Chisen OPzS2-770 2V770Ah Tubular GEL VRLA Battery

Jaa
WeChat
Sina Weibo
QQ
QQ tilaa
Douban
Baidu Post -baari
Chisen OPzS2-770 2V770Ah tubulaarinen nesteakku (Tubular Flooded), joka täyttää standardit IEC 60896 / DIN 40736-1 / GB/T 19638. Syklinen kestoikä 1500–2500 sykliä (80 % purkaussyvyys), valmiuslatauksen suunniteltu käyttöikä yli 20 vuotta (25°C). Läpinäkyvä astia helpottaa nestepinnan tarkistusta. Soveltuu miehitettyihin konesaleihin, pieniin UPS-laitteisiin, teollisiin varavirtalähteisiin, hätävalaistukseen, teollisuuden ohjausvirtaan, aurinkokatuvaloihin, rautatieliikenteen merkinantojärjestelmiin sekä meri- ja lääkintälaitteisiin. Suora tehdastoimitus OEM/ODM-tuella, ilmainen mitoitus ja 24 tunnin tarjous.
tuotteen yksityiskohdat

30 sekunnin lukukatsaus: Chisen OPzS2-770

• Malli ja tekniset tiedot: Chisen OPzS2-770 | 2V 770Ah (C10) | Putkimainen täyttönesteakku

• Tekniikka: putkimainen positiivilevy + nestemäinen laimea rikkihappoelektrolyytti + tuuletustulpparakenne (standardit käsitelty §4:ssä)

• Keskeiset edut: käyttöikä 1500-2500 sykliä (80 % DOD) / ylläpitolatauksen suunniteltu käyttöikä 20+ vuotta (25°C)

• Tyypilliset käyttökohteet: tietoliikenteen tukiasemat (erityisesti miehitetyt) + aurinko-/tuulienergian varastointi + datakeskusten UPS + rautatiet + merikäyttö

  • §1 Chisen OPzS2-770 tuotemäärittely ja 4 keskeistä etua
  • Chisen OPzS2-770 on 2V 770Ah putkimainen täyttönesteakku.

    Teknologian perusta: putkimainen positiivilevy + nestemäinen laimea rikkihappoelektrolyytti + tuuletustulpparakenne (standardit käsitelty §4:ssä).

    Käyttöskenaariot: OPzS2-770 on 2V kenno. 24 kennoa sarjassa muodostavat 48V järjestelmän / 54 kennoa sarjassa muodostavat 108V järjestelmän (yhteensopiva 110V kanssa) / 108 kennoa sarjassa muodostavat 216V järjestelmän (yhteensopiva 220V kanssa) / 190 kennoa sarjassa muodostavat 380V kolmivaiheisen DC-järjestelmän.

    Sovellusalat: tietoliikenne / kaapeli-TV / sähköntuotanto / turvallisuus / UPS / ohjauslaitteet / lääkintälaitteet / rautatiet / aurinkoenergia / vaihtoehtoinen energia.

    Etu
    Tekninen toteutus
    Asiakasarvo
    Putkimaisen positiivilevyn rakenne
    Putkimainen positiivilevy + täyttönestetyyppi + läpinäkyvä SAN-muovisäiliö
    Käyttöikä 1500-2500 sykliä (80 % DOD)
    Yli 20 vuoden ylläpitolatauksen suunniteltu käyttöikä
    Ylläpitojännite 2.24V/kenno (25°C), tasauslataus 2.35-2.40V
    TCO parempi kuin AGM
    Visuaalinen huolto paikan päällä
    Läpinäkyvä säiliö mahdollistaa nestepinnan ja levyjen tarkastuksen paikan päällä; täyttö 3-6 kuukauden välein
    Sopii miehitettyihin tiloihin, rautateille ja merikäyttöön
    Monistandardikattavuus
    6 kansainvälistä/alueellista/toimialastandardia (katso §4)
    Myytävissä yli 60 maahan

    Chisen CHISEN -brändi perustettu vuonna 2002, erikoistunut putkimiin akkuihin yli 20 vuoden ajan, vienti yli 60 maahan, toimittaa teollisuusasiakkaille tietoliikenteen / sähköntuotannon / datakeskusten / aurinkoenergian / rautateiden / lääkintäalan sektoreilla.

  • §2 Chisen OPzS2-770 keskeisten teknisten tietojen pikaopas
  • Alla oleva taulukko on OPzS2-770 keskeisten teknisten tietojen pikaopas (tarkat standardit §4:ssä, käyttöskenaariot §7:ssä, ylläpitojännitteen yksityiskohdat §12:ssä).

    Parametri
    Arvo
    Standardi / Huomautus
    Nimellisjännite
    2V(DC)
    Nimelliskapasiteetti
    770Ah(C₁₀)
    Malli
    OPzS2-770
    Sarja
    管式富液蓄电池(Tubular Flooded Battery)
    Sovellettavat standardit
    IEC 60896 + DIN 40736-1 + GB/T 19638 等 6 项(详见 §4)
    Mitat (P×L×K)
    254 × 210 × 471 mm
    Kokonaiskorkeus (napoineen)
    525 mm
    Napojen tyyppi
    Φ20-M8
    Napojen kiristysmomentti
    10-12 N·m
    Käyttölämpötila (purkaus)
    -40°C ~ 60°C
    Käyttölämpötila (lataus)
    -30°C ~ 55°C
    Käyttölämpötila (säilytys)
    -25°C ~ 45°C
    Valmiuslatausjännite
    2.24V/cell (25°C)
    Valmiuslatauksen lämpötilakompensointi
    -3.3mV/°C/cell
    Tasauslatausjännite
    2.35-2.40V/cell (25°C)
    Tasauslatauksen lämpötilakompensointi
    -5mV/°C/cell
    Syklilatausjännite
    2.35-2.40V/cell (25°C)
    Suurin latausvirta
    160A
    Suurin purkuvirta (5 s)
    2200A
    Itsepurkautumisnopeus
    3% / 月(可搁置 9-12 个月 无需充电,25°C)
    Sisäinen resistanssi (täyteen ladattu / 25°C)
    0.55 mΩ
    Oikosulkuvirta
    3900A
    Syklinen kestoikä
    1500-2500 次(放电深度 80%)
    Valmiuslatauksen suunniteltu käyttöikä
    20+ 年(25°C)
    Kuljetus / merirahti
    IMDG Class 8 / UN2794 / MSDS
    Sertifioinnit
    按客户需求合作办理(详见 §4)

  • §3 Chisen OPzS2-770 mallin nimeämissäännöt — OPzS-kirjainten selitys ja DIN 40736-1 määritelmä
  • Chisen OPzS2-770 mallin nimeäminen noudattaa saksalaista DIN 40736-1 (putkimainen täyttöneste) + kansainvälistä IEC 60896 standardin nimeämissääntöjä. OPz on saksalaisen sanan "Ortsfeste Panzerplatten" lyhenne, joka tarkoittaa "kiinteä putkimainen panssarilevy".

    OPzV / OPzS kirjainten merkitysten vertailutaulukko (DIN 40736-1 määritelmä):

    Kirjain
    Saksankielinen koko nimi / merkitys
    Tekninen merkitys
    OPz
    Ortsfeste Panzerplatten / kiinteä putkimainen panssarilevy
    Positiivilevy = putkilevy
    S
    V = Valve Regulated / V = Vented
    Avotyyppi / täyttöneste / tuuletustulppa
    2
    2V kennojännite
    48V = 24 kennoa / 110V = 54 kennoa / 220V = 108 kennoa sarjassa
    770
    770Ah kapasiteetti (C10 / 10 tunnin purkausnopeus)
    Purkaus 1.80V/kennoon 10 tunnin purkausnopeudella

  • §4 Chisen OPzS2-770 sovellettavat kansainväliset / eurooppalaiset / kiinalaiset / Ison-Britannian / Pohjois-Amerikan standardit
  • Chisen OPzS2-770 täyttää seuraavat 6 kansainvälistä / alueellista / toimialastandardia (tuotesuunnittelun perusta). Standardinmukaisuus = myynnin vaatimustenmukaisuus + tulliselvitys + onnistunut projektiurakointi.

    Standardi
    Numero
    Sovellusalue
    Kansainvälinen IEC
    IEC 60896-11:2002
    Kiinteät avoimet (täyttöneste)akut
    Saksalainen DIN
    DIN 40736-1:1985
    Putkimaisen positiivilevyn kiinteät akut (kultastandardi)
    Kiinalainen kansallinen standardi
    GB/T 19638.2-2014
    Kiinteät avoimet akut (markkinamyynnin vaatimustenmukaisuus)
    Kiinalainen tietoliikenne
    YD/T 1360
    Tietoliikenneoperaattorien varavirta (suositeltu vaatimustenmukaisuus)
    Eurooppalainen
    Eurobat Long Life
    Eurooppalainen akun käyttöiän luokitus (> 12 vuotta ylläpitolataus)
    Iso-Britannia / Pohjois-Amerikka
    BS 6290 Part 4 / UL 1989
    Ison-Britannian / Pohjois-Amerikan varavirtamarkkinat

    Huomautus: kolmannen osapuolen tarkastustodistukset / kohdemaan erityissertifikaatit (SONCAP / PVOC / SASO / BIS / ESMA) voidaan järjestää asiakkaan vaatimusten mukaan (tukevat tunnetut laitokset kuten SGS / TUV / BV / CTI).

  • §5 Chisen OPzS2-770 fyysinen rakenne ja materiaalit (putkimainen positiivilevy vs. tasolevy)
  • Chisen OPzS2-770 fyysinen rakenneratkaisu (putkimainen positiivilevy on ydin; käyttöikä on 1.5-2x pidempi kuin tasolevyakuilla):

    Komponentti
    Materiaali / Tiedot
    Kuvaus
    Positiivinen hilalevy
    Valupuristettu putkimainen positiivilevy matala-antimonialseoksella
    Lasikuitupatruuna kietoo Pb-Sb-seoksen
    Negatiivinen hilalevy
    Lyijy-kalsiumseoksesta levitetty negatiivilevy
    Parantaa aktiivimateriaalin käyttöastetta
    Erotin
    Matalavastuksinen PVC-komposiittierotin
    Matala vastus / korkea huokoisuus / ikääntymisenkestävä
    Elektrolyytti
    Korkeapuhtausasteinen matalatiheyksinen laimea rikkihappo
    Ominaispaino 1.24 ± 0.01 g/cm3 (täyteen ladattu)
    Säiliö
    Läpinäkyvä SAN-muovi
    Nestepinta ja levyjen kunto näkyvissä
    Kansi
    Lujatekoinen ABS-muovi
    Tiivistetty / paloa hidastava
    Haponkestävä tuuletusaukko
    Suppilomainen haponkestävä tuuletusaukko
    Happosuodatuksella ja paloa hidastavalla räjähdyssuojatoiminnolla
    Tuuletustulppa
    Räjähdyssuojattu tuuletustulppa
    Automaattinen paineensäätö (0.05-0.15 MPa)

    OPzS läpinäkyvän säiliön etu: nestepinnan korkeus + levyjen värinmuutos (sulfatoitumisen havaitseminen) voidaan tarkkailla paikan päällä

  • §6 Chisen OPzS-sarja — 18 mallin täydellinen teknisten tietojen taulukko, 100Ah-3000Ah
  • Chisen OPzS-sarja — 18 mallia 100Ah - 3000Ah (putkimainen täyttöneste / Tubular Flooded). Kaikki täyttävät IEC 60896-11 + DIN 40736-1 + GB/T 19638.2-2014 standardit. Saman sarjan malleja voidaan joustavasti kytkeä sarjaan eri jännitejärjestelmien muodostamiseksi (48V = 24 kennoa / 110V = 54 kennoa / 220V = 108 kennoa / 380V = 190 kennoa).

    Ominaisuus
    OPzV (Putkimainen GEL VRLA)
    OPzS (Putkimainen täyttöneste)
    Elektrolyytti
    Nano-piipohjainen geeli (kiinteä, ei virtaava)
    Laimea rikkihappo 1.24 g/cm3 (nestemäinen)
    Positiivilevy
    Valupuristettu putkimainen (Pb-Ca-seos)
    Valupuristettu putkimainen (Pb-Sb matala-antimonialseos)
    Sovellettava DIN-standardi
    DIN 40472:2015 (putkimainen venttiiliohjattu)
    DIN 40736-1:1985 (putkimainen täyttöneste)
    Säiliö
    ABS paloa hidastava UL94 V-0 (läpinäkymätön)
    SAN läpinäkyvä muovi (nestepinta näkyvissä)
    Oikosulkuvirta (100Ah)
    1700 A
    1500 A
    Sisäinen resistanssi (20°C)
    0.0011 Ohm (1.1 mΩ)
    0.001 Ohm (1.0 mΩ)
    Suurin latausvirta
    30 A (0.30C10)
    20 A (0.20C10)
    Itsestäänpurkautumisnopeus (20°C täyteen ladattu)
    2%/kuukausi
    3%/kuukausi
    Ylläpitojännite (25°C)
    2.25-2.27V/kenno
    2.24V/kenno
    Tasausjännite (25°C)
    2.30-2.35V/kenno
    2.35-2.40V/kenno

    II. Ympäristösopeutuvuus (4 riviä):

    Parametrin ulottuvuus
    OPzV GEL venttiiliohjattu
    OPzS täyttöneste
    Käyttölämpötila (purkaus)
    -40°C ~ 65°C (geeli kestää korkean lämpötilan)
    -40°C ~ 60°C
    Käyttölämpötila (lataus)
    -30°C ~ 65°C
    -30°C ~ 55°C
    Kapasiteetti - lämpötila (40°C)
    noin 105 %
    108 %
    Kapasiteetti - lämpötila (-20°C)
    noin 55%
    noin 65% (arvioitu)

    III. Käyttöikä ja syklit (4 riviä):

    Parametri
    OPzV GEL-venttiiliohjattu
    OPzS nestetäytteinen
    Float-käyttöikä (25°C)
    20+ vuotta
    20+ vuotta (vaatii säännöllistä täyttöä)
    Float-käyttöikä (30°C)
    noin 10 vuotta
    8-10 vuotta
    Syklikesto (DOD 80%)
    ≥ 1500 sykliä
    1500-2500 sykliä
    Syklikesto (DOD 50%)
    2200+ sykliä
    2500-4000 sykliä

    IV. Huolto ja asennus (4 riviä):

    Parametri
    OPzV GEL-venttiiliohjattu
    OPzS nestetäytteinen
    Veden lisäys
    Huoltovapaa (täyttöä ei tarvita)
    Lisää vettä 3-6 kuukauden välein (tislattu vesi)
    Happosumun päästö
    Vähäinen (venttiiliohjattu suljettu + happosuodatin)
    Suurempi (nestetäytteinen + suodatintuuletus)
    Asennussuunta
    Pysty / vaakasuora / kyljellään (ei ylösalaisin)
    Pystysuora pakollinen (elektrolyytti vuotaisi)
    Paikan päällä tarkastus
    Ei mahdollista (läpinäkymätön astia)
    Mahdollista (läpinäkyvä astia nesteen pinnan / levyjen tarkistamiseen)

    V. Kaupalliset näkökohdat ja päätöksenteko (4 riviä):

    Parametri
    OPzV GEL-venttiiliohjattu
    OPzS nestetäytteinen
    Hankintahinta (suhteellinen)
    Korkeampi (+15-25% vs OPzS)
    Alempi (kypsä teknologia)
    Huoltokustannus (20 vuotta)
    Erittäin alhainen (huoltovapaa)
    Keskitaso (työvoima + tislattu vesi)
    TCO (20 vuotta)
    Keskitaso (korkeampi hankinta + alhainen huolto)
    Alhainen (alhaisempi hankinta + keskitasoinen huolto)
    Kierrätysarvo
    Korkea (lyijy kierrätettävissä)
    Korkea (lyijy kierrätettävissä)

    VI. Valintapäätöksen johtopäätös (jos X on tärkeä → valitse Y):

    Huolenaihe / sovellusskenaario
    Suositeltu valinta
    Syy
    Valvomattomat / etäiset / saari- / raja-asemat
    OPzV
    Huoltovapaa + pysty/vaaka-/kylkiasennus + venttiiliohjattu tiivistys (40% O&M-säästöt)
    Trooppiset / aavikko- / äärimmäisen korkean lämpötilan tilat (>45°C jatkuva)
    OPzV
    Geeli kestää korkean lämpötilan (lataus -30~65°C vs OPzS -30~55°C)
    Syväpurkaustoiminta (PV päivittäinen 1 sykli 80% DOD)
    OPzS
    50% pidempi syklikesto (2500 vs 1500 sykliä)
    Suuret UPS-datakeskukset (>500 kVA suuri purkausteho)
    OPzS
    Pitkä syväpurkaustoiminta (1500-2500 sykliä) + suuri kapasiteetti (2000+ Ah) vähentää sarjaan kytkettyjen kennojen määrää
    Mobiililaitteet / kalteva asennus / ajoneuvoakut
    OPzV
    Pysty/vaaka-/kylkiasennus (venttiiliohjattu, ei vuotoja)
    Läpinäkyvä tarkastus / paikan päällä huolto (miehitetyt tilat säännöllisellä kiertotarkastuksella)
    OPzS
    SAN-läpinäkyvä astia + suodatintuuletus (näkyvä huolto + happosumun suodatus)

  • §9 Tubular-akkujen valintapäätöstaulukko — OPzV / OPzS / AGM -vertailu
  • Chisen OPzS -akkutyyppien vertailu suurissa teollisissa energianvarastointi- ja varavoimasovelluksissa sekä valintasuositukset:

    Valintapäätöstaulukko (jos sovelluksesi on X → suositeltu Y): suuri datakeskus-UPS (>500 kVA) / rautatiesignalointi / hätävalaistus / laivan pääohjaus / miehitetyt tilat → OPzS (nestetäytteinen tyyppi, pidempi käyttöikä + alhaisempi hinta + suurempi oikosulkuvirta). Datakeskus-UPS / 5G-tukiasema / PV-energianvarastointi / valvomaton / etäasennus → OPzV. Auton käynnistys / sähköpyörät / moottoripyörät / pieni UPS / lyhyt varakäyttö (<30 min) → AGM-tasolevy.

    Verrattava ominaisuus
    OPzS (tubulaarinen nestetäytteinen)
    OPzV (tubulaarinen geeliventtiiliohjattu)
    AGM (tasolevyventtiiliohjattu)
    Positiivilevyn rakenne
    Tubulaarinen
    Tubulaarinen
    Tasolevy
    Elektrolyytti
    Laimea rikkihappo (nestetäytteinen)
    Nanogeeli (GEL)
    AGM-lasikuitu
    Venttiiliohjattu
    Ei (avoin + tuuletus)
    Kyllä (suljettu)
    Kyllä (suljettu)
    Huoltovapaa
    Vaatii täyttöä (3-6 kuukautta)
    Huoltovapaa
    Huoltovapaa
    Syklikesto (80% DOD)
    1500-2500 sykliä
    ≥ 1500 sykliä
    500-1000 sykliä
    Suuren purkaustehon kyky
    Keskitaso (1500-1600A)
    Vahva (1500-1700A)
    Keskitaso (800-1500A)
    Asennussuunta
    Pystysuora pakollinen
    Pysty/vaaka/kylki
    Pysty/vaaka/kylki
    Läpinäkyvä astia tarkastusta varten
    Kyllä (SAN läpinäkyvä)
    Ei (ABS läpinäkymätön)
    Ei (ABS läpinäkymätön)
    Tyypilliset sovellukset
    Suuri UPS / rautatie / laiva / hätävalaistus
    UPS / tukiasema / PV / valvomaton
    Auton käynnistys / pieni UPS / sähköpyörät
    Suhteellinen hinta
    Alhainen
    Keskitaso
    Alhainen

  • §10 Chisen OPzS2-770 -kapasiteetin mitoituskaava + aurinko- ja tuulikonfiguraatioparametrit
  • Akun kapasiteetti (Ah) = kuormateho (W) × varakäytön kesto (h) ÷ väyläjännite (V) ÷ invertterin hyötysuhde ÷ lämpötilakerroin

    Missä: invertterin hyötysuhde UPS 0.85 / DC-kuorma 1.0; lämpötilakerroin 25°C = 1.0 / 35°C = 0.85 / 45°C = 0.70 (ylälämpötilan alennus); 20-30% marginaali suositeltu.

    Esimerkki 1: tietoliikennetukiasema 48V-järjestelmä, 4-8h varakäyttö ja sitten generaattoriin siirtyminen. Kuorma 1 kW, varakäyttö 4h, väylä 48V, hyötysuhde 0.85, lämpötila 25°C. Kapasiteetti = 1000 × 4 ÷ 48 ÷ 0.85 ÷ 1.0 ≈ 98Ah. Suositus: OPzV2-100 (24 kennoa sarjassa 48V:lle), 2% marginaali.

    Esimerkki 2: PV-verkkoon kytketty/verkkoriippumaton varastointi 5kW-järjestelmä, 4h varakäyttö. Kuorma 5 kW, varakäyttö 4h, väylä 48V, hyötysuhde 0.85, lämpötila 25°C. Kapasiteetti = 5000 × 4 ÷ 48 ÷ 0.85 ÷ 1.0 ≈ 490Ah. Suositus: OPzV2-500 (24 kennoa sarjassa 48V:lle), 2% marginaali.

    Esimerkki 3: 110V DC-keskus, 10h varakäyttö. Kuorma 0.5 kW, varakäyttö 10h, väylä 110V, hyötysuhde 1.0 (DC-kuorma), lämpötila 25°C. Kapasiteetti = 500 × 10 ÷ 110 ÷ 1.0 ÷ 1.0 ≈ 45Ah. Suositus: OPzV2-100 (54 kennoa sarjassa 108V:lle), 100% marginaali.

    Esimerkki 4: 220V kolmivaiheinen DC-teollisuusvirta, 30 min täysikuorman varakäyttö. Kuorma 100 kW, varakäyttö 0.5h, väylä 220V, hyötysuhde 1.0, lämpötila 25°C. Kapasiteetti = 100000 × 0.5 ÷ 220 ÷ 1.0 ÷ 1.0 ≈ 227Ah. Suositus: OPzV2-250 (108 kennoa sarjassa 220V:lle), 10% marginaali.

    Lisää sarjakonfiguraatioita (48V = 24 kennoa / 110V = 54 kennoa / 220V = 108 kennoa / 380V = 190 kennoa) on kuvattu yksityiskohtaisesti §7 sovellusskenaarioissa.

    Aurinko-/tuulijärjestelmän sovelluskonfiguraatioparametrit (CHISEN teknisen tiedotteen s.1 mitattu):

    Parametri
    Asetusarvo
    Kuvaus
    Ylijännitekatkaisu
    2.45 ± 0.01V/cell @25°C
    Ylijännitekatkaisu (lataus valmis / aurinko-ohjain irrottaa akun)
    Tasausjännite
    2.40 ± 0.01V/cell @25°C
    Tasausjännite (säännöllinen tasaus, 30-60 päivän välein)
    Paneeliston liitäntäjännite
    2.25 ± 0.005V/cell @25°C
    Aurinkopaneeliston liitäntäjännite (liitä uudelleen latauslepon palautumisen jälkeen)
    Latauslepojännitteen asetus
    2.27 ± 0.005V/cell @25°C
    Latauslepojännite (PV-omavirtajärjestelmän vakiotila)
    Alijännitehälytys
    1.95 ± 0.005V/cell @25°C
    Alijännitehälytys (kuorma irtoamassa)
    Alijännitekatkaisu
    1.90 ± 0.005V/cell @25°C
    Alijännitekatkaisu (kuorma irrotettu akun suojaamiseksi ylipurkaukselta)
    Kuorman liitäntäjännite
    2.09 ± 0.01V/cell @25°C
    Kuorman liitäntäjännite (liitä uudelleen ylipurkauksen palautumisen jälkeen)
    Lämpötilakompensointikerroin
    -3 ~ -5 mV/°C/cell
    Lämpötilakompensointikerroin (float -3.3mV, tasaus -5mV)

    Ilmainen tekninen mitoitus: lähetä "järjestelmäjännite + kuormateho + varakäytön kesto + käyttölämpötila" osoitteeseen sales@chisen.cn, saat täydellisen Excel-mitoitustaulukon + tarjouksen 24 tunnin kuluessa.

    Chisen OPzS2-770 monikapasiteettinen / monitehoinen purkausarvotaulukko (CHISEN teknisen tiedotteen s.2 mitattu, 20°C raja-jännite 1.80V):

    Purkausaika
    Purkausvirta / teho
    Kapasiteetti (Ah)
    Teho (W/cell)
    1 HR
    50A
    50 Ah
    108 W/cell
    3 HR
    25A
    75 Ah
    137 W/cell
    5 HR
    17A
    85 Ah
    163 W/cell
    10 HR
    10A
    100 Ah
    198 W/cell
    24 HR
    4.45A
    107 Ah
    214 W/cell
    48 HR
    2.31A
    111 Ah
    220 W/cell
    72 HR
    1.6A
    115 Ah
    225 W/cell
    100 HR
    1.2A
    120 Ah
    240 W/cell
    120 HR
    1.02A
    122 Ah
    247 W/cell
    240 HR
    0.54A
    130 Ah
    261 W/cell

    Vaihe 1 Vahvista järjestelmäjännite + sarjaan kytkettyjen kennojen määrä: tietoliikennetukiasema / PV / UPS / rautatie / sairaala / merikäyttö → 24 kennoa sarjassa (48V-järjestelmä) / 54 kennoa (108V, yhteensopiva 110V DC-keskusten kanssa) / 108 kennoa (216V, yhteensopiva 220V teollisuusvirran kanssa) / 190 kennoa (380V kolmivaiheinen DC-datakeskus-UPS).

    Vaihe 2 Valitse kapasiteetti: laske kaavalla "akkukapasiteetti = kuormateho × varakäytön kesto ÷ väyläjännite ÷ invertterin hyötysuhde ÷ lämpötilakerroin" → valitse lähin vakiokapasiteetti (100 / 200 / 300 / 500 / 1000 / 1500 / 2000 / 3000 Ah), varaa 20-30% marginaali.

    Vaihe 3 Tarkista syklikesto + akkutyyppi: latauslepo (float) varakäyttö (tukiasema / UPS) → OPzV (huoltovapaa 20+ vuotta); syväpurkaustoiminta (PV päivittäinen sykli) → OPzV tai OPzS (tubulaarinen ≥1500 sykliä); suuri virta (datakeskus-UPS > 500 kVA) → OPzS (oikosulku 1500A+).

    Vaihe 4 Tarkista mitat + paino: OPzV2-100 mitat 103×206×390mm / paino 13.2kg (sis. elektrolyytti), OPzS2-770 mitat 103×206×409mm / paino 12.6kg (sis. elektrolyytti); varaa ≥ 50mm lämmönpoistoväli akkukaapeille / -telineille.

    Vaihe 5 Valitse jälkimarkkinointi + sertifikaatit: tarjouskilpailu / tulliselvitys edellyttää vastaavia kansallisia standardeja (katso §4); CHISEN suositeltu (20+ vuoden brändi + 60+ maan vientikokemus + apua kohdemaan sertifikaateissa pyydettäessä).

  • §11 Chisen OPzS2-770 -syklikeston yksityiskohdat + 20 vuoden TCO-elinkaarikustannusvertailu (Tubular vs AGM)
  • Chisen OPzS2-770 syklikesto 1500-2500 sykliä (80% DOD, IEC 60896-11 testiolosuhteet, 25°C). Tubulaarinen + nestetäytteinen yhdistelmä on OPzS:n suurin etu — 1.5-2x pidempi käyttöikä kuin tasolevy-AGM:llä ja 30-50% pidempi kuin OPzV-venttiiliohjatuilla (koska positiivinen aktiivimateriaali säilyy täydellisemmin).

    Tubulaarisen ja tasolevyn positiivilevyn syklikeston vertailu (DIN 40736 + mitattu):

    Purkaussyvyys (DOD)
    OPzS nestetäytteinen (tubulaarinen)
    OPzV venttiiliohjattu (tubulaarinen)
    AGM tasolevy (venttiiliohjattu)
    80% DOD (syväpurkaustoiminta)
    1500-2500 sykliä
    ≥ 1500 sykliä
    500-1000 sykliä
    50% DOD (keskisyvyinen sykli)
    2500-4000 sykliä
    2200+ sykliä
    750-1500 sykliä
    30% DOD (matala sykli)
    4500-6500 sykliä
    3500+ sykliä
    1500-3000 sykliä
    Latauslepo (float) valmiustila (ei sykliä)
    20-25 vuotta (25°C)
    20+ vuotta (25°C)
    10-15 vuotta (25°C)
    Sovellusskenaario
    Purkaussyvyys
    Syklien määrä
    Käyttövuodet
    Latauslepo (float) varakäyttö / suuri UPS / miehitetty tila säännöllisellä täytöllä
    0% DOD
    —
    20+ vuotta
    Rautatiesignalointi / hätävalaistus / aurinkoenergia verkkoon kytkemättä
    60% DOD
    2000+ sykliä
    8-12 vuotta
    UPS:n suuritehoinen pulssipurkaus
    30% DOD
    3500+ sykliä
    12+ vuotta
    Dieselmoottorin käynnistys (suuri oikosulkuvirta)
    5% DOD
    > 10000 sykliä
    15+ vuotta

    OPzS-nestetäytteinen tyyppi vaatii veden lisäystä 3-6 kuukauden välein, mutta huoltokustannus kompensoituu 1.5-2x pidemmällä käyttöiällä; TCO:n (kokonaisomistuskustannuksen) näkökulmasta OPzS päihittää OPzV:n suurissa UPS / rautatie / merikäyttösovelluksissa.

    v25 lisäys: yhdistetty syklikeston ja TCO-elinkaarikustannuksen esitys (tyypillinen 48V 770Ah varakäyttöjärjestelmä, 20 vuoden kokonaisomistuskustannus):

    Kustannuserä
    OPzV
    OPzS
    AGM tasolevyventtiiliohjattu
    Tubulaarinen geeliventtiiliohjattu (Chisen)
    Tubulaarinen nestetäytteinen (Chisen)
    Alkuperäinen hankintahinta (sis. asennus)
    Keskitaso (tubulaarinen geeli)
    Alempi (tubulaarinen nestetäytteinen / kypsä prosessi)
    Alhaisin (tasolevyventtiiliohjattu)
    Suunniteltu käyttöikä
    20+ vuotta (25°C float)
    20-25 vuotta (25°C float, säännöllisellä huollolla)
    8-12 vuotta (25°C float)
    Vaihdot 20 vuodessa
    0 kertaa (osta kerran, käytä koko elinkaari)
    0 kertaa (ei vaihtoa 20 vuodessa hyvällä huollolla)
    1-2 kertaa (noin 8. vuotena / 16. vuotena)

    Vuosittaiset huoltokustannukset
    Erittäin alhaiset (huoltovapaa, vain puhdistus)
    Keskitasoiset (nestetäyttö + puhdistus 3-6 kuukauden välein)
    Keskitasoiset (jännitteen valvonta + puhdistus)
    20 vuoden kokonaisomistuskustannukset (TCO)
    Keskitasoiset (keskitasoinen hankinta + alhaiset huoltokustannukset)
    Alemmat (alhainen hankinta + keskitasoiset huoltokustannukset)
    Korkeat (alhainen hankinta + lyhyt käyttöikä, joka vaatii useita vaihtoja)

    B2B:n keskeinen johtopäätös: putkiparistot maksavat hankintavaiheessa noin 1.5-2x enemmän kuin AGM-tasolevyparistot, mutta kestävät 2x+ pidempään, ja 20 vuoden TCO on 30-40% alhaisempi kuin AGM:llä.

  • §12 Chisen OPzS2-770:n float-jännitteen asetus ja lämpötilakompensointikaava
  • Chisen OPzS2-770:n vakio float-jännite on 2.24V/kenno (25°C), ja se edellyttää float-lämpötilakompensointia -3.3mV/°C/kenno.

    V_float (todellinen lämpötila) = 2.24V + (-3.3mV/°C) × (todellinen lämpötila - 25°C)

    Ympäristön lämpötila
    Laskentakaava
    Kompensoitu float-jännite
    25°C (viitearvo)
    2.24V (ei kompensointia)
    2.24V
    15°C
    2.24 + (-3.3mV × -10)
    2.27V
    35°C
    2.24 + (-3.3mV × 10)
    2.21V
    45°C
    2.24 + (-3.3mV × 20)
    2.17V
    55°C
    2.24 + (-3.3mV × 30)
    2.14V

    Syklilatausjännite (tasauslatauksen sijaan): 2.35-2.40V/kenno (@25°C) kompensoinnilla -5mV/°C/kenno, maksimivirta 20A. Tarkoitus: syklinen käyttö (erillinen aurinkosähköjärjestelmä, jaksolliset sovellukset).

    Float-jännitteen tarkkuusvaatimus: ±1% (±25mV); tämän alueen ylittäminen lyhentää akun käyttöikää merkittävästi.

    Float-virta: < 5mA/Ah (Chisen-spesifikaatio), eli 770Ah akun float-virta < 500mA.

  • §13 Chisen OPzS2-770:n käyttölämpötila-alue (purkaus / lataus / varastointi)
  • Chisen OPzS2-770:n käyttölämpötila käyttötilanteen mukaan (spesifikaation luokitus): purkaus -40°C ~ 60°C, lataus -30°C ~ 55°C (lataus rajoittavampaa kuin purkaus), varastointi -25°C ~ 45°C. Optimaalinen käyttölämpötila 25°C (nimelliskapasiteetin määritelmäkohta).

    Lämpötilan vaikutus kapasiteettiin (OPzS-spesifikaation tarkka Capacity Affected by Temp -taulukko, 10HR-kapasiteetti):

    Ympäristön lämpötila
    Kapasiteetti (10HR)
    Käyttösuositus
    40°C
    108%
    Kapasiteetti hieman suurempi korkeassa lämpötilassa (avoimen elektrolyytin ioniaktiivisuus voimakkaampaa)
    25°C
    100%
    Nimelliskapasiteetin viitearvo (suunniteltu käyttöikä 20 vuotta)
    0°C
    85%
    Kapasiteetti alenee 15% matalassa lämpötilassa
    -15°C
    65%
    Kapasiteetti alenee 35% erittäin matalassa lämpötilassa (elektrolyytin viskositeetti kasvaa)

    OPzS-avoparistojen float-käyttöikä on 20 vuotta vakiölämpötilassa 25°C; float-käyttöikä puolittuu jokaista 10°C lämpötilan nousua kohden (Arrheniuksen laki). Eli 35°C ≈ 10 vuotta / 45°C ≈ 5 vuotta. Avoparistot ovat lämpötilaherkempiä kuin OPzV-venttiilisäädellyt paristot (elektrolyytin haihtuminen kiihtyy).

    Korkean paikan käyttövaatimukset (GB/T 19638): ≤ 3000m normaali käyttö ilman erityistoimenpiteitä; > 3000m, kapasiteetti alennettu 8% jokaista 1000m korkeusnousua kohden; äärimmäisen korkealla (> 5000m) vaaditaan erikoismuokkaus (matalapainetiivistys + vahvistettu kotelo).

    Lämpötilakompensoidun float-jännitteen vaatimus: 25°C = 2.24V/kenno / -3.3mV/°C/kenno. Latausvaiheissa käytetään lisäksi -5mV/°C-kompensointia.

  • §14 Chisen OPzS2-770:n itsepurkautumisnopeus ja varastointiolosuhteet
  • Chisen OPzS2-770:n itsepurkautumisnopeus on 3%/kuukausi (CHISEN-spesifikaation mitattu arvo, varastoituna täyteen ladattuna 20°C:ssa — huom.: alalla käytetään yleisesti 25°C:tä viitearvona, spesifikaatiossa käytetään 20°C:tä).

    Itsepurkautumisen ominaiskäyrä varastointilämpötilan mukaan (CHISEN-spesifikaation Self Discharge Characteristics -mittaus):

    Varastointilämpötila
    6 kuukauden jälkeen
    12 kuukauden jälkeen
    18 kuukauden jälkeen
    24 kuukauden jälkeen
    jäljellä oleva kapasiteetti
    jäljellä oleva kapasiteetti
    jäljellä oleva kapasiteetti
    jäljellä oleva kapasiteetti
    10°C
    noin 90%
    noin 82%
    noin 75%
    noin 68%
    20°C
    noin 82%
    noin 70%
    nestetäyttö tarpeen
    nestetäyttö tarpeen
    30°C
    noin 65%
    nestetäyttö tarpeen
    nestetäyttö tarpeen
    nestetäyttö tarpeen
    40°C
    noin 48%
    nestetäyttö tarpeen
    nestetäyttö tarpeen
    nestetäyttö tarpeen

    Varastointiaika varastointilämpötilan mukaan (ilman uudelleenlatausta): 20°C:ssa voidaan varastoida 1 vuosi (OPzV) / 9-12 kuukautta (OPzS), jäljellä oleva kapasiteetti 65-75%; 25°C:ssa 1 vuosi (OPzV) / 9-12 kuukautta (OPzS); 35°C:ssa vain 6-9 kuukautta ennen uudelleenlatauksen tarvetta, jäljellä 60-70%; 45°C:ssa vain 3 kuukautta ennen uudelleenlatauksen tarvetta, jäljellä 55-65%; 15°C:ssa 18-24 kuukautta ilman uudelleenlatausta, jäljellä 65%+; äärimmäisessä kylmyydessä -20°C voidaan varastoida 24+ kuukautta ilman uudelleenlatausta.

    Varastointisuositukset: varastoi täyteen ladattuna -25°C ~ 45°C kuivassa, tuuletetussa ympäristössä, vältä suoraa auringonvaloa, orgaanisia liuottimia ja syövyttäviä kaasuja. Suorita boost-lataus 3-6 kuukauden välein (vakiojännite 2.27V/kenno (OPzV) / 2.24V/kenno (OPzS) 24 tunnin ajan). Yli 12 kuukautta varastoidut akut on testattava kapasiteettitestillä ennen uudelleen käyttöönottoa.

  • §15 Chisen OPzS2-770:n maksimilatausvirta ja purkauksen loppujännite
  • Chisen OPzS2-770:n suositeltu maksimilatausvirta: 25A (suurin sallittu, spesifikaation mukainen).

    Latausparametrien suositustaulukko (IEC 60896 + GB/T 19638):

    Latausvaihe
    Jännite (25°C)
    Virranrajoitus
    Käyttökohde
    Float
    2.25-2.27V/kenno (OPzV) / 2.24V/kenno (OPzS)
    < 5mA/Ah (≈0.5A)
    Varavoima / float-valmiustila
    Tasauslataus
    2.30-2.35V/kenno (OPzV) / 2.35-2.40V/kenno (OPzS)
    ≤ 0.25C10 A
    Kerran kuukaudessa / jälkeenjääneen kennon uudelleenlataus
    Syklilataus
    2.35-2.40V/kenno
    ≤ 0.20C10 A
    PV-energian varastointi / syvä sykli
    Boost (aurinko)
    2.35V±0.005V/kenno
    ≤ 0.20C10 A
    Aurinko-/tuulienergian varastointi (hätälataus)

    Latauksen lämpötilakompensointi: latausjännite seuraa float-jännitettä kompensoinnilla -3.3mV/°C/kenno (float / tasauslataus itsenäisellä -5mV/°C/kenno-kompensoinnilla).

    Latauksen päättymisen arviointi: akku katsotaan täyteen ladatuksi, kun latausvirta laskee alle 0.5% C10:n.

    Purkausvirta I(A)
    Loppujännite Vpc
    Käyttökohde
    I < 0.05C
    ≥ 1.90Vpc
    Erittäin pienen virran pitkäaikainen purkaus (varavalvonta)
    0.05C ≤ I < 0.08C
    ≥ 1.85Vpc
    Pienen virran float-varakäyttö
    0.08C ≤ I < 0.2C
    ≥ 1.80Vpc
    10HR vakiopurkaus
    0.2C ≤ I < 0.6C
    ≥ 1.75Vpc
    5HR keskivirran purkaus
    0.6C ≤ I < 1.0C
    ≥ 1.70Vpc
    1HR suuren virran purkaus
    1.0C ≤ I < 2.0C
    ≥ 1.60Vpc
    Suurtehoinen pulssipurkaus

  • §16 Chisen OPzS2-770 OEM / ODM -yhden luukun räätälöinti
  • Chisen OPzS2-770 tukee OEM / ODM -yhden luukun räätälöintipalveluja. Räätälöinnit eivät vaikuta vakio-spesifikaation suorituskykyyn.

    Kotelon värin räätälöinti

    Räätälöity ABS-kotelo asiakkaan Pantone-värikoodin mukaan (vakioharmaa-valkoinen + punainen/sininen/vihreä/keltainen/oranssi + asiakkaan määrittämä väri)

    LOGO-silkkipaino

    Asiakkaan LOGO painetaan koteloon (ei kielirajoituksia, mikä tahansa kieli voidaan räätälöidä)

    Lasermerkintä

    Lasermerkintä akun kannen sivussa (malli / sarjanumero / valmistuspäivämäärä / asiakaskoodi / viivakoodi)

    Värikotelo / neutraali kotelo -pakkaus

    Vakiovärinen kotelo + neutraali ulkokotelo, räätälöitävissä Logo / väri / viivakoodi / turvaetiketti

    Etiketin räätälöinti

    Akun etiketti taitetaan asiakkaan vaatimusten mukaan (ei kielirajoituksia, mikä tahansa kieli voidaan räätälöidä)

    Napojen vaihto

    Φ16-M6 / Φ20-M8 / Φ24-M10 kolme vaihtoehtoa (vakio Φ20-M8)

    Napan tiivistyksen päivitys

    Vakio + kolminkertainen tiivisterakenne + räjähdyssuojattu happosuodatin (OPzS valinnaisella happosuojatulla ilmausventtiilillä)

    Kolmannen osapuolen testiraportit

    Valinnainen SGS / TUV / BV -tarkastus ennen lähetystä + täydellinen IEC 60896 -testiraportti

    MOQ- ja toimitusaikatiedot: näytetilaus alkaen 1 kappaleesta (kysy sähköpostitse); pieni erä 24 kappaletta (24V-järjestelmä 12 kennoa + 12 vara) / 48 kappaletta (48V-järjestelmä 24 kennoa + 24 vara); suuri erä 200+ kappaletta (useita jänniteyhdistelmiä täydellä OEM-räätälöinnillä). Tarkemmat toimitusajat + takuutiedot, katso lopun yhteystiedot.

  • §17 Chisen OPzS2-770 FAQ — 25 insinöörin tarkistamaa kysymystä
  • Chisen OPzS2-770 FAQ (25 kohtaa). Jokainen kattaa teollisuuskenttäinsinöörien useimmin kysytyt kysymykset, kattaen tekniset parametrit, mitoituksen, tilaamisen, toimituksen ja jälkimarkkinoinnin.

    OPzS2-770 float-jännitteen asetus?

    Vakio float-jännite 2.24V/kenno @25°C, lämpötilakompensointi -3.3mV/°C/kenno on pakollinen (IEC 60896-11).

    OPzS2-770 sykli-ikä?

    1500-2500 sykliä (80% DOD, 25°C), float-valmiustilan käyttöikä 20-25 vuotta. Putkimainen (tubular) positiivilevyrakenne on keskeinen etu (1.5-2x korkeampi kuin tasolevy-AGM).

    OPzS2-770 käyttölämpötila-alue?

    -40~60°C purkaus / -30~55°C lataus / -25~45°C varastointi (optimaalinen 25°C). Avotyyppi (flooded) toimii paremmin matalassa lämpötilassa kuin venttiilisäädelty (parempi kapasiteetin säilyminen matalassa lämpötilassa).

    OPzS2-770 float-jännitteen asetus?

    Vakio float-jännite 2.24V/kenno @25°C, lämpötilakompensointi -3.3mV/°C/kenno on pakollinen (IEC 60896-11).

    OPzS2-770 sykli-ikä?

    1500-2500 sykliä (80% DOD, 25°C), float-valmiustilan käyttöikä 20-25 vuotta. Putkimainen (tubular) positiivilevyrakenne on keskeinen etu (1.5-2x korkeampi kuin tasolevy-AGM).

    OPzS2-770 käyttölämpötila-alue?

    -40~60°C purkaus / -30~55°C lataus / -25~45°C varastointi (optimaalinen 25°C). Avotyyppi (flooded) toimii paremmin matalassa lämpötilassa kuin venttiilisäädelty (parempi kapasiteetin säilyminen matalassa lämpötilassa).

    OPzS2-770 itsepurkautumisnopeus?

    3%/kuukausi (CHISEN-tietolomakkeen mitattu arvo, varastoitu täyteen ladattuna 20°C:ssa), voidaan varastoida 9-12 kuukautta ilman uudelleenlatausta. Nestetäyttöisillä akuilla on hieman suurempi itsepurkautuminen kuin venttiiliohjatuilla akuilla rikkihapon haihtumisen vuoksi.

    OPzS2-770 akkutyyppi?

    Tubulaarinen nestetäyttöinen avoin (vented) lyijyhappoakku, tubulaarinen positiivilevyrakenne, nestemäinen laimea rikkihappoelektrolyytti, avoin tuuletustulpparakenne.

    Ero OPzS2-770:n ja OPzV2-100:n välillä?

    OPzS on nestetäyttöinen avoin tyyppi, joka vaatii määräajoin nesteen lisäystä (3-6 kuukauden välein), pystyasennus suositeltava; OPzV on GEL-venttiiliohjattu huoltovapaa (pysty-/vaaka-/sivuasennus, ei ylösalaisin). OPzV:llä on suurempi oikosulkuvirta (1700A vs 1500A), OPzS:llä hieman pienempi sisäinen resistanssi (0.001 vs 0.0011 Ohm), OPzS on halvempi (kypsä prosessi).

    OPzS2-770 sisäinen resistanssi?

    Noin 0.95 mΩ täyteen ladattuna (25°C), oikosulkuvirta noin 1500A.

    OPzS2-770 latausmenetelmä?

    Suositeltava vakiojännite-vakiovirta (CC-CV), ylläpitolataus 2.24V / tasauslataus 2.30-2.35V / syklilataus 2.35-2.40V. Maksimi latausvirta 25A.

    OPzS2-770 varastointiolosuhteet?

    -25°C ~ 45°C kuiva, tuuletettu ympäristö, vältä elektrolyytin vuotoa tai jäätymistä. Täyteen ladattuna varastointi suositeltavaa.

    Mitkä kansalliset standardit koskevat OPzS2-770:aa?

    Sovellettavien standardien luettelo kohdassa §4 (6+ kansainvälistä / alueellista / alan standardia).

    OPzS2-770 paino?

    9.0kg (19.8 lbs), sis. elektrolyytti / ei sis. elektrolyyttiä tarpeen mukaan; ei sis. pakkausta / ei sis. napoja.

    OPzS2-770 mitat?

    Pituus 103mm × leveys 206mm × korkeus 409mm (CHISEN-tietolomakkeen mitattu arvo, sis. navat).

    OPzS2-770 navan kiristysmomentti?

    10-12 N·m (Φ20-M8 pulttinapa).

    OPzS2-770 oikosulkuvirta?

    Noin 1500A (25°C täyteen ladattuna), täyttää suurten UPS-järjestelmien oikosulkusuojausvaatimukset.

    OPzS2-770 ylläpitolatauksen suunniteltu käyttöikä?

    20-25 vuotta (25°C ylläpitolatausjännite 2.24V, lämpötilakompensointi -3.3mV/°C).

    Kuinka valita OPzS2-770:n ja AGM-tasolevyn välillä?

    Tubulaarinen positiivilevy kestää pidempään (1500+ sykliä vs 500-1000 sykliä), sopii pitkäaikaisiin projekteihin / kriittiseen varakäyttöön; AGM-tasolevy on halvempi, sopii lyhytaikaiseen / budjettiherkkään käyttöön. Katso §11 TCO-luku.

    OPzS2-770 asennussuunta?

    On asennettava pystyasentoon (elektrolyyttivuodon välttämiseksi), ei sovellu ahtaisiin kaappitiloihin. Suositellaan erillistä akkukaappia tai akkutelinettä.

    OPzS2-770 nesteen lisäysväli?

    Lisää nestettä 3-6 kuukauden välein (ympäristölämpötilasta + latausjännitteestä riippuen). Käytä deionisoitua vettä tai tislattua vettä.

    Vaikuttaako lämpötila OPzS2-770:n kapasiteettiin?

    40°C = 108% / 25°C = 100% / 0°C = 85% / -15°C = 65% kapasiteetti (10HR purkunopeus).

    Mitä asiakirjoja tarvitaan OPzS2-770:n vientiin?

    Vakioasiakirjat: pakkauslista + kauppalasku + CO-alkuperätodistus + MSDS + UN2794-kuljetusarviointi. Kohdemaan erityissertifioinnit (SONCAP / PVOC / SASO / BIS / ESMA) voidaan hoitaa pyynnöstä.

    OPzS2-770 vähimmäistilausmäärä (MOQ)?

    Näyte 1 kpl / 24V-järjestelmä 12 kennoa / 48V-järjestelmä 24 kennoa / 110V-järjestelmä 54 kennoa / 220V-järjestelmä 108 kennoa. Yli 200 kpl:n erätilaukset saavat tukkuhinnat.

    OPzS2-770 toimitusaika?

    Pyydä tarjous sähköpostitse sales@chisen.cn (toimitusaika arvioidaan määrän + kohdemaan + toivotun toimituspäivän perusteella).

    OPzS2-770 takuu?

    24 kuukauden perustakuu (asennuksesta ja käyttöönotosta). Jatkettavissa 36 kuukauteen, neuvoteltavissa tarjouskilpailussa.

    Tukeeko OPzS2-770 OEM-muokkausta?

    Kyllä, OEM/ODM-avaimet käteen -muokkaus: kotelon väri, LOGO-silkkipainatus, lasermerkintä, värillinen kotelopakkaus, etiketin muokkaus, navan vaihto. Vähimmäistilausmäärä 50-100 kpl.

    Sisältyykö toimitus OPzS2-770:n hintaan?

    EXW-tehdashinta; merirahti tarjotaan kohdesataman mukaan (FOB/CIF/DDP valinnainen). Ota yhteyttä sales@chisen.cn tarjouksen saamiseksi.

  • §18 Chisen OPzS2-770 päivittäisen käytön ja huollon suositukset (insinöörin käytännön opas)
  • Chisen OPzS2-770 päivittäinen käyttö + huoltosuositukset (insinöörin käytännön opas). Näiden ohjeiden noudattaminen voi pidentää akun käyttöikää merkittävästi jopa 20+ vuoteen:

    1. Laturin valinta: on käytettävä teollisuusluokan älylaturia (pulssidesulfatointitoiminnolla, joka vastaa 12V/24V/48V-järjestelmäjännitettä); ylläpitolataus 2.24V/kenno (25°C) + lämpötilakompensointi -3.3mV/°C/kenno; tasauslataus 2.35-2.40V/kenno (kerran kuukaudessa, < 24h); maksimi latausvirta 25A (PDF-tietolomakkeen mitattu arvo, käytä virranrajoituksen kanssa) suurten virtojen levyille aiheuttaman rasituksen välttämiseksi.

    2. Asennusympäristö: akkukaappi / -telineasennus, ≥ 100mm irti lattiasta (kosteussuojaus), ≥ 50mm irti seinästä (lämmönpoisto); käyttölämpötila -40°C ~ 60°C (purkaus) / -30°C ~ 55°C (lataus); pakotettu ilmanvaihtojäähdytys vaaditaan yli 45°C:ssa; korkeus > 3000m, kapasiteetti alennettu 8% / 1000m (GB/T 19638); pidä kaukana lämmönlähteistä + suorasta auringonvalosta + syövyttävistä kaasuista.

    3. Rutiinitarkastus (viikoittain / kuukausittain etäkohteissa): tarkista navan liitoksen kiristysmomentti 10-12 N·m, ei löystymistä / hapettumista / ylikuumenemista (infrapunalämpötilamittaus); kotelon tarkastus pullistumien / vuotojen / halkeamien varalta (OPzS nestetäyttöinen, normaalisti ei vuotoja, mutta tarkista nestepinta); kennojännitteen poikkeama < ±0.05V (siirry tasauslataustilaan, jos ylittyy); kotelon lämpötilan ja ympäristön ero < 5°C (tarkista liitokset / lataus, jos ylittyy); tarkista elektrolyytin pinta ja ominaispaino 3-6 kuukauden välein.

    4. Pitkäaikaisen varastoinnin ohjeet: varastoi täyteen ladattuna -25°C ~ 45°C kuivassa, tuuletetussa ympäristössä (vältä suoraa auringonvaloa); tehostelataus 3-6 kuukauden välein (vakiojännite 2.24V/kenno × 24h); itsepurkautumisnopeus 3%/kuukausi (25°C), kapasiteettitesti vaaditaan ennen uudelleenkäyttöä, jos akkua ei ole ladattu 9-12 kuukauteen; yli 2 vuotta varastoituja akkuja suositellaan käytettäväksi alennetulla kapasiteetilla.

    5. Vianmääritys: kapasiteetin lasku > 20% (nimellisarvoon verrattuna) — tasauslataus 24h korjausta varten, vaihda, jos ei tehoa; poikkeava ylläpitolatausjännite (> 2.4V tai < 2.2V/kenno) — tarkista laturi + lämpötilakompensointi; pullistuma / vuoto / haju — lopeta käyttö välittömästi, ota yhteyttä CHISEN-huoltopalveluun; oikosulku / väärä napaisuus — tarkista sulake + napaisuusmerkinnät (punainen positiivinen, musta negatiivinen); elektrolyytin ominaispaino < 1.20 — lisää tislattua vettä.

    6. Ensikäytön / pitkään käyttämättömien akkujen aktivointi: tehtaalta uudet akut — tarkista ensin elektrolyytin pinta + ominaispaino, lisää tislattua vettä vakiotasoon tarvittaessa; yli 6 kuukautta käyttämättömät akut: ensin purkaus 0.05C pienellä virralla 1.80V/kenno asti, sitten lataus normaalin latauskäyrän mukaan; sarjakytkennät (48V / 110V / 220V) vaativat "kennojen yhteensovitustasauslatauksen" ennen käyttöönottoa, jotta kennojännitteen poikkeama < 0.05V.

    7. Turvatoimenpiteet: vältä metallityökalujen samanaikaista kosketusta sekä positiiviseen että negatiiviseen napaan (oikosulkuvirta 1500A on tappava); ei avotulta lataustiloissa (lyijyhappoakun lataus tuottaa vetyä, avotulen kanssa räjähdysvaara); käytä suojalaseja + happoa kestäviä käsineitä (elektrolyytti sisältää laimeaa rikkihappoa; jos silmiin roiskuu, huuhtele puhtaalla vedellä 15 minuuttia ja hakeudu lääkäriin); hävitä käytöstä poistetut akut UN2794-vaarallisten aineiden menettelyjen mukaisesti (älä pura tai päästä elektrolyyttiä vuotamaan).

  • §19 CHISEN Tehtaan vahvuus + maailmanlaajuinen palvelujärjestelmä (miksi valita Chisen)
  • CHISEN-tehdas + maailmanlaajuinen palvelujärjestelmä (miksi valita Chisen).

    1. Tehtaan laajuus: CHISEN-brändi perustettu 2002, 20+ vuotta erikoistunut tubulaarisiin akkuihin; 200+ mallin täydellinen tuotevalikoima kattaen 2V / 6V / 8V / 12V kaikki jännitetasot, kapasiteetti 4Ah-3000Ah; päämalleja varastossa 100,000+ kpl (välitön toimitus).

    2. Maailmanlaajuinen palveluverkosto: vientikokemusta 60+ maahan (Kiina / Kaakkois-Aasia / Eurooppa / Afrikka / Lähi-itä / Latinalainen Amerikka / Keski-Aasia / Oseania); teollisuusprojekteja tietoliikenteen / sähkövoiman / datakeskusten / aurinkovoiman / rautatien aloilla; 7×24 monikielinen tekninen tuki (englanti / kiina / espanja / ranska / arabia / venäjä / vietnam); 12h sähköpostivastaus / 24h täydellinen tarjous / 48h monimutkaisen projektin ehdotus.

    3. Laadunvalvonta: sertifioinnit haetaan asiakkaan vaatimusten mukaan (sertifiointikohteet asiakkaan määräämät); 100% tehdastarkastus ennen toimitusta (kapasiteettitesti + sisäisen resistanssin testi + jännitetesti + ulkonäön tarkastus); SPC-tilastollinen prosessinohjaus keskeisissä prosesseissa (levyn päällystys / ryhmäkokoaminen / muokkaus / sulkeminen); yhteistyö SGS / TUV / BV / CTI kolmannen osapuolen ennen toimitusta tehtävässä tarkastuksessa asiakkaan vaatimusten mukaan.

    4. Vientituki: ensikäden tulliasiakirjat (kauppalasku / pakkauslista / CO-alkuperätodistus / MSDS / UN2794-kuljetusarviointi / täydellinen IEC 60896-testiraportti); monikielinen tekninen dokumentaatio (EN / CN / ES / FR / AR / RU); apua kohdemaan erityissertifioinneissa pyynnöstä: SONCAP (Nigeria) / PVOC (Kenia) / SASO (Saudi-Arabia) / BIS (Intia) / ESMA (UAE).

    5. Pitkäaikaisen yhteistyön periaate: oma tekninen yhteyshenkilö pitkäaikaisille asiakkaille; OEM-strategiakumppanit voivat jakaa myyntiliidejä + koulutustukea.

    6. Kestävän kehityksen sitoumus: lyijyakut ovat kierrätettäviä; sertifioinnit haetaan asiakkaan vaatimusten mukaan (sertifiointikohteet asiakkaan määräämät); EU RoHS / REACH / WEEE -vaatimustenmukaisuus (rajoitukseton vienti Eurooppaan).

  • §20 Chisen OPzS2-770 Yhteystiedot — vastaus 24 tunnin sisällä
  • [CHISEN Battery] 20+ vuotta erikoistunut tubulaaristen akkujen vientiin / asiakkaiden hyväksymä 60+ maassa.

    Yhteydenottotavat:

    1. Sähköpostikysely: sales@chisen.cn (täydellinen tarjous + mitoitusehdotus 24h sisällä)

    2. Puhelin / WhatsApp: +86 131 6622 6999

    3. Verkkosivusto: https://www.chisen.cn