30 sekunnin katsaus: Chisen OPzV2-1500
• Malli ja tekniset tiedot: Chisen OPzV2-1500 | 2V 1500Ah (C10) | Tubaarinen GEL-VRLA-akku
• Tekniikka: tubaarinen positiivinen levy + nanogeelielektrolyytti + venttiiliohjattu suljenta (standardit kohdassa §4)
• Keskeiset edut: syklinen kestoikä ≥ 1500 sykliä (80 % DOD) / varallaolokäytön suunniteltu käyttöikä 20+ vuotta (25°C)
• Tyypilliset käyttökohteet: tietoliikenteen tukiasemat (erityisesti valvomattomat) + aurinko-/tuulienergian varastointi + varallaololataus ääriolosuhteissa + ulkokotelot
Chisen OPzV2-1500 on 2V 1500Ah:n tubaarinen geeliventtiiliohjattu akku.
Teknologian tiekartta: tubaarinen positiivinen levy + nanogeelielektrolyytti + venttiiliohjattu suljettu rakenne (standardit kohdassa §4).
Käyttöskenaariot: OPzV2-1500 on 2V:n kenno. 24 kennoa sarjassa muodostavat 48V:n järjestelmän / 54 kennoa sarjassa muodostavat 108V:n järjestelmän (yhteensopiva 110V:n kanssa) / 108 kennoa sarjassa muodostavat 216V:n järjestelmän (yhteensopiva 220V:n kanssa) / 190 kennoa sarjassa muodostavat 380V:n kolmivaiheisen tasavirtajärjestelmän.
Käyttöalat: tietoliikenne / uusiutuva energia / ääriolosuhteet (soveltuu sykliseen käyttöön).
|
Etu
|
Tekninen toteutus
|
Asiakasarvo
|
|
Tubaarinen positiivinen levyrakenne
|
Tubaarinen positiivinen levy + nanogeelielektrolyytti + venttiiliohjattu suljettu rakenne
|
Syklinen kestoikä 1500+ sykliä (80 % DOD)
|
|
Yli 20 vuoden varallaolokäyttöikä
|
Varallaolojännite 25°C:ssa 2.25-2.27V/kenno (-3.3mV/°C lämpötilakompensaatiolla)
|
Vuotuinen vikatiheys < 0.5 %
|
|
Huoltovapaa + turvallinen
|
Venttiiliohjattu suljettu rakenne, ei veden täyttötarvetta; integroitu räjähdyssuojattu happosuodattimella varustettu varoventtiili
|
Soveltuu valvomattomiin kohteisiin (tukiasemat, saaret, raja-asemat)
|
|
Laaja standardikattavuus
|
7 kansainvälistä/alueellista/toimialastandardia (katso §4)
|
Myytävissä yli 60 maahan
|
Chisen CHISEN-brändi perustettiin vuonna 2002, erikoistunut tubaarisiin akkuihin yli 20 vuoden ajan, vienti yli 60 maahan, toimittaa teollisuusasiakkaille tietoliikenteen / sähkön / datakeskusten / aurinkoenergian / rautatien / lääkinnän aloilla.
Alla oleva taulukko on OPzV2-1500:n keskeisten teknisten tietojen pikaopas (yksityiskohtaiset standardit kohdassa §4, käyttöskenaariot kohdassa §7, varallaolojännitteen yksityiskohdat kohdassa §12).
|
Parametri
|
Arvo
|
Standardi / Huomautus
|
|
Nimellisjännite
|
2V(DC)
|
|
|
Nimelliskapasiteetti
|
1500Ah(C₁₀)
|
|
|
Malli
|
OPzV2-1500
|
|
|
Sarja
|
管式胶体阀控蓄电池(Tubula r GEL VRLA Battery)
|
|
|
Sovellettavat standardit
|
IEC 60896 + DIN 40472 + GB/T 19638 等 7 项(详见 §4)
|
|
|
Mitat (P×L×K)
|
275 × 210 × 796 mm
|
|
|
Kokonaiskorkeus (napoineen)
|
831 mm
|
|
|
Akun paino (täynnä elektrolyyttiä)
|
103.0kg(227.1 lbs,规格书实测)
|
|
|
Napojen tyyppi
|
Φ20-M8
|
|
|
Napojen kiristysmomentti
|
10-12 N·m
|
|
|
Käyttölämpötila (purkaus)
|
-40°C ~ 65°C
|
|
|
Käyttölämpötila (lataus)
|
-30°C ~ 65°C
|
|
|
Käyttölämpötila (säilytys)
|
-25°C ~ 45°C
|
|
|
Valmiuslatausjännite
|
2.25-2.27V/cell (25°C)
|
|
|
Valmiuslatauksen lämpötilakompensointi
|
-3.3mV/°C/cell
|
|
|
Tasauslatausjännite
|
2.30-2.35V/cell (25°C)
|
|
|
Tasauslatauksen lämpötilakompensointi
|
-5mV/°C/cell
|
|
|
Syklilatausjännite
|
2.35-2.40V/cell (25°C)
|
|
|
Suurin latausvirta
|
300A
|
|
|
Suurin purkuvirta (5 s)
|
3000A
|
|
|
Itsepurkautumisnopeus
|
2% / 月(可搁置 1 年无需充电,25°C)
|
|
|
Sisäinen resistanssi (täyteen ladattu / 25°C)
|
0.45 mΩ
|
|
|
Oikosulkuvirta
|
6200A
|
|
|
Syklinen kestoikä
|
≥ 1500 次(放电深度 80%)
|
|
|
Valmiuslatauksen suunniteltu käyttöikä
|
20+ 年(25°C)
|
|
|
Kuljetus / merirahti
|
IMDG Class 8 / UN2794 / MSDS
|
|
|
Sertifioinnit
|
按客户需求合作办理(详见 §4)
|
|
Chisen OPzV2-1500 -mallin nimeäminen noudattaa saksalaisen DIN 40472 -standardin (tubaarinen venttiiliohjattu geeli) ja kansainvälisen IEC 60896 -standardin nimeämissääntöjä. OPz on saksalaisen sanan "Ortsfeste Panzerplatten" lyhenne, joka tarkoittaa "kiinteä tubaarinen panssarilevy".
OPzV / OPzS-kirjainten merkityksen vertailutaulukko (DIN 40472 -määritelmä):
|
Kirjain
|
Saksankielinen koko nimi / merkitys
|
Tekninen merkitys
|
|
OPz
|
Ortsfeste Panzerplatten / kiinteä tubaarinen panssarilevy
|
Positiivinen levy = tubaarinen levy
|
|
V
|
V = Valve Regulated (venttiiliohjattu) / V = Vented (tuuletettu)
|
Venttiiliohjattu suljenta / GEL
|
|
2
|
2V:n kennojännite
|
48V = 24 kennoa / 110V = 54 kennoa / 220V = 108 kennoa sarjassa
|
|
1500
|
1500Ah:n kapasiteetti (C10 / 10 tunnin purku)
|
Purkaus 1.80V/kennoon 10 tunnin purkuvirralla
|
Chisen OPzV2-1500 täyttää seuraavat 7 kansainvälistä / alueellista / toimialastandardia (tuotteen suunnitteluperusta). Standardinmukaisuus = myyntikelpoisuus + tulliselvitys + tarjouskilpailun läpäisy yhdellä kertaa.
|
Standardi
|
Numero
|
Soveltamisala
|
|
Kansainvälinen IEC
|
IEC 60896-21/22:2004
|
Kiinteät venttiiliohjatut akut - testausmenetelmät + mitat / liittimet / merkinnät
|
|
Kansainvälinen IEC
|
IEC 61427
|
Aurinkoenergian varastointiakut (ehdoton vaatimus aurinkoprojektien tarjouskilpailuissa)
|
|
Saksalainen DIN
|
DIN 40472:2015
|
Tubaariset venttiiliohjatut akut (kultastandardi)
|
|
Kiinalainen kansallinen standardi
|
GB/T 19638.1-2014
|
Kiinteät venttiiliohjatut akut (markkinamyynnin vaatimustenmukaisuus)
|
|
Kiinalainen tietoliikenne
|
YD/T 1360
|
Tietoliikenneoperaattoreiden varavoima (pakollinen tarjouskilpailuissa)
|
|
Eurooppalainen
|
Eurobat Long Life
|
Eurooppalainen akun käyttöiän luokittelu (> 12 vuotta varallaolokäyttöä)
|
|
Iso-Britannia / Pohjois-Amerikka
|
BS 6290 Part 4 / UL 1989
|
Brittiläinen / pohjoisamerikkalainen varavoimamarkkina
|
Huomautus: kolmannen osapuolen tarkastustodistukset / kohdemaan erityissertifioinnit (SONCAP / PVOC / SASO / BIS / ESMA) voidaan järjestää asiakkaan vaatimusten mukaan (tukena tunnetut laitokset, kuten SGS / TUV / BV / CTI).
Chisen OPzV2-1500:n fyysinen rakenne (tubaarinen positiivinen levy on ydin; syklinen kestoikä on 1.5-2 kertaa pidempi kuin tasolevyakuilla):
|
Komponentti
|
Materiaali / spesifikaatio
|
Kuvaus
|
|
Positiivinen runko
|
Valettu tubaarinen runko, Pb-Ca-seos
|
Lasikuitutuppi ympäröi positiivisen aktiivimateriaalin (PbO2)
|
|
Negatiivinen runko
|
Säteittäinen negatiivinen runko, Pb-Ca-seos
|
Parantaa aktiivimateriaalin hyötysuhdetta
|
|
Erotin
|
Tuotu PVC-komposiittierotin
|
Pieni resistanssi / korkea huokoisuus / ikääntymistä kestävä
|
|
Elektrolyytti
|
Korkeapuhtaus nanogeelielektrolyytti
|
SiO2-pyrolyysigeeli + H2SO4
|
|
Kotelo
|
Lujaa ABS-muovia
|
UL94 V-0 paloa hidastava luokka
|
|
Kansi
|
Lujaa ABS-hartsia
|
Suljettu / paloa hidastava
|
|
Liittimen tiivistys
|
Kolminkertainen tiivistysrakenne
|
Epoksi + kumirengas + vuotoestorengas
|
|
Varoventtiili
|
Integroitu räjähdyssuojattu / happosuodatin
|
Automaattinen paineensäätö (0.1-0.2 MPa)
|
OPzV:n läpinäkymätön kotelo: paikan päällä tehtävä tarkastus liitinjännitteen ja infrapunalämpötilamittauksen avulla (kantta ei tarvitse avata)
Chisen OPzV -sarja — 18 mallia 100Ah:stä 3000Ah:iin (tubaarinen geeliventtiiliohjattu / Tubular GEL VRLA). Kaikki täyttävät IEC 60896-21/22 + DIN 40472 + GB/T 19638.1-2014 -standardit. Saman sarjan malleja voidaan joustavasti yhdistää sarjaan eri jännitejärjestelmien muodostamiseksi (48V = 24 kennoa / 110V = 54 kennoa / 220V = 108 kennoa / 380V = 190 kennoa).
|
Kohta
|
OPzV (tubaarinen GEL-VRLA)
|
OPzS (tubaarinen, nestetäytteinen)
|
|
Elektrolyytti
|
Nanopiipohjainen geeli (kiinteä, virtaamaton)
|
Laimennettu rikkihappo 1.24 g/cm3 (neste)
|
|
Positiivinen levy
|
Valettu tubaarinen (Pb-Ca-seos)
|
Valettu tubaarinen (Pb-Sb vähäantimooniseos)
|
|
Sovellettava DIN-standardi
|
DIN 40472:2015 (tubaarinen venttiiliohjattu)
|
DIN 40736-1:1985 (tubaarinen nestetäytteinen)
|
|
Kotelo
|
ABS paloa hidastava UL94 V-0 (läpinäkymätön)
|
SAN-läpinäkyvä muovi (nestepinta näkyvissä)
|
|
Oikosulkuvirta (100Ah)
|
1700 A
|
1500 A
|
|
Sisäinen resistanssi (20°C)
|
0.0011 Ohm (1.1 mΩ)
|
0.001 Ohm (1.0 mΩ)
|
|
Suurin latausvirta
|
30 A (0.30C10)
|
20 A (0.20C10)
|
|
Itsestäänpurkautumisnopeus (20°C täyteen ladattu)
|
2 %/kuukausi
|
3 %/kuukausi
|
|
Varallaolojännite (25°C)
|
2.25-2.27V/kenno
|
2.24V/kenno
|
|
Tasausjännite (25°C)
|
2.30-2.35V/kenno
|
2.35-2.40V/kenno
|
II. Ympäristösoveltuvuus (4 riviä):
|
Parametriulottuvuus
|
OPzV GEL venttiiliohjattu
|
OPzS nestetäytteinen
|
|
Käyttölämpötila (purkaus)
|
-40°C ~ 65°C (geeli kestää korkean lämpötilan)
|
-40°C ~ 60°C
|
|
Käyttölämpötila (lataus)
|
-30°C ~ 65°C
|
-30°C ~ 55°C
|
|
Kapasiteetti - lämpötila (40°C)
|
noin 105%
|
108%
|
|
Kapasiteetti - lämpötila (-20°C)
|
noin 55%
|
noin 65% (arvioitu)
|
III. Käyttöikä ja syklit (4 riviä):
|
Parametri
|
OPzV GEL venttiiliohjattu
|
OPzS nestetäytteinen
|
|
Ylläpitolatauskäyttöikä (25°C)
|
20+ vuotta
|
20+ vuotta (vaatii säännöllistä täyttöä)
|
|
Ylläpitolatauskäyttöikä (30°C)
|
noin 10 vuotta
|
8-10 vuotta
|
|
Syklikäyttöikä (DOD 80%)
|
≥ 1500 sykliä
|
1500-2500 sykliä
|
|
Syklikäyttöikä (DOD 50%)
|
2200+ sykliä
|
2500-4000 sykliä
|
IV. Huolto ja asennus (4 riviä):
|
Parametri
|
OPzV GEL venttiiliohjattu
|
OPzS nestetäytteinen
|
|
Veden täyttö
|
Huoltovapaa (täyttöä ei tarvita)
|
Täyttö 3-6 kuukauden välein (tislattu vesi)
|
|
Happosumupäästö
|
Minimaalinen (venttiiliohjattu suljettu + happosuodatin)
|
Enemmän (nestetäytteinen + suodatintuuletus)
|
|
Asennussuunta
|
Pysty / vaaka / kylki (ei ylösalaisin)
|
Pystysuora pakollinen (elektrolyytti vuotaisi)
|
|
Paikan päällä tarkastus
|
Ei mahdollista (läpinäkymätön kotelo)
|
Mahdollista (läpinäkyvä kotelo nesteen tason / levyjen tarkastamiseen)
|
V. Kaupalliset ja päätöksentekonäkökohdat (4 riviä):
|
Parametri
|
OPzV GEL venttiiliohjattu
|
OPzS nestetäytteinen
|
|
Hankintahinta (suhteellinen)
|
Korkeampi (+15-25% vs OPzS)
|
Matalampi (kypsä teknologia)
|
|
Huoltokustannus (20 vuotta)
|
Erittäin alhainen (huoltovapaa)
|
Keskitaso (työ + tislattu vesi)
|
|
TCO (20 vuotta)
|
Keskitaso (korkeampi hankinta + alhainen huolto)
|
Alhainen (matalampi hankinta + keskitasoinen huolto)
|
|
Kierrätysarvo
|
Korkea (lyijy kierrätettävissä)
|
Korkea (lyijy kierrätettävissä)
|
VI. Valintapäätöksen yhteenveto (jos välität X:stä → valitse Y):
|
Huolenaihe / käyttökohde
|
Suositeltu valinta
|
Syy
|
|
Valvomattomat / etäiset / saari- / rajaseudun tukiasemat
|
OPzV
|
Huoltovapaa + pysty/vaaka/kylkiasennus + venttiiliohjattu tiivistys (40% O&M-säästö)
|
|
Trooppiset / aavikko- / äärimmäisen korkean lämpötilan tilat (>45°C jatkuva)
|
OPzV
|
Geeli kestää korkeaa lämpötilaa (lataus -30~65°C vs OPzS -30~55°C)
|
|
Syväpurku sovellukset (PV päivittäin 1 sykli 80% DOD:lla)
|
OPzS
|
50% pidempi syklikäyttöikä (2500 vs 1500 sykliä)
|
|
Suuret UPS-tietokeskukset (>500 kVA korkea teho)
|
OPzS
|
Pitkä syväpurku käyttöikä (1500-2500 sykliä) + suuri kapasiteetti (2000+ Ah) vähentää sarjaan kytkettyjen kennojen määrää
|
|
Mobiililaitteet / kalteva asennus / ajoneuvoakut
|
OPzV
|
Pysty/vaaka/kylkiasennus (venttiiliohjattu, ei vuotoa)
|
|
Läpinäkyvä tarkastus / paikan päällä tehtävä huolto (miehitetyt tilat säännöllisellä kierroksella)
|
OPzS
|
SAN-läpinäkyvä kotelo + suodatintuuletus (näkyvä huolto + happosumun suodatus)
|
Chisen OPzV / OPzS / AGM -tyyppisten lyijyakkujen vertailu suurissa teollisissa energian varastointi- ja varavirtakäytöissä, valintasuosituksineen:
Valintapäätöstaulukko (jos käyttökohde on X → suositeltu Y): tietokeskuksen UPS / 5G-tukiasema / PV-energian varastointi / valvomaton / etäkäyttöönotto → OPzV (putkilevygeeli, venttiiliohjattu, huoltovapaa + pysty/vaaka/kylkiasennus). Suuri tietokeskuksen UPS (>500 kVA) / rautatielikenteen opastus / hätävalaistus / laivan päävalvomo / miehitetyt tilat → OPzS (nestetäytteinen tyyppi, pidempi käyttöikä + matalampi hinta + suurempi oikosulkuvirta). Auton käynnistys / sähköpyörät / moottoripyörät / pienet UPS-laitteet / lyhyt varakäyttö (<30 min) → AGM-tasolevy (halvin).
|
Vertailukohde
|
OPzV (putkilevygeeli, venttiiliohjattu)
|
OPzS (putkilevy, nestetäytteinen)
|
AGM (tasolevy, venttiiliohjattu)
|
|
Positiivilevyn rakenne
|
Putkilevy
|
Putkilevy
|
Tasolevy
|
|
Elektrolyytti
|
Nanogeeli (GEL)
|
Laimea rikkihappo (nestetäytteinen)
|
AGM-lasikuitu
|
|
Venttiiliohjattu
|
Kyllä (suljettu)
|
Ei (avoin + tuuletus)
|
Kyllä (suljettu)
|
|
Huoltovapaa
|
Huoltovapaa
|
Vaatii täyttöä (3-6 kuukautta)
|
Huoltovapaa
|
|
Syklikäyttöikä (80% DOD)
|
≥ 1500 sykliä
|
1500-2500 sykliä
|
500-1000 sykliä
|
|
Suurtehoinen purkukyky
|
Vahva (1500-1700A)
|
Keskitaso (1500-1600A)
|
Keskitaso (800-1500A)
|
|
Asennussuunta
|
Pysty/vaaka/kylki
|
Pystysuora pakollinen
|
Pysty/vaaka/kylki
|
|
Tyypilliset käyttökohteet
|
UPS / tukiasema / PV / valvomaton
|
Suuri UPS / rautatie / laiva / hätäkäyttö
|
Auton käynnistys / pieni UPS / sähköpyörät
|
|
Suhteellinen hinta
|
Keskitaso
|
Matala
|
Matala
|
|
Ympäristövaatimustenmukaisuus
|
RoHS / REACH / WEEE
|
RoHS / REACH / WEEE
|
RoHS / REACH / WEEE
|
Akun kapasiteetti (Ah) = kuorman teho (W) × varakäytön kesto (h) ÷ väyläjännite (V) ÷ invertterin hyötysuhde ÷ lämpötilakerroin
Missä: invertterin hyötysuhde UPS 0.85 / DC-kuorma 1.0; lämpötilakerroin 25°C = 1.0 / 35°C = 0.85 / 45°C = 0.70 (alennus korkeassa lämpötilassa); 20-30% marginaalia suositellaan.
Esimerkki 1: tietoliikenteen tukiaseman 48V-järjestelmä, 4-8h varakäyttö ja sitten siirtyminen generaattoriin. Kuorma 1 kW, varakäyttö 4h, väylä 48V, hyötysuhde 0.85, lämpötila 25°C. Kapasiteetti = 1000 × 4 ÷ 48 ÷ 0.85 ÷ 1.0 ≈ 98Ah. Suositus: OPzV2-1500 (24 kennoa sarjassa 48V:lle), 2% marginaali.
Esimerkki 2: PV-verkkoon kytketty/verkkoon kytkemätön varastointi, 5kW-järjestelmä, 4h varakäyttö. Kuorma 5 kW, varakäyttö 4h, väylä 48V, hyötysuhde 0.85, lämpötila 25°C. Kapasiteetti = 5000 × 4 ÷ 48 ÷ 0.85 ÷ 1.0 ≈ 490Ah. Suositus: OPzV2-500 (24 kennoa sarjassa 48V:lle), 2% marginaali.
Esimerkki 3: 110V DC-keskus, 10h varakäyttö. Kuorma 0.5 kW, varakäyttö 10h, väylä 110V, hyötysuhde 1.0 (DC-kuorma), lämpötila 25°C. Kapasiteetti = 500 × 10 ÷ 110 ÷ 1.0 ÷ 1.0 ≈ 45Ah. Suositus: OPzV2-1500 (54 kennoa sarjassa 108V:lle), 100% marginaali.
Esimerkki 4: 220V kolmivaiheinen DC-teollisuusvirta, 30 min täyden kuorman varakäyttö. Kuorma 100 kW, varakäyttö 0.5h, väylä 220V, hyötysuhde 1.0, lämpötila 25°C. Kapasiteetti = 100000 × 0.5 ÷ 220 ÷ 1.0 ÷ 1.0 ≈ 227Ah. Suositus: OPzV2-250 (108 kennoa sarjassa 220V:lle), 10% marginaali.
Lisää sarjakonfiguraatioita (48V = 24 kennoa / 110V = 54 kennoa / 220V = 108 kennoa / 380V = 190 kennoa) on kuvattu yksityiskohtaisesti §7 käyttökohdeskenaarioissa.
Aurinko-/tuulijärjestelmän käyttökonfiguraation parametrit (CHISEN teknisen tiedotteen s1 mitattu):
|
Parametri
|
Asetusarvo
|
Kuvaus
|
|
Ylijännitekatkaisu
|
2.45 ± 0.01V/cell @25°C
|
Ylijännitekatkaisu (lataus valmis / aurinkosäädin irrottaa akun)
|
|
Tasauslatausjännite
|
2.40 ± 0.01V/cell @25°C
|
Tasauslatausjännite (määräajoin tapahtuva tasaus, 30-60 päivän välein)
|
|
Paneeliston uudelleenkytkentäjännite
|
2.25 ± 0.005V/cell @25°C
|
Aurinkopaneeliston uudelleenkytkentäjännite (uudelleenkytkentä ylläpitolatauksesta palautumisen jälkeen)
|
|
Ylläpitolatausjännitteen asetus
|
2.27 ± 0.005V/cell @25°C
|
Ylläpitolatausjännite (PV-omavaraisvirran vakiotila)
|
|
Matalajännitehälytys
|
1.95 ± 0.005V/cell @25°C
|
Matalajännitehälytys (kuorma irtoamassa)
|
|
Matalajännitekatkaisu
|
1.90 ± 0.005V/cell @25°C
|
Matalajännitekatkaisu (kuorma irrotettu akun suojaamiseksi liialliselta purkaukselta)
|
|
Kuorman uudelleenkytkentäjännite
|
2.09 ± 0.01V/cell @25°C
|
Kuorman uudelleenkytkentäjännite (uudelleenkytkentä liiallisesta purkauksesta palautumisen jälkeen)
|
|
Lämpötilan kompensointikerroin
|
-3 ~ -5 mV/°C/cell
|
Lämpötilan kompensointikerroin (ylläpito -3.3mV, tasaus -5mV)
|
Ilmainen tekninen mitoitus: lähetä "järjestelmäjännite + kuorman teho + varakäytön kesto + käyttölämpötila" osoitteeseen sales@chisen.cn, saat täydellisen Excel-mitoituslaskentataulukon + tarjouksen 24 tunnin kuluessa.
Vaihe 1 Vahvista järjestelmäjännite + sarjaan kytkettyjen kennojen määrä: tietoliikenteen tukiasema / PV / UPS / rautatie / lääkintä / merikäyttö → 24 kennoa sarjassa (48V-järjestelmä) / 54 kennoa (108V, yhteensopiva 110V DC-keskusten kanssa) / 108 kennoa (216V, yhteensopiva 220V teollisuusvirran kanssa) / 190 kennoa (380V kolmivaiheinen DC-tietokeskuksen UPS).
Vaihe 2 Valitse kapasiteetti: laske kaavalla "akun kapasiteetti = kuorman teho × varakäytön kesto ÷ väyläjännite ÷ invertterin hyötysuhde ÷ lämpötilakerroin" → valitse lähin vakiokapasiteetti (100 / 200 / 300 / 500 / 1000 / 1500 / 2000 / 3000 Ah), varaa 20-30% marginaali.
Vaihe 3 Tarkista syklikäyttöikä + akkutyyppi: ylläpitovaraus (tukiasema / UPS) → OPzV (huoltovapaa, 20+ vuotta); syväpurku (PV päivittäinen sykli) → OPzV tai OPzS (putkilevy ≥1500 sykliä); suuri virta (tietokeskuksen UPS > 500 kVA) → OPzS (oikosulku 1500A+).
Vaihe 4 Tarkista mitat + paino: OPzV2-1500 mitat 103×206×390mm / paino 13.2kg (sis. elektrolyytti), OPzS2-100 mitat 103×206×409mm / paino 12.6kg (sis. elektrolyytti); varaa ≥ 50mm lämmönpoistoväli akkukaappeihin / -telineisiin.
Vaihe 5 Valitse jälkimarkkinointi + sertifikaatit: projektitarjouskilpailu / tulliselvitys edellyttää vastaavia kansallisia standardeja (katso §4); CHISEN suositeltu (20+ vuoden tuotemerkki + 60+ maan vientikokemus + apua kohdemaan sertifioinneissa pyynnöstä).
Chisen OPzV2-1500 -syklin käyttöikä ≥ 1500 sykliä (80% DOD, IEC 60896-21 -standardin testiolosuhteet, 25°C). Putkilevyinen positiivilevyrakenne on ydinetu — samalla kapasiteetilla syklin käyttöikä on 1.5-2x tasolevyakkujen käyttöikään verrattuna.
Putkilevyn vs. tasolevyn positiivilevyn syklin käyttöiän vertailu (DIN 40472 + mitattu):
|
Purkaussyvyys (DOD)
|
Putkilevy (Chisen OPzV/OPzS)
|
Tasolevy (AGM)
|
Käyttöiän ero
|
|
80% DOD (syväpurku)
|
1500-2500 sykliä
|
500-1000 sykliä
|
×1.5-2.5
|
|
50% DOD (keskisyvä sykli)
|
2200-3500 sykliä
|
750-1500 sykliä
|
×2-3
|
|
30% DOD (kevyt sykli)
|
3500-6500 sykliä
|
1500-3000 sykliä
|
×2-3
|
|
Ylläpitovaraus (ei syklitystä)
|
20+ vuotta (25°C)
|
10-15 vuotta (25°C)
|
×1.5-2
|
|
Käyttökohde
|
Purkaussyvyys
|
Syklimäärä
|
Käyttövuodet
|
|
Tietoliikenteen tukiasema, 4-8h varakäyttö ja sitten generaattoriin siirtyminen
|
50% DOD
|
2200+ sykliä
|
6-7 vuotta
|
|
PV-verkkoon kytketty/verkkoon kytkemätön varastointi (päivittäinen syväpurku)
|
80% DOD
|
1500+ sykliä
|
4+ vuotta
|
|
UPS:n suurtehoinen pulssipurkaus (varakäyttö)
|
30% DOD
|
3500+ sykliä
|
10+ vuotta
|
|
Ylläpitovaraus (tukiasema / ydinvoiman EPS)
|
0% DOD
|
—
|
20+ vuotta (25°C)
|
Putkilevyisen positiivilevyn toimintaperiaate:
Lasikuituputki kietoo kokonaan positiivisen aktiivimateriaalin (PbO2) estäen aktiivimateriaalin irtoamisen ja muodonmuutoksen sekä pidentäen syväpurku käyttöikää. Tämä on DIN 40472 -standardin ydinsuunnittelukohta.
Chisen OPzV -syklin käyttöiän tarkka käyrä vs. DOD (CHISEN teknisen tiedotteen mittaus, 25°C, 2.23V/cell ylläpito, IEC 60896-21 -testiolosuhteet):
|
Purkaussyvyys
|
Syklikäyttöikä
|
Käyttökohde
|
Vastaavat vuodet (1 sykli päivässä)
|
|
20% DOD
|
5500 sykliä
|
UPS-pulssipurkaus / tietoliikenteen tukiaseman toistuvat kytkennät
|
15+ vuotta
|
|
30% DOD
|
4000 sykliä
|
Kevyt sykli hätäkäyttö / osittainen varakäyttö
|
11+ vuotta
|
|
50% DOD
|
2500 sykliä
|
Keskisyvä syklitys / aurinkoenergian off-grid
|
7+ vuotta
|
|
80% DOD
|
≥ 1500 sykliä (nimellinen)
|
Syväpurku (OPzV nimellinen / tiedotteen mittaus 1300 sykliä)
|
3.5+ vuotta
|
|
100% DOD
|
800 sykliä
|
Täysi purkaus (hätätilanne)
|
2+ vuotta
|
v25-lisäys: yhdistetty syklikäyttöiän ja TCO-elinjakson kustannusvertailu (tyypillinen 48V 1500Ah varakäyttöjärjestelmä, 20 vuoden kokonaisomistuskustannus):
|
Kustannuserä
|
OPzV
|
OPzS
|
AGM-tasolevy venttiiliohjattu
|
|
|
Putkilevygeeli venttiiliohjattu (Chisen)
|
Putkilevy nestetäytteinen (Chisen)
|
|
|
Alkuperäinen hankintahinta (sis. asennus)
|
Keskitaso (putkilevygeeli)
|
Matalampi (putkilevy nestetäytteinen / kypsä prosessi)
|
Alhaisin (tasolevy venttiiliohjattu)
|
|
Suunniteltu käyttöikä
|
20+ vuotta (25°C ylläpito)
|
20-25 vuotta (25°C ylläpito, säännöllisellä huollolla)
|
8-12 vuotta (25°C ylläpito)
|
|
Vaihdot 20 vuoden aikana
|
0 kertaa (osta kerran, käytä koko käyttöiän)
|
0 kertaa (ei vaihtoa 20 vuodessa hyvällä huollolla)
|
1-2 kertaa (noin vuosi 8 / vuosi 16)
|
|
Vuosittainen huoltokustannus
|
Erittäin alhainen (huoltovapaa, vain puhdistus)
|
Keskitaso (täyttö + puhdistus 3-6 kuukauden välein)
|
Keskitaso (jännitteen seuranta + puhdistus)
|
|
20 vuoden kokonaisomistuskustannus (TCO)
|
Keskitaso (keskitasoinen hankinta + alhainen huolto)
|
Matalampi (matala hankinta + keskitasoinen huolto)
|
Korkea (matala hankinta + lyhyt käyttöikä, joka vaatii useita vaihtoja)
|
B2B-johtopäätös: tubulaariparistot maksavat noin 1.5-2x enemmän etukäteen kuin AGM-tasolevyakut, mutta kestävät 2x+ pidempään, ja 20 vuoden TCO on 30-40% alhaisempi kuin AGM.
Chisen OPzV2-1500:n vakioylläpitojännite on 2.25-2.27V/kenno (25°C, tasaus itsenäisellä -5mV/°C-kompensoinnilla), ja se vaatii ylläpitojännitteen lämpötilakompensoinnin -3.3mV/°C/kenno.
Ylläpitojännitteen lämpötilakompensointikaava (IEC 60896-21:2004):
V_float (actual temperature) = 2.27V + (-3.3mV/°C) × (actual temperature - 25°C)
|
Ympäristön lämpötila
|
Laskentakaava
|
Kompensoitu ylläpitojännite
|
|
25°C (vertailu)
|
2.27V (ei kompensointia)
|
2.25-2.27V
|
|
15°C
|
2.27 + (-3.3mV × -10)
|
2.30V
|
|
35°C
|
2.27 + (-3.3mV × 10)
|
2.24V
|
|
45°C
|
2.27 + (-3.3mV × 20)
|
2.20V
|
|
55°C
|
2.27 + (-3.3mV × 30)
|
2.17V
|
Tasausjännite (itsenäinen kompensointi): 2.30-2.35V/kenno (@25°C) kompensoinnilla -5mV/°C/kenno. Tarkoitus: jäljessä olevien kennojen lataus / kerran kuukaudessa, palaa ylläpitolataukseen tasauksen jälkeen.
Ylläpitojännitteen tarkkuusvaatimus: ±1% (±25mV); tämän alueen ylittäminen lyhentää merkittävästi akun käyttöikää.
Ylläpitovirta: < 5mA/Ah (Chisen-spesifikaatio), eli 1500Ah-akun ylläpitovirta < 500mA.
Chisen OPzV2-1500:n käyttölämpötila skenaarion mukaan (spesifikaatiolehden luokitus): purkaus -40°C ~ 65°C (geelielektrolyytillä on parempi lämmönkesto kuin nestekennoilla), lataus -30°C ~ 65°C (ylälämpötilaraja täyttää trooppisten alueiden sovellusten vaatimukset), varastointi -25°C ~ 45°C (tiukin varastointiehto). Optimaalinen käyttölämpötila 25°C (nimelliskapasiteetin määritelmäpiste).
Lämpötilan vaikutus kapasiteettiin (OPzV-spesifikaatiolehden mitattu kapasiteetti-lämpötila-käyrä, 10HR-kapasiteetti):
|
Ympäristön lämpötila
|
Kapasiteetti (10HR)
|
Käyttösuositus
|
|
50°C
|
noin 107%
|
Ylälämpötilaraja, käyttöikä laskee merkittävästi (käyttöikä puolittuu jokaista 10°C yli 30°C)
|
|
40°C
|
noin 105%
|
Korkean lämpötilan käyttö, pakotettu ilmanvaihto vaaditaan (käyttöikä noin 5 vuotta)
|
|
25°C
|
100%
|
Nimelliskapasiteetin vertailuarvo (suunniteltu käyttöikä 20 vuotta)
|
|
0°C
|
noin 80%
|
Matalan lämpötilan käyttö, pieni kapasiteetin lasku
|
|
-20°C
|
noin 55%
|
Äärimmäisen matalan lämpötilan käyttö, merkittävä kapasiteettihäviö (ei sovellu suuren virran purkaukseen)
|
Lämpötilan vaikutus ylläpitokäyttöikään (spesifikaatiolehden mitattu lämpötila-ylläpitokäyttöikä-käyrä):
|
Käyttölämpötila
|
Ylläpitokäyttöikä
|
Soveltuva skenaario
|
|
20°C
|
noin 22 vuotta
|
Ihanteellinen palvelinhuone / maanalainen teleasema / ilmastoitu tukiasema
|
|
25°C
|
20 vuotta
|
Nimelliskäyttöikä (spesifikaatiolehden määritelmäpiste)
|
|
30°C
|
noin 10 vuotta
|
Ulkokotelo (ilman ilmastointia), harkitse lämpötilakompensointia + mitoituksen alennusta
|
|
40°C
|
noin 5 vuotta
|
Aavikko / ylätasangon palvelinhuone (pakotettu ilmanvaihto + varjostus)
|
|
50°C
|
noin 2 vuotta
|
Ääriolosuhteet (ei suositella, akun käyttöikä < 3 vuotta)
|
Korkean ilmanalan käyttövaatimukset (GB/T 19638): ≤ 3000m normaali käyttö ilman erikoiskäsittelyä; > 3000m kapasiteettia alennetaan 8% jokaista 1000m korkeutta kohti; äärimmäinen korkeus (> 5000m) vaatii erikoisräätälöinnin (matalapainetiivistys + vahvistettu kotelo).
Lämpötilakompensoitu ylläpitojännitevaatimus: 25°C = 2.25-2.27V/kenno / -3.3mV/°C/kenno. Latausvaiheissa käytetään lisäksi -5mV/°C-kompensointia.
Chisen OPzV2-1500:n itsepurkautumisnopeus on 2%/kuukausi (CHISEN-spesifikaatiolehden mitattu arvo, varastoitu täyteen ladattuna 20°C:ssa — huom: alalla käytetään yleisesti 25°C vertailulämpötilana, spesifikaatiolehti käyttää 20°C).
Itsepurkautumisen ominaiskäyrä varastointilämpötilan mukaan (CHISEN-spesifikaatiolehden mitattu itsepurkautumisominaisuus):
|
Varastointilämpötila
|
6 kuukauden jälkeen
|
12 kuukauden jälkeen
|
18 kuukauden jälkeen
|
24 kuukauden jälkeen
|
|
|
jäljellä oleva kapasiteetti
|
jäljellä oleva kapasiteetti
|
jäljellä oleva kapasiteetti
|
jäljellä oleva kapasiteetti
|
|
10°C
|
noin 92%
|
noin 85%
|
noin 80%
|
noin 75%
|
|
20°C
|
noin 88%
|
noin 78%
|
noin 70%
|
noin 60%
|
|
30°C
|
noin 70%
|
noin 50%
|
uudelleenlataus vaaditaan
|
uudelleenlataus vaaditaan
|
|
40°C
|
noin 55%
|
uudelleenlataus vaaditaan
|
uudelleenlataus vaaditaan
|
uudelleenlataus vaaditaan
|
Varastoitavuus varastointilämpötilan mukaan (ilman uudelleenlatausta): 20°C:ssa voidaan varastoida 1 vuosi (OPzV) / 9-12 kuukautta (OPzS) jäljellä olevan kapasiteetin ollessa 65-75%; 25°C:ssa varastoidaan 1 vuosi (OPzV) / 9-12 kuukautta (OPzS); 35°C:ssa vain 6-9 kuukautta ennen uudelleenlataustarvetta, jäljellä 60-70%; 45°C:ssa vain 3 kuukautta ennen uudelleenlataustarvetta, jäljellä 55-65%; 15°C:ssa 18-24 kuukautta ilman uudelleenlatausta, jäljellä 65%+; äärimmäisessä kylmässä -20°C:ssa voidaan varastoida 24+ kuukautta ilman uudelleenlatausta.
Varastointisuositukset: varastoi täyteen ladattuna -25°C ~ 45°C kuivassa, ilmastoidussa ympäristössä, vältä suoraa auringonvaloa, orgaanisia liuottimia ja syövyttäviä kaasuja. Suorita tehostuslataus 3-6 kuukauden välein (vakiojännite 2.27V/kenno (OPzV) / 2.24V/kenno (OPzS) 24 tunnin ajan). Yli 12 kuukautta varastoidut akut on testattava kapasiteettitestillä ennen uudelleen käyttöönottoa.
Chisen OPzV2-1500:n suositeltu suurin latausvirta: 30A (suurin sallittu, spesifikaatiolla mitattu).
Latausparametrien suositustaulukko (IEC 60896 + GB/T 19638):
|
Latausvaihe
|
Jännite (25°C)
|
Virranrajoitus
|
Käyttöskenaario
|
|
Ylläpito
|
2.25-2.27V/kenno (OPzV) / 2.24V/kenno (OPzS)
|
< 5mA/Ah (≈0.5A)
|
Varavirta / ylläpitovalmiustila
|
|
Tasaus
|
2.30-2.35V/kenno (OPzV) / 2.35-2.40V/kenno (OPzS)
|
≤ 0.25C10 A
|
Kerran kuukaudessa / jäljessä olevan kennon lataus
|
|
Syklinen lataus
|
2.35-2.40V/kenno
|
≤ 0.20C10 A
|
PV-energian varastointi / syvä sykli
|
|
Tehostus (aurinko)
|
2.35V±0.005V/kenno
|
≤ 0.20C10 A
|
Aurinko-/tuulienergian varastointi (hätälataus)
|
Latauksen lämpötilakompensointi: latausjännite seuraa ylläpitojännitettä kompensoinnilla -3.3mV/°C/kenno (ylläpito / tasaus itsenäisellä -5mV/°C/kenno -kompensoinnilla).
Latauksen lopetuksen arviointi: akkua pidetään täyteen ladattuna, kun latausvirta laskee alle 0.5% C10.
|
Purkausvirta I(A)
|
Loppujännite Vpc
|
Käyttöskenaario
|
|
I < 0.05C
|
≥ 1.90Vpc
|
Hyvin pienen virran pitkäaikainen purkaus (varavalvonta)
|
|
0.05C ≤ I < 0.08C
|
≥ 1.85Vpc
|
Pienen virran ylläpitovarmennus
|
|
0.08C ≤ I < 0.2C
|
≥ 1.80Vpc
|
10HR-vakiopurkaus
|
|
0.2C ≤ I < 0.6C
|
≥ 1.75Vpc
|
5HR-keskisuuren virran purkaus
|
|
0.6C ≤ I < 1.0C
|
≥ 1.70Vpc
|
1HR-suuren virran purkaus
|
|
1.0C ≤ I < 2.0C
|
≥ 1.60Vpc
|
Suurtehoinen pulssipurkaus
|
Chisen OPzV2-1500 tukee OEM / ODM -avaimet käteen -räätälöintipalveluita. Räätälöinnit eivät vaikuta vakio-spesifikaation suorituskykyyn.
Kotelon värin räätälöinti
Räätälöity ABS-kotelo asiakkaan Pantone-värikoodin mukaan (vakio harmaa-valkoinen + punainen/sininen/vihreä/keltainen/oranssi + asiakkaan määrittelemä väri)
LOGO-silkkipainatus
Asiakkaan LOGO painetaan koteloon (ei kielirajoituksia, mikä tahansa kieli voidaan räätälöidä)
Lasermerkintä
Lasermerkintä akun kannen sivulle (malli / sarjanumero / valmistuspäivä / asiakaskoodi / viivakoodi)
Väripakkaus / neutraali laatikko -pakkaus
Vakiovärilaatikko + neutraali ulkolaatikko, räätälöitävissä Logo / väri / viivakoodi / väärennöksensuojausetiketti
Etiketin räätälöinti
Akun etiketti taitetaan asiakkaan vaatimusten mukaan (ei kielirajoituksia, mikä tahansa kieli voidaan räätälöidä)
Napan vaihto
Φ16-M6 / Φ20-M8 / Φ24-M10 kolme vaihtoehtoa (vakio Φ20-M8)
Napan tiivistyksen parannus
Vakio + kolminkertainen tiivistysrakenne + räjähdyssuojattu happosuodatin (OPzS valinnaisella haponkestävällä tuuletusventtiilillä)
Kolmannen osapuolen testiraportit
Valinnainen SGS / TUV / BV -ennakkotarkastus + täydellinen IEC 60896 -testiraportti
MOQ- ja toimitusaikatiedot: näytetilaus alkaen 1 yksiköstä (kysy sähköpostitse); pieni erä 24 yksikköä (24V-järjestelmä 12 kennoa + 12 vara) / 48 yksikköä (48V-järjestelmä 24 kennoa + 24 vara); suuri erä 200+ yksikköä (useita jänniteyhdistelmiä täydellä OEM-räätälöinnillä). Tarkat toimitusajat + takuutiedot, katso lopussa olevat yhteystiedot.
Chisen OPzV2-1500 FAQ (25 kohtaa). Jokainen käsittelee teollisuuskenttäinsinöörien useimmin kysymiä kysymyksiä, kattaen tekniset parametrit, mitoituksen, tilaamisen, toimituksen ja jälkimarkkinoinnin.
OPzV2-1500 ylläpitojännitteen asetus?
Vakioylläpitojännite 2.25-2.27V/kenno @25°C, on käytettävä lämpötilakompensointia -3.3mV/°C/kenno (IEC 60896-21).
OPzV2-1500 syklinen käyttöikä?
≥ 1500 sykliä (80% DOD, 25°C), ylläpitolatauksen valmiuskäyttöikä 20+ vuotta. Tubulaarinen positiivilevyrakenne on keskeinen etu (1.5-2x korkeampi kuin tasalevy-AGM).
OPzV2-1500 käyttölämpötila-alue?
-40~65°C purkaus / -30~65°C lataus / -25~45°C varastointi (optimaalinen 25°C). OPzV-geeliventtiiliohjattu kestää lämpötiloja paremmin kuin nestetäyttöinen.
OPzV2-1500 itsepurkautumisnopeus?
2%/kuukausi (CHISEN-tietolomakkeen mitattu arvo, varastoitu täyteen ladattuna 20°C:ssa), voidaan varastoida 1 vuosi ilman uudelleenlatausta.
OPzV2-1500 akkutyyppi?
Tubulaarinen GEL VRLA (venttiiliohjattu lyijyhappo) -akku, tubulaarinen positiivilevyrakenne, geelielektrolyytti, venttiiliohjattu suljettu rakenne.
Ero OPzV2-1500:n ja OPzS2-100:n välillä?
OPzV on venttiiliohjattu suljettu GEL, huoltovapaa; OPzS on nestetäyttöinen avoin tyyppi, joka vaatii määräajoin nesteen lisäystä (pystyasennus suositeltava). OPzV:llä on suurempi oikosulkuvirta (1700A vs 1500A), OPzS:llä hieman pienempi sisäinen resistanssi (0.001 vs 0.0011 Ohm), OPzS on halvempi (kypsä prosessi).
OPzV2-1500 sisäinen resistanssi?
Noin 1.1 mΩ täyteen ladattuna (25°C), oikosulkuvirta noin 1700A.
OPzV2-1500 latausmenetelmä?
Suositeltava vakiojännite-vakiovirta (CC-CV), ylläpitolataus 2.25-2.27V / tasauslataus 2.30-2.35V / syklilataus 2.35-2.40V. Maksimi latausvirta 30A.
OPzV2-1500 varastointiolosuhteet?
-25°C ~ 45°C kuiva, tuuletettu ympäristö; uudelleenlatausta ei tarvita 6 kuukauden varastoinnin aikana. Yli 6 kuukauden varastoinnissa suositellaan täyslatausta (2.25-2.27V/kenno × 24h).
Mitkä kansalliset standardit koskevat OPzV2-1500:aa?
Sovellettavien standardien luettelo kohdassa §4 (7+ kansainvälistä / alueellista / alan standardia).
OPzV2-1500 paino?
13.0kg (28.7 lbs), sis. elektrolyytti (CHISEN-tietolomakkeen mitattu arvo); ei sis. pakkausta / ei sis. napoja.
OPzV2-1500 mitat?
Pituus 103mm × leveys 206mm × korkeus 390mm (CHISEN-tietolomakkeen mitattu arvo, sis. navat).
OPzV2-1500 navan kiristysmomentti?
10-12 N·m (Φ20-M8 pulttinapa).
OPzV2-1500 oikosulkuvirta?
Noin 1700A (25°C täyteen ladattuna), täyttää suurten UPS-järjestelmien oikosulkusuojausvaatimukset.
OPzV2-1500 ylläpitolatauksen suunniteltu käyttöikä?
20+ vuotta (25°C ylläpitolatausjännite 2.25-2.27V, lämpötilakompensointi -3.3mV/°C).
Kuinka valita OPzV2-1500:n ja AGM-tasolevyn välillä?
Tubulaarinen positiivilevy kestää pidempään (1500+ sykliä vs 500-1000 sykliä), sopii pitkäaikaisiin projekteihin / kriittiseen varakäyttöön; AGM-tasolevy on halvempi, sopii lyhytaikaiseen / budjettiherkkään käyttöön. Katso §11 TCO-luku.
OPzV2-1500 asennussuunta?
Voidaan asentaa pystyyn / vaakaan / sivuttain (ei ylösalaisin), sopii ahtaisiin kaappitiloihin. OPzV:n venttiiliohjattu suljettu rakenne ei aiheuta elektrolyytin vuotoriskiä.
Tarvitseeko OPzV2-1500 veden lisäystä?
Ei. OPzV venttiiliohjattu suljettu + geelielektrolyytti ei vaadi nesteen lisäystä koko käyttöikänsä aikana.
Vaikuttaako lämpötila OPzV2-1500:n kapasiteettiin?
40°C = 105% / 25°C = 100% / 0°C = 80% / -20°C = 55% kapasiteetti (10HR purkunopeus, CHISEN-tietolomakkeen kapasiteetti vs lämpötila -käyrän mukaan).
Mitä asiakirjoja tarvitaan OPzV2-1500:n vientiin?
Vakioasiakirjat: pakkauslista + kauppalasku + CO-alkuperätodistus + MSDS + UN2794-kuljetusarviointi. Kohdemaan erityissertifioinnit (SONCAP / PVOC / SASO / BIS / ESMA) voidaan hoitaa pyynnöstä.
OPzV2-1500 vähimmäistilausmäärä (MOQ)?
Näyte 1 kpl / 24V-järjestelmä 12 kennoa / 48V-järjestelmä 24 kennoa / 110V-järjestelmä 54 kennoa / 220V-järjestelmä 108 kennoa. Yli 200 kpl:n erätilaukset saavat tukkuhinnat.
OPzV2-1500 toimitusaika?
Pyydä tarjous sähköpostitse sales@chisen.cn (toimitusaika arvioidaan määrän + kohdemaan + toivotun toimituspäivän perusteella).
OPzV2-1500 takuu?
24 kuukauden perustakuu (asennuksesta ja käyttöönotosta). Jatkettavissa 36 kuukauteen, neuvoteltavissa tarjouskilpailussa.
Tukeeko OPzV2-1500 OEM-muokkausta?
Kyllä, OEM/ODM-avaimet käteen -muokkaus: kotelon väri, LOGO-silkkipainatus, lasermerkintä, värillinen kotelopakkaus, etiketin muokkaus, navan vaihto. Vähimmäistilausmäärä 50-100 kpl.
Sisältyykö toimitus OPzV2-1500:n hintaan?
EXW-tehdashinta; merirahti tarjotaan kohdesataman mukaan (FOB/CIF/DDP valinnainen). Ota yhteyttä sales@chisen.cn tarjouksen saamiseksi.
Chisen OPzV2-1500 päivittäinen käyttö + huoltosuositukset (insinöörin käytännön opas). Näiden ohjeiden noudattaminen voi pidentää akun käyttöikää merkittävästi jopa 20+ vuoteen:
1. Laturin valinta: on käytettävä teollisuusluokan älylaturia (pulssidesulfatointitoiminnolla, joka vastaa 12V/24V/48V-järjestelmäjännitettä); ylläpitolataus 2.25-2.27V/kenno (25°C) + lämpötilakompensointi -3.3mV/°C/kenno; tasauslataus 2.30-2.35V/kenno (kerran kuukaudessa, < 24h); maksimi latausvirta 30A (PDF-tietolomakkeen mitattu arvo, käytä virranrajoituksen kanssa) suurten virtojen levyille aiheuttaman rasituksen välttämiseksi.
2. Asennusympäristö: akkukaappi / -telineasennus, ≥ 100mm irti lattiasta (kosteussuojaus), ≥ 50mm irti seinästä (lämmönpoisto); käyttölämpötila -40°C ~ 65°C (purkaus) / -30°C ~ 65°C (lataus); pakotettu ilmanvaihtojäähdytys vaaditaan yli 45°C:ssa; korkeus > 3000m, kapasiteetti alennettu 8% / 1000m (GB/T 19638); pidä kaukana lämmönlähteistä + suorasta auringonvalosta + syövyttävistä kaasuista.
3. Rutiinitarkastus (viikoittain / kuukausittain etäkohteissa): tarkista navan liitoksen kiristysmomentti 10-12 N·m, ei löystymistä / hapettumista / ylikuumenemista (infrapunalämpötilamittaus); kotelon tarkastus pullistumien / vuotojen / halkeamien varalta (OPzV venttiiliohjattu suljettu, normaalisti ei vuotoja); kennojännitteen poikkeama < ±0.05V (siirry tasauslataustilaan, jos ylittyy); kotelon lämpötilan ja ympäristön ero < 5°C (tarkista liitokset / lataus, jos ylittyy).
4. Pitkäaikaisen varastoinnin ohjeet: varastoi täyteen ladattuna -25°C ~ 45°C kuivassa, tuuletetussa ympäristössä (vältä suoraa auringonvaloa); tehostelataus 3-6 kuukauden välein (vakiojännite 2.25-2.27V/kenno × 24h); itsepurkautumisnopeus 2%/kuukausi (25°C), kapasiteettitesti vaaditaan ennen uudelleenkäyttöä, jos akkua ei ole ladattu yli 1 vuoteen; yli 2 vuotta varastoituja akkuja suositellaan käytettäväksi alennetulla kapasiteetilla.
5. Vianmääritys: kapasiteetin lasku > 20% (nimellisarvoon verrattuna) — tasauslataus 24h korjausta varten, vaihda, jos ei tehoa; poikkeava ylläpitolatausjännite (> 2.4V tai < 2.2V/kenno) — tarkista laturi + lämpötilakompensointi; pullistuma / vuoto / haju — lopeta käyttö välittömästi, ota yhteyttä CHISEN-huoltopalveluun; oikosulku / väärä napaisuus — tarkista sulake + napaisuusmerkinnät (punainen positiivinen, musta negatiivinen).
6. Ensikäytön / pitkään käyttämättömien akkujen aktivointi: tehtaalta uudet akut voidaan asentaa ja ottaa käyttöön heti vastaanoton jälkeen (VRLA venttiiliohjattu suljettu, ei elektrolyytin lisäysvaihetta); yli 6 kuukautta käyttämättömät akut: ensin purkaus 0.05C pienellä virralla 1.80V/kenno asti, sitten lataus normaalin latauskäyrän mukaan; sarjakytkennät (48V / 110V / 220V) vaativat "kennojen yhteensovitustasauslatauksen" ennen käyttöönottoa, jotta kennojännitteen poikkeama < 0.05V.
7. Turvatoimenpiteet: vältä metallityökalujen samanaikaista kosketusta sekä positiiviseen että negatiiviseen napaan (oikosulkuvirta 1700A on tappava); ei avotulta lataustiloissa (lyijyhappoakun lataus tuottaa vetyä, avotulen kanssa räjähdysvaara); käytä suojalaseja + happoa kestäviä käsineitä (elektrolyytti sisältää laimeaa rikkihappoa; jos silmiin roiskuu, huuhtele puhtaalla vedellä 15 minuuttia ja hakeudu lääkäriin); hävitä käytöstä poistetut akut UN2794-vaarallisten aineiden menettelyjen mukaisesti (älä pura tai päästä elektrolyyttiä vuotamaan).
CHISEN-tehdas + maailmanlaajuinen palvelujärjestelmä (miksi valita Chisen).
1. Tehtaan laajuus: CHISEN-brändi perustettu 2002, 20+ vuotta erikoistunut tubulaarisiin akkuihin; 200+ mallin täydellinen tuotevalikoima kattaen 2V / 6V / 8V / 12V kaikki jännitetasot, kapasiteetti 4Ah-3000Ah; päämalleja varastossa 100,000+ kpl (välitön toimitus).
2. Maailmanlaajuinen palveluverkosto: vientikokemusta 60+ maahan (Kiina / Kaakkois-Aasia / Eurooppa / Afrikka / Lähi-itä / Latinalainen Amerikka / Keski-Aasia / Oseania); teollisuusprojekteja tietoliikenteen / sähkövoiman / datakeskusten / aurinkovoiman / rautatien aloilla; 7×24 monikielinen tekninen tuki (englanti / kiina / espanja / ranska / arabia / venäjä / vietnam); 12h sähköpostivastaus / 24h täydellinen tarjous / 48h monimutkaisen projektin ehdotus.
3. Laadunvalvonta: sertifioinnit haetaan asiakkaan vaatimusten mukaan (sertifiointikohteet asiakkaan määräämät); 100% tehdastarkastus ennen toimitusta (kapasiteettitesti + sisäisen resistanssin testi + jännitetesti + ulkonäön tarkastus); SPC-tilastollinen prosessinohjaus keskeisissä prosesseissa (levyn päällystys / ryhmäkokoaminen / muokkaus / sulkeminen); yhteistyö SGS / TUV / BV / CTI kolmannen osapuolen ennen toimitusta tehtävässä tarkastuksessa asiakkaan vaatimusten mukaan.
4. Vientituki: ensikäden tulliasiakirjat (kauppalasku / pakkauslista / CO-alkuperätodistus / MSDS / UN2794-kuljetusarviointi / täydellinen IEC 60896-testiraportti); monikielinen tekninen dokumentaatio (EN / CN / ES / FR / AR / RU); apua kohdemaan erityissertifioinneissa pyynnöstä: SONCAP (Nigeria) / PVOC (Kenia) / SASO (Saudi-Arabia) / BIS (Intia) / ESMA (UAE).
5. Pitkäaikaisen yhteistyön periaate: oma tekninen yhteyshenkilö pitkäaikaisille asiakkaille; OEM-strategiakumppanit voivat jakaa myyntiliidejä + koulutustukea.
6. Kestävän kehityksen sitoumus: lyijyakut ovat kierrätettäviä; sertifioinnit haetaan asiakkaan vaatimusten mukaan (sertifiointikohteet asiakkaan määräämät); EU RoHS / REACH / WEEE -vaatimustenmukaisuus (rajoitukseton vienti Eurooppaan).
[CHISEN Battery] 20+ vuotta erikoistunut tubulaaristen akkujen vientiin / asiakkaiden hyväksymä 60+ maassa.
Yhteydenottotavat:
1. Sähköpostikysely: sales@chisen.cn (täydellinen tarjous + mitoitusehdotus 24h sisällä)
2. Puhelin / WhatsApp: +86 131 6622 6999
3. Verkkosivusto: https://www.chisen.cn