3: panou DC 110V, rezervă 10h. Sarcină 0.5 kW, rezervă 10h, magistrală 110V, randament 1.0 (sarcină DC), temperatură 25°C. Capacitate = 500 × 10 ÷ 110 ÷ 1.0 ÷ 1.0 ≈ 45Ah. Recomandat: OPzV2-200 (54 de celule în serie pentru 108V), marjă 100%.
Exemplul 4: alimentare industrială DC trifazată 220V, rezervă de 30 min la sarcină completă. Sarcină 100 kW, rezervă 0.5h, magistrală 220V, randament 1.0, temperatură 25°C. Capacitate = 100000 × 0.5 ÷ 220 ÷ 1.0 ÷ 1.0 ≈ 227Ah. Recomandat: OPzV2-250 (108 celule în serie pentru 220V), marjă 10%.
Mai multe configurații de serie (48V = 24 celule / 110V = 54 celule / 220V = 108 celule / 380V = 190 celule) sunt detaliate în scenariile de aplicare din §7.
Parametri de configurare a aplicațiilor solare / eoliene (măsurat pe fișa tehnică CHISEN p1):
|
Parametru
|
Valoare setare
|
Descriere
|
|
Deconectare la supratensiune
|
2.45 ± 0.01V/celulă @25°C
|
Deconectare la supratensiune (încărcare completă / controlerul solar deconectează bateria)
|
|
Tensiune de reglare/egalizare
|
2.40 ± 0.01V/celulă @25°C
|
Tensiune de egalizare (echilibrare periodică, la fiecare 30-60 de zile)
|
|
Tensiune de reconectare a panourilor
|
2.25 ± 0.005V/celulă @25°C
|
Tensiune de reconectare a panourilor solare (reconectare după revenirea din flotare)
|
|
Setare tensiune de flotare
|
2.27 ± 0.005V/celulă @25°C
|
Tensiune de flotare (stare stabilă a alimentării PV autonome)
|
|
Alarmă de tensiune scăzută
|
1.95 ± 0.005V/celulă @25°C
|
Alarmă de tensiune scăzută (sarcina urmează să fie deconectată)
|
|
Deconectare la tensiune scăzută
|
1.90 ± 0.005V/celulă @25°C
|
Deconectare la tensiune scăzută (sarcina deconectată pentru a proteja bateria de supradescărcare)
|
|
Tensiune de reconectare a sarcinii
|
2.09 ± 0.01V/celulă @25°C
|
Tensiune de reconectare a sarcinii (reconectare după recuperarea din supradescărcare)
|
|
Coeficient de compensare temperatură
|
-3 ~ -5 mV/°C/celulă
|
Coeficient de compensare a temperaturii (flotare -3.3mV, egalizare -5mV)
|
Dimensionare inginerească gratuită: trimiteți "tensiune de sistem + putere sarcină + durată rezervă + temperatură de funcționare" la sales@chisen.cn, primiți o fișă completă de dimensionare în Excel + ofertă în 24 de ore.
Pasul 1 Confirmați tensiunea sistemului + numărul de celule în serie: stație de bază de telecomunicații / PV / UPS / feroviar / medical / marin → 24 de celule în serie (sistem 48V) / 54 de celule (108V, compatibil cu panouri DC 110V) / 108 celule (216V, compatibil cu alimentare industrială 220V) / 190 celule (UPS DC trifazat 380V pentru centre de date).
Pasul 2 Selectați capacitatea: calculați cu formula "capacitate baterie = putere sarcină × durată rezervă ÷ tensiune magistrală ÷ randament invertor ÷ coeficient de temperatură" → alegeți capacitatea standard cea mai apropiată (100 / 200 / 300 / 500 / 1000 / 1500 / 2000 / 3000 Ah), rezervați marjă de 20-30%.
Pasul 3 Verificați viața ciclică + tipul bateriei: rezervă în flotare (stație de bază / UPS) → OPzV (fără întreținere 20+ ani); ciclu adânc (ciclare zilnică PV) → OPzV sau OPzS (tubular ≥1500 cicluri); curent ridicat (UPS pentru centre de date > 500 kVA) → OPzS (scurtcircuit 1500A+).
Pasul 4 Verificați dimensiunile + greutatea: OPzV2-200 dimensiuni 103×206×390mm / greutate 13.2kg (incl. electrolit), OPzS2-100 dimensiuni 103×206×409mm / greutate 12.6kg (incl. electrolit); rezervați spațiu de disipare a căldurii ≥ 50mm pentru dulapuri / rafturi de baterii.
Pasul 5 Selectați service post-vânzare + certificările: licitații de proiect / vămuire necesită standardele naționale corespunzătoare (vezi §4); CHISEN recomandat (brand de 20+ ani + experiență de export în 60+ țări + asistență la certificările țării de destinație la cerere).
Viața ciclică Chisen OPzV2-200 ≥ 1500 cicluri (80% DOD, condiții de testare standard IEC 60896-21, 25°C). Designul cu placă pozitivă tubulară este avantajul central — la aceeași capacitate, viața ciclică este de 1.5-2 ori mai mare decât a bateriilor cu placă plană.
Comparație a vieții ciclice între placa pozitivă tubulară și cea plană (DIN 40472 + măsurat):
|
Adâncimea de descărcare (DOD)
|
Tubular (Chisen OPzV/OPzS)
|
Placă plană (AGM)
|
Diferență de viață
|
|
80% DOD (ciclare adâncă)
|
1500-2500 cicluri
|
500-1000 cicluri
|
×1.5-2.5
|
|
50% DOD (ciclare medie)
|
2200-3500 cicluri
|
750-1500 cicluri
|
×2-3
|
|
30% DOD (ciclare superficială)
|
3500-6500 cicluri
|
1500-3000 cicluri
|
×2-3
|
|
Rezervă în flotare (fără ciclare)
|
20+ ani (25°C)
|
10-15 ani (25°C)
|
×1.5-2
|
|
Scenariu de aplicare
|
Adâncimea de descărcare
|
Număr de cicluri
|
Ani de serviciu
|
|
Stație de bază de telecomunicații cu rezervă 4-8h apoi comutare pe generator
|
50% DOD
|
2200+ cicluri
|
6-7 ani
|
|
Stocare PV conectată la rețea / off-grid (ciclare adâncă zilnică)
|
80% DOD
|
1500+ cicluri
|
4+ ani
|
|
Descărcare prin impulsuri de mare viteză UPS (rezervă)
|
30% DOD
|
3500+ cicluri
|
10+ ani
|
|
Rezervă în flotare (stație de bază / EPS nuclear)
|
0% DOD
|
—
|
20+ ani (25°C)
|
Principiul de funcționare al plăcii pozitive tubulare:
Tubul din fibră de sticlă învelește complet materialul activ pozitiv (PbO2), prevenind desprinderea și deformarea materialului activ, prelungind viața în ciclu adânc. Acesta este punctul central de design al standardului DIN 40472.
Curba precisă a vieții ciclice Chisen OPzV în funcție de DOD (măsurată pe fișa tehnică CHISEN, 25°C, flotare 2.23V/celulă, condiții de testare IEC 60896-21):
|
Adâncimea de descărcare
|
Viață ciclică
|
Scenariu de aplicare
|
Ani corespunzători (1 ciclu pe zi)
|
|
20% DOD
|
5500 cicluri
|
Descărcare prin impulsuri UPS / comutare frecventă a stațiilor de bază de telecomunicații
|
15+ ani
|
|
30% DOD
|
4000 cicluri
|
Urgență cu ciclu superficial / rezervă parțială
|
11+ ani
|
|
50% DOD
|
2500 cicluri
|
Ciclare medie / solar off-grid
|
7+ ani
|
|
80% DOD
|
≥ 1500 cicluri (nominal)
|
Ciclu adânc (nominal OPzV / măsurat conform specificației 1300 cicluri)
|
3.5+ ani
|
|
100% DOD
|
800 cicluri
|
Descărcare completă (condiție de urgență)
|
2+ ani
|
Adăugare v25: demonstrație combinată a vieții ciclice și a costului ciclului de viață TCO (sistem tipic de rezervă 48V 200Ah, cost total de proprietate pe 20 de ani):
|
Element de cost
|
OPzV
|
OPzS
|
AGM cu placă plană și supapă de reglare
|
|
|
Gel tubular cu supapă de reglare (Chisen)
|
Tubular cu electrolit lichid (Chisen)
|
|
|
Cost inițial de achiziție (incl. instalare)
|
Mediu (gel tubular)
|
Mai scăzut (tubular cu electrolit lichid / proces matur)
|
Cel mai scăzut (placă plană cu supapă de reglare)
|
|
Durată de serviciu de proiectare
|
20+ ani (flotare 25°C)
|
20-25 ani (flotare 25°C, cu întreținere regulată)
|
8-12 ani (flotare 25°C)
|
|
Înlocuiri necesare în 20 de ani
|
De 0 ori (cumpărați o dată, folosiți toată viața)
|
De 0 ori (fără înlocuire în 20 de ani cu o bună întreținere)
|
De 1-2 ori (în jurul anului 8 / anului 16)
|
|
Cost anual de întreținere
|
Foarte scăzut (fără întreținere, doar curățare)
|
Mediu (completare + curățare la fiecare 3-6 luni)
|
Mediu (monitorizare tensiune + curățare)
|
|
Cost total de proprietate pe 20 de ani (TCO)
|
Mediu (achiziție medie + întreținere scăzută)
|
Mai scăzut (achiziție scăzută + întreținere medie)
|
Ridicat (achiziție scăzută + viață scurtă care necesită înlocuiri multiple)
|
Concluzie-cheie B2B: bateriile tubulare costă cu aproximativ 1.5-2 ori mai mult inițial decât AGM cu placă plană, dar durează de 2 ori+ mai mult, iar TCO pe 20 de ani este cu 30-40% mai mic decât AGM.
Tensiunea standard de flotare Chisen OPzV2-200 este de 2.25-2.27V/celulă (25°C, egalizare cu compensare independentă de -5mV/°C), și necesită compensare de temperatură a flotării de -3.3mV/°C/celulă.
Formula de compensare a temperaturii pentru tensiunea de flotare (IEC 60896-21:2004):
V_float (temperatura reală) = 2.27V + (-3.3mV/°C) × (temperatura reală - 25°C)
|
Temperatură ambiantă
|
Formulă de calcul
|
Tensiune de flotare compensată
|
|
25°C (referință)
|
2.27V (fără compensare)
|
2.25-2.27V
|
|
15°C
|
2.27 + (-3.3mV × -10)
|
2.30V
|
|
35°C
|
2.27 + (-3.3mV × 10)
|
2.24V
|
|
45°C
|
2.27 + (-3.3mV × 20)
|
2.20V
|
|
55°C
|
2.27 + (-3.3mV × 30)
|
2.17V
|
Tensiune de egalizare (compensare independentă): 2.30-2.35V/celulă (@25°C) cu compensare de -5mV/°C/celulă. Scop: reîncărcarea celulelor rămase în urmă / o dată pe lună, revenirea la flotare după egalizare.
Cerință de precizie a tensiunii de flotare: ±1% (±25mV); depășirea acestei game scurtează semnificativ durata de viață a bateriei.
Curent de flotare: < 5mA/Ah (specificație Chisen), adică o baterie de 200Ah are un curent de flotare < 500mA.
Temperatura de funcționare Chisen OPzV2-200 pe scenarii (clasificare conform fișei tehnice): descărcare -40°C ~ 65°C (electrolitul gel are o rezistență mai bună la temperatură decât cel lichid), încărcare -30°C ~ 65°C (limita de temperatură ridicată satisface aplicațiile din regiunile tropicale), stocare -25°C ~ 45°C (condiția de stocare cea mai strictă). Temperatura optimă de funcționare 25°C (punctul de definire a capacității nominale).
Efectul temperaturii asupra capacității (curba Capacitate vs Temperatură măsurată pe fișa tehnică OPzV, capacitate 10HR):
|
Temperatură ambiantă
|
Capacitate (10HR)
|
Recomandare de aplicare
|
|
50°C
|
aproximativ 107%
|
Limită de temperatură ridicată, durată de viață redusă semnificativ (durata de viață se înjumătățește la fiecare 10°C peste 30°C)
|
|
40°C
|
aproximativ 105%
|
Funcționare la temperatură ridicată, ventilație forțată necesară (durată de viață aproximativ 5 ani)
|
|
25°C
|
100%
|
Referință de capacitate nominală (durată de viață de proiectare 20 de ani)
|
|
0°C
|
aproximativ 80%
|
Funcționare la temperatură scăzută, ușoară reducere a capacității
|
|
-20°C
|
aproximativ 55%
|
Funcționare la temperaturi extreme scăzute, pierdere semnificativă de capacitate (nu este adecvată pentru descărcare de curent ridicat)
|
Efectul temperaturii asupra duratei de viață în flotare (curba Temperatură vs Durată de viață în flotare măsurată pe fișa tehnică):
|
Temperatură de funcționare
|
Durată de viață în flotare
|
Scenariu aplicabil
|
|
20°C
|
aproximativ 22 de ani
|
Sală de servere ideală / stație de telecomunicații subterană / stație de bază climatizată
|
|
25°C
|
20 de ani
|
Durată nominală (punct de definire conform fișei tehnice)
|
|
30°C
|
aproximativ 10 ani
|
Dulap exterior (fără aer condiționat), luați în considerare compensarea temperaturii + deratarea
|
|
40°C
|
aproximativ 5 ani
|
Sală de servere în deșert / podiș (ventilație forțată + ecranare)
|
|
50°C
|
aproximativ 2 ani
|
Condiții extreme (nerecomandat, durata de viață a bateriei < 3 ani)
|
Cerințe de utilizare la altitudine ridicată (GB/T 19638): ≤ 3000m utilizare normală fără tratament special; > 3000m, capacitate deratată cu 8% la fiecare 1000m altitudine; altitudine extrem de ridicată (> 5000m) necesită personalizare specială (etanșare la presiune scăzută + container întărit).
Cerință de tensiune de flotare compensată cu temperatura: 25°C = 2.25-2.27V/celulă / -3.3mV/°C/celulă. Etapele de încărcare folosesc suplimentar compensare de -5mV/°C.
Rata de autodescărcare Chisen OPzV2-200 este de 2%/lună (valoare măsurată conform fișei tehnice CHISEN, stocată complet încărcată la 20°C — notă: industria folosește în general 25°C ca referință, fișa tehnică folosește 20°C).
Curba caracteristică de autodescărcare în funcție de temperatura de stocare (măsurată pe fișa tehnică CHISEN Self Discharge Characteristics):
|
Temperatură de stocare
|
După 6 luni
|
După 12 luni
|
După 18 luni
|
După 24 de luni
|
|
|
capacitate rămasă
|
capacitate rămasă
|
capacitate rămasă
|
capacitate rămasă
|
|
10°C
|
aproximativ 92%
|
aproximativ 85%
|
aproximativ 80%
|
aproximativ 75%
|
|
20°C
|
aproximativ 88%
|
aproximativ 78%
|
aproximativ 70%
|
aproximativ 60%
|
|
30°C
|
aproximativ 70%
|
aproximativ 50%
|
necesită completare
|
necesită completare
|
|
40°C
|
aproximativ 55%
|
necesită completare
|
necesită completare
|
necesită completare
|
Durata de stocare în funcție de temperatura de stocare (fără reîncărcare): la 20°C poate fi stocată 1 an (OPzV) / 9-12 luni (OPzS) cu 65-75% capacitate rămasă; la 25°C stocată 1 an (OPzV) / 9-12 luni (OPzS); la 35°C doar 6-9 luni înainte de a fi necesară reîncărcarea, capacitate rămasă 60-70%; la 45°C doar 3 luni înainte de a fi necesară reîncărcarea, capacitate rămasă 55-65%; la 15°C 18-24 luni fără reîncărcare, capacitate rămasă 65%+; la frig extrem de -20°C poate fi stocată 24+ luni fără reîncărcare.
Recomandări de stocare: stocați complet încărcată în mediu uscat, ventilat, la -25°C ~ 45°C, evitați lumina directă a soarelui, solvenții organici și gazele corozive. Efectuați o încărcare de susținere la fiecare 3-6 luni (tensiune constantă 2.27V/celulă (OPzV) / 2.24V/celulă (OPzS) timp de 24 de ore). Bateriile stocate peste 12 luni trebuie să treacă un test de capacitate înainte de repunerea în funcțiune.
Curentul maxim de încărcare recomandat Chisen OPzV2-200: 30A (maxim admis, măsurat conform specificației).
Tabel de recomandare a parametrilor de încărcare (IEC 60896 + GB/T 19638):
|
Etapă de încărcare
|
Tensiune (25°C)
|
Limită de curent
|
Scenariu de aplicare
|
|
Flotare
|
2.25-2.27V/celulă (OPzV) / 2.24V/celulă (OPzS)
|
< 5mA/Ah (≈0.5A)
|
Alimentare de rezervă / așteptare în flotare
|
|
Egalizare
|
2.30-2.35V/celulă (OPzV) / 2.35-2.40V/celulă (OPzS)
|
≤ 0.25C10 A
|
O dată pe lună / reîncărcare celulă rămasă în urmă
|
|
Încărcare ciclică
|
2.35-2.40V/celulă
|
≤ 0.20C10 A
|
Stocare energie PV / ciclu adânc
|
|
Susținere (solar)
|
2.35V±0.005V/celulă
|
≤ 0.20C10 A
|
Stocare energie solară/eoliană (încărcare de urgență)
|
Compensare de temperatură la încărcare: tensiunea de încărcare urmează tensiunea de flotare, cu compensare de -3.3mV/°C/celulă (flotare / egalizare cu compensare independentă de -5mV/°C/celulă).
Judecata de terminare a încărcării: bateria este considerată complet încărcată când curentul de încărcare scade sub 0.5% C10.
|
Curent de descărcare I(A)
|
Tensiune finală Vpc
|
Scenariu de aplicare
|
|
I < 0.05C
|
≥ 1.90Vpc
|
Descărcare de lungă durată cu curent foarte mic (monitorizare rezervă)
|
|
0.05C ≤ I < 0.08C
|
≥ 1.85Vpc
|
Rezervă în flotare cu curent mic
|
|
0.08C ≤ I < 0.2C
|
≥ 1.80Vpc
|
Descărcare standard 10HR
|
|
0.2C ≤ I < 0.6C
|
≥ 1.75Vpc
|
Descărcare cu curent mediu 5HR
|
|
0.6C ≤ I < 1.0C
|
≥ 1.70Vpc
|
Descărcare cu curent ridicat 1HR
|
|
1.0C ≤ I < 2.0C
|
≥ 1.60Vpc
|
Descărcare prin impulsuri de mare putere
|
Chisen OPzV2-200 acceptă servicii de personalizare one-stop OEM / ODM. Toate personalizările nu afectează performanța specificațiilor standard.
Personalizarea culorii containerului
Container ABS personalizat conform codului de culoare Pantone al clientului (gri-alb standard + roșu/albastru/verde/galben/portocaliu + culoare specificată de client)
Imprimare serigrafică LOGO
LOGO-ul clientului imprimat pe container (fără limită de limbă, orice limbă poate fi personalizată)
Marcare cu laser
Marcare cu laser pe partea laterală a capacului bateriei (model / număr de serie / dată de producție / cod client / cod de bare)
Ambalaj cutie color / cutie neutră
Cutie color standard + cutie exterioară neutră, LOGO / culoare / cod de bare / etichetă anti-contrafacere personalizabile
Personalizarea etichetei
Eticheta bateriei compusă conform cerințelor clientului (fără limită de limbă, orice limbă poate fi personalizată)
Înlocuirea terminalului
Φ16-M6 / Φ20-M8 / Φ24-M10 trei opțiuni (standard Φ20-M8)
Upgrade etanșare terminal
Structură standard + etanșare triplă + filtru de acid antiexploziv (OPzS cu aerisire opțională rezistentă la acid)
Rapoarte de testare terță parte
Inspecție opțională înainte de expediere SGS / TUV / BV + raport complet de testare IEC 60896
Date MOQ și termen de livrare: comandă de probă de la 1 unitate (consultați prin e-mail); lot mic 24 de unități (sistem 24V 12 celule + 12 de rezervă) / 48 de unități (sistem 48V 24 celule + 24 de rezervă); lot mare 200+ unități (combinații multiple de tensiune cu personalizare OEM completă). Detalii specifice privind termenul de livrare + garanție, vă rugăm să consultați informațiile de contact de la final.
Chisen OPzV2-200 FAQ (25 de elemente). Fiecare acoperă cele mai frecvente întrebări de înaltă frecvență adresate de inginerii de teren din industrie, cuprinzând parametrii tehnici, dimensionarea, comandarea, expedierea și serviciul post-vânzare.
Setare tensiune de flotare OPzV2-200?
Tensiune standard de flotare 2.25-2.27V/celulă @25°C, trebuie aplicată compensarea temperaturii -3.3mV/°C/celulă (IEC 60896-21).
OPzV2-200 viață ciclică?
≥ 1500 cicluri (80% DOD, 25°C), durată de viață în așteptare flotantă 20+ ani. Designul cu placă pozitivă tubulară este avantajul central (de 1.5-2 ori mai mare decât AGM cu placă plană).
OPzV2-200 gama de temperaturi de funcționare?
-40~65°C descărcare / -30~65°C încărcare / -25~45°C stocare (optim 25°C). OPzV gel cu supapă de reglare are o rezistență mai bună la temperatură decât tipul cu electrolit lichid.
OPzV2-200 rata de autodescărcare?
2%/lună (măsurat conform fișei tehnice CHISEN, stocată complet încărcată la 20°C), poate fi stocată 1 an fără reîncărcare.
OPzV2-200 tip de baterie?
Baterie VRLA GEL tubulară (plumb-acid cu supapă de reglare), structură cu placă pozitivă tubulară, electrolit gel, etanșată cu supapă de reglare.
Diferența dintre OPzV2-200 și OPzS2-100?
OPzV este GEL etanșat cu supapă de reglare, fără întreținere; OPzS este tip deschis cu electrolit lichid care necesită completare periodică (preferabil vertical). OPzV are curent de scurtcircuit mai mare (1700A față de 1500A), OPzS are rezistență internă ușor mai mică (0.001 față de 0.0011 Ohm), OPzS este mai ieftin (proces matur).
OPzV2-200 rezistență internă?
Aproximativ 1.1 mΩ complet încărcată (25°C), curent de scurtcircuit aproximativ 1700A.
OPzV2-200 metodă de încărcare?
Recomandat tensiune constantă curent constant (CC-CV), flotare 2.25-2.27V / egalizare 2.30-2.35V / ciclic 2.35-2.40V. Curent maxim de încărcare 30A.
OPzV2-200 condiții de stocare?
Mediu uscat, ventilat, la -25°C ~ 45°C; nu este necesară reîncărcarea în primele 6 luni de stocare. Pentru stocare > 6 luni, se recomandă o încărcare completă (2.25-2.27V/celulă × 24h).
Ce standarde naționale se aplică OPzV2-200?
Consultați §4 pentru lista standardelor aplicabile (7+ standarde internaționale / regionale / de industrie).
OPzV2-200 greutate?
13.0kg (28.7 lbs), incl. electrolit (măsurat conform fișei tehnice CHISEN); excl. ambalaj / excl. terminale.
OPzV2-200 dimensiuni?
Lungime 103mm × lățime 206mm × înălțime 390mm (măsurat conform fișei tehnice CHISEN, incl. terminale).
OPzV2-200 cuplu terminal?
10-12 N·m (terminal cu șurub Φ20-M8).
OPzV2-200 curent de scurtcircuit?
Aproximativ 1700A (25°C complet încărcată), îndeplinind cerințele de protecție la scurtcircuit ale UPS-urilor mari.
OPzV2-200 durată de viață de proiectare în flotare?
20+ ani (25°C, tensiune de flotare 2.25-2.27V, compensare temperatură -3.3mV/°C).
Cum să alegeți între OPzV2-200 și AGM cu placă plană?
Placa pozitivă tubulară durează mai mult (1500+ cicluri față de 500-1000 cicluri), adecvată pentru proiecte pe termen lung / rezervă critică; AGM cu placă plană este mai ieftin, adecvat pentru termen scurt / buget sensibil. Consultați capitolul TCO din §11.
OPzV2-200 orientare la instalare?
Poate fi instalată vertical/orizontal/lateral (nu inversat), adecvată pentru spații înguste din dulapuri. Designul etanșat cu supapă de reglare OPzV nu prezintă risc de scurgere a electrolitului.
OPzV2-200 necesită completare cu apă?
Nu. OPzV etanșată cu supapă de reglare + electrolit gel nu necesită completare pe tot parcursul duratei de viață.
Capacitatea OPzV2-200 este afectată de temperatură?
40°C = 105% / 25°C = 100% / 0°C = 80% / -20°C = 55% capacitate (regim de descărcare 10HR, conform curbei Capacitate vs Temperatură din fișa tehnică CHISEN).
Ce documente sunt necesare pentru exportul OPzV2-200?
Documente standard: listă de ambalare + factură comercială + certificat de origine CO + MSDS + evaluare transport UN2794. Certificările speciale ale țării de destinație (SONCAP / PVOC / SASO / BIS / ESMA) pot fi asistate la cerere.
OPzV2-200 MOQ?
Probă 1 unitate / sistem 24V 12 celule / sistem 48V 24 celule / sistem 110V 54 celule / sistem 220V 108 celule. Comenzile în vrac de 200+ unități beneficiază de prețuri en-gros.
OPzV2-200 termen de livrare?
Vă rugăm să trimiteți un e-mail la sales@chisen.cn pentru ofertă (termenul de livrare se evaluează în funcție de cantitate + țara de destinație + data estimată de livrare).
OPzV2-200 garanție?
Garanție de bază de 24 de luni (de la instalare și punere în funcțiune). Extindere la 36 de luni negociabilă la licitație.
OPzV2-200 acceptă personalizare OEM?
Da, personalizare one-stop OEM/ODM: culoarea containerului, serigrafie LOGO, marcare cu laser, ambalaj cutie color, personalizarea etichetei, înlocuirea terminalului. MOQ 50-100 unități.
Prețul OPzV2-200 include transportul?
Preț EXW fabrică; transportul maritim cotat în funcție de portul de destinație (FOB/CIF/DDP opționale). Vă rugăm să contactați sales@chisen.cn pentru ofertă.
Recomandări de utilizare zilnică + întreținere Chisen OPzV2-200 (ghid practic pentru ingineri). Respectarea acestor specificații poate prelungi semnificativ durata de viață a bateriei la 20+ ani:
1. Selectarea încărcătorului: trebuie folosit un încărcător inteligent de calitate industrială (cu funcție de desulfatare prin impulsuri, compatibil cu tensiunea de sistem 12V/24V/48V); flotare 2.25-2.27V/celulă (25°C) + compensare temperatură -3.3mV/°C/celulă; egalizare 2.30-2.35V/celulă (o dată pe lună, < 24h); curent maxim de încărcare 30A (conform valorii măsurate din fișa tehnică PDF, utilizați cu limitare de curent) pentru a evita impactul curentului ridicat asupra plăcilor.
2. Mediul de instalare: instalare în dulap / pe raft de baterii, la ≥ 100mm de sol (protecție împotriva umidității), la ≥ 50mm de perete (disipare a căldurii); temperatură de funcționare -40°C ~ 65°C (descărcare) / -30°C ~ 65°C (încărcare); ventilație forțată de răcire necesară peste 45°C; altitudine > 3000m, capacitate deratată cu 8% la fiecare 1000m (GB/T 19638); țineți departe de sursele de căldură + lumina directă a soarelui + gazele corozive.
3. Inspecție de rutină (săptămânal / lunar pentru amplasamente la distanță): verificați cuplul conexiunii terminalelor 10-12 N·m, fără slăbire / oxidare / supraîncălzire (măsurare temperaturii în infraroșu); inspecția containerului pentru bombare / scurgeri / fisuri (OPzV etanșată cu supapă de reglare, în mod normal fără scurgeri); abatere de tensiune a celulelor < ±0.05V (intrați în stare de egalizare dacă este depășită); diferență între temperatura containerului și cea ambiantă < 5°C (verificați conexiunile / încărcarea dacă este depășită).
4. Specificații de stocare pe termen lung: stocați complet încărcată la -25°C ~ 45°C în mediu uscat, ventilat (evitați lumina directă a soarelui); încărcare de susținere la fiecare 3-6 luni (tensiune constantă 2.25-2.27V/celulă × 24h); rată de autodescărcare 2%/lună (25°C), test de capacitate necesar înainte de reutilizare dacă nu a fost încărcată mai mult de 1 an; bateriile stocate peste 2 ani sunt recomandate pentru utilizare cu deratare.
5. Depanare: scădere a capacității > 20% (față de nominal) — încărcare de egalizare 24h pentru reparare, înlocuiți dacă este ineficientă; tensiune de flotare anormală (> 2.4V sau < 2.2V/celulă) — verificați încărcătorul + compensarea temperaturii; bombare / scurgeri / miros — opriți utilizarea imediat, contactați serviciul post-vânzare CHISEN; scurtcircuit / conexiune inversă — verificați siguranța + marcarea polarității (roșu pozitiv, negru negativ).
6. Activarea bateriilor noi / inactivitate îndelungată: bateriile noi din fabrică pot fi instalate și puse în funcțiune la primire (VRLA etanșată cu supapă de reglare, fără etapă de completare a electrolitului); baterii inactive peste 6 luni: prima descărcare cu curent mic 0.05C până la 1.80V/celulă, apoi încărcare conform curbei normale de încărcare; băncile în serie (48V / 110V / 220V) necesită "egalizare de potrivire a celulelor" înainte de punerea în funcțiune pentru a asigura o abatere de tensiune a celulelor < 0.05V.
7. Precauții de siguranță: evitați ca uneltele metalice să atingă simultan bornele pozitivă și negativă (curentul de scurtcircuit de 1700A este letal); fără flăcări deschise în zonele de încărcare (încărcarea bateriilor cu plumb-acid produce hidrogen, risc de explozie cu flacără deschisă); purtați ochelari de protecție + mănuși rezistente la acid (electrolitul conține acid sulfuric diluat; clătiți ochii cu apă curată timp de 15 minute și solicitați asistență medicală dacă este stropit); eliminați bateriile scoase din uz conform procedurilor pentru mărfuri periculoase UN2794 (nu dezasamblați și nu vărsați electrolitul).
Fabrica CHISEN + sistemul global de servicii (de ce să alegeți Chisen).
1. Scara fabricii: marca CHISEN înființată în 2002, peste 20 de ani de specializare în baterii tubulare; linie completă de produse cu 200+ modele care acoperă toate nivelurile de tensiune 2V / 6V / 8V / 12V, capacitate 4Ah-3000Ah; modelele principale în stoc 100.000+ unități (expediere imediată).
2. Rețea globală de servicii: experiență de export în 60+ țări (China / Asia de Sud-Est / Europa / Africa / Orientul Mijlociu / America Latină / Asia Centrală / Oceania); proiecte industriale în telecomunicații / energie / centre de date / PV / feroviar; suport tehnic multilingv 7×24 (engleză / chineză / spaniolă / franceză / arabă / rusă / vietnameză); răspuns la e-mail în 12h / ofertă completă în 24h / propunere de proiect complex în 48h.
3. Controlul calității: certificări solicitate conform cerințelor clientului (elementele de certificare sunt stabilite de client); inspecție 100% din fabrică înainte de expediere (test de capacitate + test de rezistență internă + test de tensiune + inspecție de aspect); control statistic al proceselor SPC pe procesele-cheie (pasta pentru plăci / asamblarea grupurilor / formare / etanșare); cooperare cu SGS / TUV / BV / CTI pentru inspecție terță parte înainte de expediere conform cerințelor clientului.
4. Suport pentru export: documente vamale de primă mână (factură comercială / listă de ambalare / certificat de origine CO / MSDS / evaluare transport UN2794 / raport complet de testare IEC 60896); documentație tehnică multilingvă (EN / CN / ES / FR / AR / RU); asistență la certificările speciale ale țării de destinație la cerere: SONCAP (Nigeria) / PVOC (Kenya) / SASO (Arabia Saudită) / BIS (India) / ESMA (EAU).
5. Politica de cooperare pe termen lung: persoană de legătură tehnică dedicată pentru clienții pe termen lung; partenerii strategici OEM pot împărtăși oportunități de vânzare + suport de instruire.
6. Angajament pentru sustenabilitate: bateriile cu plumb-acid sunt reciclabile; certificări solicitate conform cerințelor clientului (elementele de certificare sunt stabilite de client); conformitate UE RoHS / REACH / WEEE (exporturi fără restricții în Europa).
[CHISEN Battery] Peste 20 de ani de specializare în exporturi de baterii tubulare / validată de clienți din 60+ țări.
Metode de contact:
1. Întrebare prin e-mail: sales@chisen.cn (ofertă completă + propunere de dimensionare în 24h)
2. Telefon / WhatsApp: +86 131 6622 6999
3. Site web: https://www.chisen.cn