30-Second Read: Chisen OPzV2-350
• Model i especificacions: Chisen OPzV2-350 | 2V 350Ah (C10) | Bateria VRLA GEL tubular
• Tecnologia: placa positiva tubular + electròlit de gel nano + segellat regulat per vàlvula (normes detallades al §4)
• Avantatges principals: vida de cicle ≥ 1500 cicles (80% DOD) / vida útil de disseny en flotació de més de 20 anys (25°C)
• Aplicacions típiques: estacions base de telecomunicacions (especialment sense supervisió) + emmagatzematge d'energia fotovoltaic/eòlic + flotació en entorns extrems + armaris exteriors
Chisen OPzV2-350 és una bateria regulada per vàlvula de gel tubular de 2V 350Ah.
Ruta tecnològica: placa positiva tubular + electròlit de gel nano + estructura segellada regulada per vàlvula (normes detallades al §4).
Escenaris d'aplicació: OPzV2-350 és una cel·la de 2V. 24 cel·les en sèrie formen un sistema de 48V / 54 cel·les en sèrie formen un sistema de 108V (compatible amb 110V) / 108 cel·les en sèrie formen un sistema de 216V (compatible amb 220V) / 190 cel·les en sèrie formen un sistema de CC trifàsic de 380V.
Camps d'aplicació: telecomunicacions / energia renovable / entorns extrems (adequat per a ús cíclic).
Avantatge | Implementació tècnica | Valor per al client |
Estructura de placa positiva tubular | Placa positiva tubular + electròlit de gel nano + disseny segellat regulat per vàlvula | Vida de cicle de més de 1500 cicles (80% DOD) |
Vida útil de disseny en flotació de més de 20 anys | Voltatge de flotació a 25°C de 2.25-2.27V/cell (amb compensació de temperatura de -3.3mV/°C) | Taxa de fallada anual < 0.5% |
Lliure de manteniment + seguretat | Estructura segellada regulada per vàlvula, sense necessitat de reomplir aigua; vàlvula de seguretat integrada amb filtre d'àcid antiexplosió | Adequada per a emplaçaments sense supervisió (estacions base, illes, llocs fronterers) |
Cobertura de múltiples normes | 7 normes internacionals/regionals/del sector (vegeu §4) | Comercialitzable a més de 60 països |
La marca Chisen CHISEN, fundada el 2002, s'especialitza en bateries tubulars des de fa més de 20 anys, ha exportat a més de 60 països i subministra clients industrials dels sectors de telecomunicacions / energia / centres de dades / fotovoltaic / ferrocarril / mèdic.
La taula següent és la referència ràpida de les especificacions principals de l'OPzV2-350 (normes detallades al §4, escenaris d'aplicació al §7, detalls del voltatge de flotació al §12).
Paràmetre | Valor | Norma / Nota |
Tensió nominal | 2V(DC) | |
Capacitat nominal | 350Ah(C₁₀) | |
Model | OPzV2-350 | |
Sèrie | 管式胶体阀控蓄电池(Tubula r GEL VRLA Battery) | |
Normes aplicables | IEC 60896 + DIN 40472 + GB/T 19638 等 7 项(详见 §4) | |
Dimensions exteriors (llargada × amplada × alçada) | 124 × 206 × 471 mm | |
Alçada total (amb borns) | 506 mm | |
Pes de la bateria (plena d'electròlit) | 26.0kg(57.3 lbs,规格书实测) | |
Tipus de born | Φ20-M8 | |
Parell de collada del born | 10-12 N·m | |
Temperatura de funcionament (descàrrega) | -40°C ~ 65°C | |
Temperatura de funcionament (càrrega) | -30°C ~ 65°C | |
Temperatura de funcionament (emmagatzematge) | -25°C ~ 45°C | |
Voltatge de flotació | 2.25-2.27V/cell (25°C) | |
Compensació de temperatura de flotació | -3.3mV/°C/cell | |
Voltatge d'equalització | 2.30-2.35V/cell (25°C) | |
Compensació de temperatura d'equalització | -5mV/°C/cell | |
Voltatge de càrrega cíclica | 2.35-2.40V/cell (25°C) | |
Corrent de càrrega màxim | 70A | |
Corrent de descàrrega màxim (5s) | 1500A | |
Taxa d'autodescàrrega | 2% / 月(可搁置 1 年无需充电,25°C) | |
Resistència interna (totalment carregada / 25°C) | 0.67 mΩ | |
Corrent de curtcircuit | 2850A | |
Vida de cicle | ≥ 1500 次(放电深度 80%) | |
Vida útil de disseny en flotació | 20+ 年(25°C) | |
Transport / Transport marítim | IMDG Class 8 / UN2794 / MSDS | |
Certificacions | 按客户需求合作办理(详见 §4) |
La denominació del model Chisen OPzV2-350 segueix les normes de nomenclatura alemanyes DIN 40472 (gel tubular regulat per vàlvula) + la norma internacional IEC 60896. OPz és l'abreviatura de la paraula alemanya «Ortsfeste Panzerplatten», que significa «placa blindada tubular estacionària».
Taula comparativa del significat de les lletres OPzV / OPzS (definició DIN 40472):
Lletra | Nom alemany complet / significat | Significat tècnic |
OPz | Ortsfeste Panzerplatten / placa blindada tubular estacionària | Placa positiva = placa tubular |
V | V = Valve Regulated / V = Vented | Segellat regulat per vàlvula / GEL |
2 | Tensió de cel·la de 2V | 48V = 24 cel·les / 110V = 54 cel·les / 220V = 108 cel·les en sèrie |
100 | Capacitat de 350Ah (C10 / règim de 10 hores) | Descàrrega fins a 1.80V/cell a un règim de 10 hores |
El Chisen OPzV2-350 compleix les 7 normes internacionals / regionals / del sector següents (base del disseny del producte). El compliment de normes = compliment de vendes + despatx duaner + adjudicació de projectes a la primera.
Norma | Número | Àmbit d'aplicació |
IEC internacional | IEC 60896-21/22:2004 | Bateries estacionàries regulades per vàlvula: mètodes d'assaig + dimensions / borns / marcatge |
IEC internacional | IEC 61427 | Bateries d'emmagatzematge d'energia fotovoltaic (requisit imprescindible per a licitacions solars) |
DIN alemany | DIN 40472:2015 | Bateries tubulars regulades per vàlvula (estàndard de referència) |
Norma nacional xinesa | GB/T 19638.1-2014 | Bateries estacionàries regulades per vàlvula (compliment de vendes al mercat) |
Telecom xinès | YD/T 1360 | Energia de reserva per a operadors de telecomunicacions (obligatori en licitacions) |
Europeu | Eurobat Long Life | Classificació europea de vida de la bateria (> 12 anys en flotació) |
Regne Unit / Amèrica del Nord | BS 6290 Part 4 / UL 1989 | Mercat d'energia de reserva del Regne Unit / Amèrica del Nord |
Nota: es poden gestionar certificats d'inspecció de tercers / certificacions especials del país de destinació (SONCAP / PVOC / SASO / BIS / ESMA) segons els requisits del client (amb el suport d'agències de referència com SGS / TUV / BV / CTI).
Disseny de l'estructura física del Chisen OPzV2-350 (la placa positiva tubular és el nucli; la vida de cicle és 1.5-2x superior a la de les bateries de placa plana):
Component | Material / Especificació | Descripció |
Reixeta positiva | Reixeta tubular de fosa a pressió, aliatge Pb-Ca | El tub de fibra de vidre envolta el material actiu positiu (PbO2) |
Reixeta negativa | Reixeta negativa radial, aliatge Pb-Ca | Millora la utilització del material actiu |
Separador | Separador compost de PVC importat | Baixa resistència / alta porositat / resistent a l'envelliment |
Electròlit | Electròlit de gel nano d'alta puresa | Gel de sílice pirogènica SiO2 + H2SO4 |
Contenidor | Plàstic ABS d'alta resistència | Grau ignífug UL94 V-0 |
Tapa | Resina ABS d'alta resistència | Segellada / ignífuga |
Segellat del born | Estructura de triple segellat | Epoxi + anella de cautxú + anella antiescapament |
Vàlvula de seguretat | Filtre d'àcid integrat antiexplosió | Regulació automàtica de pressió (0.1-0.2 MPa) |
Contenidor opac OPzV: inspecció in situ mitjançant tensió al born + mesura de temperatura per infrarojos (sense necessitat d'obrir la tapa)
Sèrie Chisen OPzV: 18 models de 100Ah a 3000Ah (gel tubular regulat per vàlvula / VRLA GEL tubular). Tots compleixen les normes IEC 60896-21/22 + DIN 40472 + GB/T 19638.1-2014. Els models de la mateixa sèrie es poden combinar de manera flexible en sèrie per formar diferents sistemes de tensió (48V = 24 cel·les / 110V = 54 cel·les / 220V = 108 cel·les / 380V = 190 cel·les).
Element | OPzV (VRLA GEL tubular) | OPzS (tubular inundada) |
Electròlit | Gel de sílice nano (fix, no fluid) | Àcid sulfúric diluït 1.24 g/cm3 (líquid) |
Placa positiva | Tubular de fosa a pressió (aliatge Pb-Ca) | Tubular de fosa a pressió (aliatge Pb-Sb de baix antimoni) |
Norma DIN aplicable | DIN 40472:2015 (tubular regulada per vàlvula) | DIN 40736-1:1985 (tubular inundada) |
Contenidor | ABS ignífug UL94 V-0 (opac) | Plàstic SAN transparent (nivell de líquid visible) |
Corrent de curtcircuit (100Ah) | 1700 A | 1500 A |
Resistència interna (20°C) | 0.0011 Ohm (1.1 mΩ) | 0.001 Ohm (1.0 mΩ) |
Corrent de càrrega màxim | 30 A (0.30C10) | 20 A (0.20C10) |
Taxa d'autodescàrrega (20°C totalment carregada) | 2%/mes | 3%/mes |
Voltatge de flotació (25°C) | 2.25-2.27V/cell | 2.24V/cell |
Voltatge d'equalització (25°C) | 2.30-2.35V/cell | 2.35-2.40V/cell |
II. Adaptabilitat ambiental (4 files):
Dimensió del paràmetre | OPzV GEL regulada per vàlvula | OPzS inundada |
Temperatura de funcionament (descàrrega) | -40°C ~ 65°C (el gel suporta altes temperatures) | -40°C ~ 60°C |
Temperatura de funcionament (càrrega) | -30°C ~ 65°C | -30°C ~ 55°C |
Capacitat - temperatura (40°C) | aproximadament 105% | 108% |
Capacitat - temperatura (-20°C) | aproximadament 55% | aproximadament 65% (estimat) |
III. Vida i cicles (4 files):
Dimensió del paràmetre | OPzV GEL regulada per vàlvula | OPzS inundada |
Vida en flotació (25°C) | Més de 20 anys | Més de 20 anys (requereix reompliment periòdic) |
Vida en flotació (30°C) | aproximadament 10 anys | 8-10 anys |
Vida de cicle (DOD 80%) | ≥ 1500 cicles | 1500-2500 cicles |
Vida de cicle (DOD 50%) | Més de 2200 cicles | 2500-4000 cicles |
IV. Manteniment i instal·lació (4 files):
Dimensió del paràmetre | OPzV GEL regulada per vàlvula | OPzS inundada |
Reompliment d'aigua | Lliure de manteniment (sense necessitat de reomplir) | Reomplir cada 3-6 mesos (aigua destil·lada) |
Emissió de boira àcida | Mínima (segellat regulat per vàlvula + filtre d'àcid) | Major (inundada + ventilació amb filtre) |
Orientació d'instal·lació | Vertical / horitzontal / lateral (no invertida) | Ha de ser vertical (l'electròlit es filtraria) |
Inspecció in situ | No possible (contenidor opac) | Possible (contenidor transparent per comprovar el nivell de líquid / les plaques) |
V. Aspectes comercials i de decisió (4 files):
Dimensió del paràmetre | OPzV GEL regulada per vàlvula | OPzS inundada |
Cost de compra (relatiu) | Superior (+15-25% respecte a OPzS) | Inferior (tecnologia madura) |
Cost de manteniment (20 anys) | Molt baix (lliure de manteniment) | Mitjà (mà d'obra + aigua destil·lada) |
TCO (20 anys) | Mitjà (compra superior + manteniment baix) | Baix (compra inferior + manteniment mitjà) |
Valor de reciclatge | Alt (plom reciclable) | Alt (plom reciclable) |
VI. Conclusió de la decisió de selecció (si us preocupa X → trieu Y):
Preocupació / escenari d'aplicació | Opció recomanada | Motiu |
Estacions base sense supervisió / remotes / d'illes / frontereres | OPzV | Lliure de manteniment + instal·lació vertical/horitzontal/lateral + segellat regulat per vàlvula (estalvi del 40% en O&M) |
Sales tropicals / desert / temperatura extremadament alta (>45°C sostinguts) | OPzV | El gel suporta altes temperatures (càrrega -30~65°C vs OPzS -30~55°C) |
Aplicacions de cicle profund (fotovoltaic 1 cicle diari al 80% DOD) | OPzS | Vida de cicle un 50% superior (2500 vs 1500 cicles) |
Centres de dades amb UPS gran (>500 kVA alta potència) | OPzS | Llarga vida de cicle profund (1500-2500 cicles) + gran capacitat (més de 2000 Ah) redueix el nombre de cel·les en sèrie |
Equips mòbils / instal·lació inclinada / bateries de vehicles | OPzV | Instal·lació vertical/horitzontal/lateral (regulada per vàlvula, sense fuites) |
Inspecció transparent / manteniment in situ (sales amb personal i patrullatge regular) | OPzS | Contenidor transparent SAN + ventilació amb filtre (manteniment visible + filtració de boira àcida) |
Comparació dels tres tipus de bateries de plom-àcid Chisen OPzV / OPzS / AGM en escenaris d'emmagatzematge d'energia industrial a gran escala i energia de reserva, amb recomanacions de selecció:
Taula de decisió de selecció (si la vostra aplicació és X → es recomana Y): UPS de centre de dades / estació base 5G / emmagatzematge d'energia fotovoltaic / sense supervisió / desplegament remot → OPzV (gel tubular regulat per vàlvula, lliure de manteniment + instal·lació vertical/horitzontal/lateral). UPS de centre de dades gran (>500 kVA) / senyalització ferroviària / il·luminació d'emergència / control principal de vaixells / sales amb personal → OPzS (tipus inundada amb vida més llarga + cost més baix + corrent de curtcircuit més alt). Arrencada d'automòbils / bicicletes elèctriques / motocicletes / UPS petit / reserva curta (<30 min) → AGM de placa plana (cost més baix).
Element de comparació | OPzV (gel tubular regulat per vàlvula) | OPzS (tubular inundada) | AGM (placa plana regulada per vàlvula) |
Estructura de la placa positiva | Tubular | Tubular | Placa plana |
Electròlit | Gel nano (GEL) | Àcid sulfúric diluït (inundada) | Fibra de vidre AGM |
Regulada per vàlvula | Sí (segellada) | No (oberta + ventilació) | Sí (segellada) |
Lliure de manteniment | Lliure de manteniment | Requereix reompliment (3-6 mesos) | Lliure de manteniment |
Vida de cicle (80% DOD) | ≥ 1500 cicles | 1500-2500 cicles | 500-1000 cicles |
Capacitat de descàrrega d'alta potència | Alta (1500-1700A) | Mitjana (1500-1600A) | Mitjana (800-1500A) |
Orientació d'instal·lació | Vertical/horitzontal/lateral | Ha de ser vertical | Vertical/horitzontal/lateral |
Aplicacions típiques | UPS / estació base / fotovoltaic / sense supervisió | UPS gran / ferrocarril / vaixell / emergència | Arrencada d'automòbil / UPS petit / bicicletes elèctriques |
Preu relatiu | Mitjà | Baix | Baix |
Compliment ambiental | RoHS / REACH / WEEE | RoHS / REACH / WEEE | RoHS / REACH / WEEE |
Capacitat de la bateria (Ah) = potència de la càrrega (W) × durada de la reserva (h) ÷ tensió del bus (V) ÷ rendiment de l'inversor ÷ coeficient de temperatura
On: rendiment de l'inversor UPS 0.85 / càrrega CC 1.0; coeficient de temperatura 25°C = 1.0 / 35°C = 0.85 / 45°C = 0.70 (reducció per alta temperatura); es recomana un marge del 20-30%.
Exemple 1: sistema de 48V d'estació base de telecomunicacions, reserva de 4-8h i després commutació a generador. Càrrega 1 kW, reserva 4h, bus 48V, rendiment 0.85, temperatura 25°C. Capacitat = 1000 × 4 ÷ 48 ÷ 0.85 ÷ 1.0 ≈ 98Ah. Recomanació: OPzV2-350 (24 cel·les en sèrie per a 48V), marge del 2%.
Exemple 2: emmagatzematge fotovoltaic connectat a la xarxa/aïllat, sistema de 5kW, reserva de 4h. Càrrega 5 kW, reserva 4h, bus 48V, rendiment 0.85, temperatura 25°C. Capacitat = 5000 × 4 ÷ 48 ÷ 0.85 ÷ 1.0 ≈ 490Ah. Recomanació: OPzV2-500 (24 cel·les en sèrie per a 48V), marge del 2%.
Exemple 3: quadre de CC de 110V, reserva de 10h. Càrrega 0.5 kW, reserva 10h, bus 110V, rendiment 1.0 (càrrega CC), temperatura 25°C. Capacitat = 500 × 10 ÷ 110 ÷ 1.0 ÷ 1.0 ≈ 45Ah. Recomanació: OPzV2-350 (54 cel·les en sèrie per a 108V), marge del 100%.
Exemple 4: energia industrial de CC trifàsic de 220V, reserva de 30 min a plena càrrega. Càrrega 100 kW, reserva 0.5h, bus 220V, rendiment 1.0, temperatura 25°C. Capacitat = 100000 × 0.5 ÷ 220 ÷ 1.0 ÷ 1.0 ≈ 227Ah. Recomanació: OPzV2-250 (108 cel·les en sèrie per a 220V), marge del 10%.
Més configuracions en sèrie (48V = 24 cel·les / 110V = 54 cel·les / 220V = 108 cel·les / 380V = 190 cel·les) es detallen als escenaris d'aplicació del §7.
Paràmetres de configuració d'aplicació per a sistemes solars / eòlics (mesurats a la pàgina 1 del full d'especificacions CHISEN):
Paràmetre | Punt de consigna | Descripció |
Desconnexió per sobretensió | 2.45 ± 0.01V/cell @25°C | Desconnexió per sobretensió (càrrega completa / el controlador solar desconnecta la bateria) |
Voltatge de regulació/equalització | 2.40 ± 0.01V/cell @25°C | Voltatge d'equalització (equilibrat periòdic, cada 30-60 dies) |
Voltatge de reconnexió del panell | 2.25 ± 0.005V/cell @25°C | Voltatge de reconnexió del panell solar (reconnexió després de la recuperació en flotació) |
Ajust del voltatge de flotació | 2.27 ± 0.005V/cell @25°C | Voltatge de flotació (estat estacionari de l'energia fotovoltaic autònoma) |
Alarma de baixa tensió | 1.95 ± 0.005V/cell @25°C | Alarma de baixa tensió (la càrrega està a punt de desconnectar-se) |
Desconnexió per baixa tensió | 1.90 ± 0.005V/cell @25°C | Desconnexió per baixa tensió (càrrega desconnectada per protegir la bateria de la sobredescàrrega) |
Voltatge de reconnexió de la càrrega | 2.09 ± 0.01V/cell @25°C | Voltatge de reconnexió de la càrrega (reconnexió després de la recuperació de la sobredescàrrega) |
Coeficient de compensació de temperatura | -3 ~ -5 mV/°C/cell | Coeficient de compensació de temperatura (flotació -3.3mV, equalització -5mV) |
Dimensionament tècnic gratuït: envieu «tensió del sistema + potència de la càrrega + durada de la reserva + temperatura de funcionament» a sales@chisen.cn i rebreu un full Excel de dimensionament complet + pressupost en un termini de 24 hores.
Pas 1 Confirmeu la tensió del sistema + el nombre de cel·les en sèrie: estació base de telecomunicacions / fotovoltaic / UPS / ferrocarril / mèdic / marí → 24 cel·les en sèrie (sistema de 48V) / 54 cel·les (108V, compatible amb quadres de CC de 110V) / 108 cel·les (216V, compatible amb energia industrial de 220V) / 190 cel·les (UPS de centre de dades de CC trifàsic de 380V).
Pas 2 Seleccioneu la capacitat: calculeu amb la fórmula «capacitat de la bateria = potència de la càrrega × durada de la reserva ÷ tensió del bus ÷ rendiment de l'inversor ÷ coeficient de temperatura» → trieu la capacitat estàndard més propera (100 / 200 / 300 / 500 / 1000 / 1500 / 2000 / 3000 Ah) i reserveu un marge del 20-30%.
Pas 3 Comproveu la vida de cicle + el tipus de bateria: reserva en flotació (estació base / UPS) → OPzV (lliure de manteniment, més de 20 anys); cicle profund (cicle diari fotovoltaic) → OPzV o OPzS (tubular ≥1500 cicles); corrent alta (UPS de centre de dades > 500 kVA) → OPzS (curtcircuit superior a 1500A).
Pas 4 Comproveu les dimensions + el pes: OPzV2-350 dimensions 103×206×390mm / pes 13.2kg (incl. electròlit), OPzS2-100 dimensions 103×206×409mm / pes 12.6kg (incl. electròlit); reserveu un espai de dissipació de calor de ≥ 50mm per a armaris / bastidors de bateries.
Pas 5 Seleccioneu el servei postvenda + les certificacions: la licitació de projectes / el despatx duaner requereix les normes nacionals corresponents (vegeu §4); es recomana CHISEN (marca de més de 20 anys + experiència d'exportació a més de 60 països + assistència amb certificacions del país de destinació a petició).
La vida de cicle del Chisen OPzV2-350 és ≥ 1500 cicles (80% DOD, condicions d'assaig estàndard IEC 60896-21, 25°C). El disseny de placa positiva tubular és l'avantatge principal: a la mateixa capacitat, la vida de cicle és 1.5-2x la de les bateries de placa plana.
Comparació de la vida de cicle de placa positiva tubular vs plana (DIN 40472 + mesura):
Profunditat de descàrrega (DOD) | Tubular (Chisen OPzV/OPzS) | Placa plana (AGM) | Diferència de vida |
80% DOD (cicle profund) | 1500-2500 cicles | 500-1000 cicles | ×1.5-2.5 |
50% DOD (cicle mitjà) | 2200-3500 cicles | 750-1500 cicles | ×2-3 |
30% DOD (cicle superficial) | 3500-6500 cicles | 1500-3000 cicles | ×2-3 |
Reserva en flotació (sense cicles) | Més de 20 anys (25°C) | 10-15 anys (25°C) | ×1.5-2 |
Escenari d'aplicació | Profunditat de descàrrega | Nombre de cicles | Anys de servei |
Estació base de telecomunicacions amb reserva de 4-8h i després commutació a generador | 50% DOD | Més de 2200 cicles | 6-7 anys |
Emmagatzematge fotovoltaic connectat a la xarxa/aïllat (cicle profund diari) | 80% DOD | Més de 1500 cicles | Més de 4 anys |
Descàrrega de pols d'alta potència d'UPS (reserva) | 30% DOD | Més de 3500 cicles | Més de 10 anys |
Reserva en flotació (estació base / EPS nuclear) | 0% DOD | — | Més de 20 anys (25°C) |
Principi de funcionament de la placa positiva tubular:
El tub de fibra de vidre envolta completament el material actiu positiu (PbO2), evitant la pèrdua i la deformació del material actiu i allargant la vida de cicle profund. Aquest és el punt de disseny principal de la norma DIN 40472.
Corba precisa de vida de cicle vs DOD del Chisen OPzV (mesurada al full d'especificacions CHISEN, 25°C, flotació de 2.23V/cell, condicions d'assaig IEC 60896-21):
Profunditat de descàrrega | Vida de cicle | Escenari d'aplicació | Anys corresponents (1 cicle per dia) |
20% DOD | 5500 cicles | Descàrrega de pols d'UPS / commutació freqüent d'estacions base de telecomunicacions | Més de 15 anys |
30% DOD | 4000 cicles | Emergència de cicle superficial / reserva parcial | Més d'11 anys |
50% DOD | 2500 cicles | Cicles mitjans / solar aïllat de la xarxa | Més de 7 anys |
80% DOD | ≥ 1500 cicles (nominal) | Cicle profund (OPzV nominal / mesurat segons especificacions 1300 cicles) | Més de 3.5 anys |
100% DOD | 800 cicles | Descàrrega completa (condició d'emergència) | Més de 2 anys |
Afegit v25: demostració combinada de vida de cicle i cost del cicle de vida TCO (sistema de reserva típic de 48V 350Ah, cost total de propietat a 20 anys):
Element de cost | OPzV | OPzS | AGM de placa plana regulada per vàlvula |
Gel tubular regulat per vàlvula (Chisen) | Tubular inundada (Chisen) | ||
Cost inicial de compra (incl. instal·lació) | Mitjà (gel tubular) | Inferior (tubular inundada / procés madur) | El més baix (placa plana regulada per vàlvula) |
Vida útil de disseny | Més de 20 anys (flotació a 25°C) | 20-25 anys (flotació a 25°C, amb manteniment regular) | 8-12 anys (flotació a 25°C) |
Substitucions necessàries en 20 anys | 0 vegades (compreu una vegada, useu-ho tota la vida) | 0 vegades (sense substitució en 20 anys amb un bon manteniment) | 1-2 vegades (cap a l'any 8 / any 16) |
Cost anual de manteniment | Molt baix (lliure de manteniment, només neteja) | Mitjà (reomplir + netejar cada 3-6 mesos) | Mitjà (control de tensió + neteja) |
Cost total de propietat (TCO) a 20 anys | Mitjà (compra mitjana + manteniment baix) | Inferior (compra baixa + manteniment mitjà) | Alt (compra baixa + vida curta que requereix múltiples substitucions) |
Conclusió clau B2B: les bateries tubulars costen aproximadament 1.5-2x més inicialment que les AGM de placa plana, però duren més de 2x més, i el TCO a 20 anys és un 30-40% inferior al de l'AGM.
El voltatge de flotació estàndard del Chisen OPzV2-350 és de 2.25-2.27V/cell (25°C, equalització amb compensació independent de -5mV/°C) i requereix una compensació de temperatura de flotació de -3.3mV/°C/cell.
Fórmula de compensació de temperatura del voltatge de flotació (IEC 60896-21:2004):
V_float (temperatura real) = 2.27V + (-3.3mV/°C) × (temperatura real - 25°C)
Temperatura ambient | Fórmula de càlcul | Voltatge de flotació compensat |
25°C (referència) | 2.27V (sense compensació) | 2.25-2.27V |
15°C | 2.27 + (-3.3mV × -10) | 2.30V |
35°C | 2.27 + (-3.3mV × 10) | 2.24V |
45°C | 2.27 + (-3.3mV × 20) | 2.20V |
55°C | 2.27 + (-3.3mV × 30) | 2.17V |
Voltatge d'equalització (compensació independent): 2.30-2.35V/cell (@25°C) amb compensació de -5mV/°C/cell. Finalitat: recarregar cel·les endarrerides / un cop al mes, tornar a flotació després de l'equalització.
Requisit de precisió del voltatge de flotació: ±1% (±25mV); superar aquest rang escurça significativament la vida de la bateria.
Corrent de flotació: < 5mA/Ah (especificació Chisen), és a dir, una bateria de 350Ah té un corrent de flotació < 500mA.
Temperatura de funcionament del Chisen OPzV2-350 segons l'escenari (classificació del full d'especificacions): descàrrega -40°C ~ 65°C (l'electròlit de gel té millor resistència a la temperatura que l'inundat), càrrega -30°C ~ 65°C (el límit d'alta temperatura cobreix les aplicacions de regions tropicals), emmagatzematge -25°C ~ 45°C (condició d'emmagatzematge més estricta). Temperatura òptima de funcionament 25°C (punt de definició de la capacitat nominal).
Efecte de la temperatura en la capacitat (corba Capacitat vs Temperatura mesurada al full d'especificacions OPzV, capacitat 10HR):
Temperatura ambient | Capacitat (10HR) | Recomanació d'aplicació |
50°C | aproximadament 107% | Límit d'alta temperatura, vida reduïda significativament (la vida es redueix a la meitat per cada 10°C per sobre de 30°C) |
40°C | aproximadament 105% | Funcionament a alta temperatura, es requereix ventilació forçada (vida d'aproximadament 5 anys) |
25°C | 100% | Referència de capacitat nominal (vida de disseny de 20 anys) |
0°C | aproximadament 80% | Funcionament a baixa temperatura, reducció lleu de capacitat |
-20°C | aproximadament 55% | Funcionament a temperatura extremadament baixa, pèrdua significativa de capacitat (no adequat per a descàrrega d'alta corrent) |
Efecte de la temperatura en la vida en flotació (corba Temperatura vs Vida en flotació mesurada al full d'especificacions):
Temperatura de funcionament | Vida en flotació | Escenari aplicable |
20°C | aproximadament 22 anys | Sala de servidors ideal / estació de telecomunicacions subterrània / estació base amb climatització |
25°C | 20 anys | Vida nominal (punt de definició del full d'especificacions) |
30°C | aproximadament 10 anys | Armari exterior (sense aire condicionat), tingueu en compte la compensació de temperatura + la reducció de potència |
40°C | aproximadament 5 anys | Sala de servidors de desert / altiplà (ventilació forçada + ombreig) |
50°C | aproximadament 2 anys | Condicions extremes (no recomanat, vida de la bateria < 3 anys) |
Requisits d'ús a gran altitud (GB/T 19638): ≤ 3000m ús normal sense tractament especial; > 3000m, capacitat reduïda un 8% per cada 1000m d'elevació; altitud extremadament alta (> 5000m) requereix personalització especial (segellat de baixa pressió + contenidor reforçat).
Requisit del voltatge de flotació compensat per temperatura: 25°C = 2.25-2.27V/cell / -3.3mV/°C/cell. Les etapes de càrrega utilitzen a més una compensació de -5mV/°C.
La taxa d'autodescàrrega del Chisen OPzV2-350 és del 2%/mes (valor mesurat al full d'especificacions CHISEN, emmagatzemada totalment carregada a 20°C — nota: la indústria utilitza habitualment 25°C com a referència, el full d'especificacions utilitza 20°C).
Corba característica d'autodescàrrega segons la temperatura d'emmagatzematge (Característiques d'autodescàrrega mesurades al full d'especificacions CHISEN):
Temperatura d'emmagatzematge | Després de 6 mesos | Després de 12 mesos | Després de 18 mesos | Després de 24 mesos |
capacitat restant | capacitat restant | capacitat restant | capacitat restant | |
10°C | aproximadament 92% | aproximadament 85% | aproximadament 80% | aproximadament 75% |
20°C | aproximadament 88% | aproximadament 78% | aproximadament 70% | aproximadament 60% |
30°C | aproximadament 70% | aproximadament 50% | cal reomplir | cal reomplir |
40°C | aproximadament 55% | cal reomplir | cal reomplir | cal reomplir |
Durada d'emmagatzematge segons la temperatura (sense recàrrega): a 20°C es pot emmagatzemar 1 any (OPzV) / 9-12 mesos (OPzS) amb un 65-75% de capacitat restant; a 25°C es pot emmagatzemar 1 any (OPzV) / 9-12 mesos (OPzS); a 35°C només 6-9 mesos abans de necessitar recàrrega, restant un 60-70%; a 45°C només 3 mesos abans de necessitar recàrrega, restant un 55-65%; a 15°C 18-24 mesos sense recàrrega, restant més d'un 65%; a fred extrem de -20°C es pot emmagatzemar més de 24 mesos sense recàrrega.
Recomanacions d'emmagatzematge: emmagatzemeu totalment carregada en un entorn sec i ventilat de -25°C ~ 45°C, evitant la llum solar directa, els dissolvents orgànics i els gasos corrosius. Feu una càrrega de reforç cada 3-6 mesos (tensió constant de 2.27V/cell (OPzV) / 2.24V/cell (OPzS) durant 24 hores). Les bateries emmagatzemades més de 12 mesos han de sotmetre's a una prova de capacitat abans de tornar a posar-se en servei.
Corrent de càrrega màxim recomanat del Chisen OPzV2-350: 30A (màxim permès, mesurat segons especificacions).
Taula de recomanacions de paràmetres de càrrega (IEC 60896 + GB/T 19638):
Etapa de càrrega | Tensió (25°C) | Límit de corrent | Escenari d'aplicació |
Flotació | 2.25-2.27V/cell (OPzV) / 2.24V/cell (OPzS) | < 5mA/Ah (≈0.5A) | Energia de reserva / flotació |
Equalització | 2.30-2.35V/cell (OPzV) / 2.35-2.40V/cell (OPzS) | ≤ 0.25C10 A | Un cop al mes / recàrrega de cel·les endarrerides |
Càrrega cíclica | 2.35-2.40V/cell | ≤ 0.20C10 A | Emmagatzematge d'energia fotovoltaic / cicle profund |
Càrrega de reforç (solar) | 2.35V±0.005V/cell | ≤ 0.20C10 A | Emmagatzematge d'energia solar/eòlica (càrrega d'emergència) |
Compensació de temperatura de càrrega: la tensió de càrrega segueix el voltatge de flotació, amb compensació de -3.3mV/°C/cell (flotació / equalització amb compensació independent de -5mV/°C/cell).
Criteri de finalització de la càrrega: es considera que la bateria està totalment carregada quan el corrent de càrrega baixa per sota del 0.5% C10.
Corrent de descàrrega I(A) | Tensió final Vpc | Escenari d'aplicació |
I < 0.05C | ≥ 1.90Vpc | Descàrrega a llarg termini amb corrent molt petit (monitorització de reserva) |
0.05C ≤ I < 0.08C | ≥ 1.85Vpc | Reserva en flotació amb corrent petit |
0.08C ≤ I < 0.2C | ≥ 1.80Vpc | Descàrrega estàndard 10HR |
0.2C ≤ I < 0.6C | ≥ 1.75Vpc | Descàrrega de corrent mitjà 5HR |
0.6C ≤ I < 1.0C | ≥ 1.70Vpc | Descàrrega de corrent alt 1HR |
1.0C ≤ I < 2.0C | ≥ 1.60Vpc | Descàrrega de pols d'alta potència |
El Chisen OPzV2-350 admet serveis de personalització integral OEM / ODM. Cap personalització no afecta el rendiment de les especificacions estàndard.
Personalització del color del contenidor
Contenidor ABS personalitzat segons el codi de color Pantone del client (gris-blanc estàndard + vermell/blau/verd/groc/taronja + color especificat pel client)
Impressió de serigrafia del LOGO
LOGO del client imprès al contenidor (sense límit d'idioma, es pot personalitzar en qualsevol idioma)
Marcatge làser
Marcatge làser al lateral de la tapa de la bateria (model / número de sèrie / data de producció / codi del client / codi de barres)
Embalatge en caixa de color / caixa neutra
Caixa de color estàndard + caixa exterior neutra, amb LOGO / color / codi de barres / etiqueta antipirateria personalitzables
Personalització d'etiquetes
Etiqueta de la bateria composta segons els requisits del client (sense límit d'idioma, es pot personalitzar en qualsevol idioma)
Substitució del born
Φ16-M6 / Φ20-M8 / Φ24-M10 tres opcions (estàndard Φ20-M8)
Millora del segellat del born
Segellat estàndard + estructura de triple segellat + filtre d'àcid antiexplosió (OPzS amb ventilació antiàcida opcional)
Informes d'assaig de tercers
Inspecció prèvia a l'enviament opcional de SGS / TUV / BV + informe d'assaig IEC 60896 complet
Dades de MOQ i terminis de lliurament: comanda de mostra a partir d'1 unitat (consulteu per correu electrònic); petit lot de 24 unitats (sistema de 24V amb 12 cel·les + 12 de recanvi) / 48 unitats (sistema de 48V amb 24 cel·les + 24 de recanvi); gran lot de més de 200 unitats (múltiples combinacions de tensió amb personalització OEM completa). Per als terminis de lliurament específics + detalls de garantia, consulteu la informació de contacte al final.
Preguntes freqüents del Chisen OPzV2-350 (25 elements). Cada una cobreix les preguntes d'alta freqüència més habituals plantejades pels enginyers de camp industrials, en paràmetres tècnics, dimensionament, comandes, enviament i servei postvenda.
Ajust del voltatge de flotació de l'OPzV2-350?
Voltatge de flotació estàndard de 2.25-2.27V/cell @25°C, cal aplicar la compensació de temperatura de -3.3mV/°C/cell (IEC 60896-21).
Vida de cicle de l'OPzV2-350?
≥ 1500 cicles (80% DOD, 25°C), vida en flotació de més de 20 anys. El disseny de placa positiva tubular és l'avantatge principal (1.5-2x superior a l'AGM de placa plana).
Rang de temperatures de funcionament de l'OPzV2-350?
-40~65°C descàrrega / -30~65°C càrrega / -25~45°C emmagatzematge (òptim 25°C). L'OPzV de gel regulat per vàlvula té millor resistència a la temperatura que l'inundada.
Taxa d'autodescàrrega de l'OPzV2-350?
2%/mes (mesurat al full d'especificacions CHISEN, emmagatzemada totalment carregada a 20°C), es pot emmagatzemar 1 any sense recàrrega.
Tipus de bateria de l'OPzV2-350?
Bateria VRLA GEL tubular (plom-àcid regulada per vàlvula), estructura de placa positiva tubular, electròlit de gel, segellat regulat per vàlvula.
Diferència entre l'OPzV2-350 i l'OPzS2-100?
L'OPzV és de GEL segellat regulat per vàlvula, lliure de manteniment; l'OPzS és de tipus inundat obert que requereix reompliment periòdic (preferiblement vertical). L'OPzV té un corrent de curtcircuit més alt (1700A vs 1500A), l'OPzS té una resistència interna lleugerament inferior (0.001 vs 0.0011 Ohm), l'OPzS és més econòmica (procés madur).
Resistència interna de l'OPzV2-350?
Aproximadament 1.1 mΩ totalment carregada (25°C), corrent de curtcircuit d'aproximadament 1700A.
Mètode de càrrega de l'OPzV2-350?
Es recomana tensió constant i corrent constant (CC-CV), flotació 2.25-2.27V / equalització 2.30-2.35V / cíclica 2.35-2.40V. Corrent de càrrega màxim de 30A.
Condicions d'emmagatzematge de l'OPzV2-350?
Entorn sec i ventilat de -25°C ~ 45°C; no cal recàrrega durant els primers 6 mesos d'emmagatzematge. Per a un emmagatzematge > 6 mesos, es recomana una càrrega completa (2.25-2.27V/cell × 24h).
Quines normes nacionals s'apliquen a l'OPzV2-350?
Consulteu el §4 per a la llista de normes aplicables (més de 7 normes internacionals / regionals / del sector).
Pes de l'OPzV2-350?
13.0kg (28.7 lbs), incl. electròlit (mesurat al full d'especificacions CHISEN); excl. embalatge / excl. borns.
Dimensions de l'OPzV2-350?
Longitud 103mm × amplada 206mm × alçada 390mm (mesurat al full d'especificacions CHISEN, incl. borns).
Parell de collada del born de l'OPzV2-350?
10-12 N·m (born de cargol Φ20-M8).
Corrent de curtcircuit de l'OPzV2-350?
Aproximadament 1700A (totalment carregada a 25°C), que compleix els requisits de protecció de curtcircuit de grans UPS.
Vida útil de disseny en flotació de l'OPzV2-350?
Més de 20 anys (voltatge de flotació de 2.25-2.27V a 25°C, compensació de temperatura de -3.3mV/°C).
Com escollir entre l'OPzV2-350 i l'AGM de placa plana?
La placa positiva tubular dura més (més de 1500 cicles vs 500-1000 cicles), adequada per a projectes a llarg termini / reserves crítiques; l'AGM de placa plana és més econòmica, adequada per a projectes a curt termini / sensibles al pressupost. Consulteu el capítol TCO del §11.
Orientació d'instal·lació de l'OPzV2-350?
Es pot instal·lar vertical/horitzontal/lateral (no invertida), adequada per a espais d'armari reduïts. El disseny segellat regulat per vàlvula de l'OPzV no presenta risc de fuita d'electròlit.
L'OPzV2-350 necessita reomplir aigua?
No. L'OPzV segellada regulada per vàlvula + electròlit de gel no requereix reompliment durant tota la seva vida.
La temperatura afecta la capacitat de l'OPzV2-350?
40°C = 105% / 25°C = 100% / 0°C = 80% / -20°C = 55% de capacitat (règim de descàrrega 10HR, segons la corba Capacitat vs Temperatura del full d'especificacions CHISEN).
Quins documents es necessiten per exportar l'OPzV2-350?
Documents estàndard: llista d'embalatge + factura comercial + certificat d'origen CO + MSDS + avaluació de transport UN2794. Les certificacions especials del país de destinació (SONCAP / PVOC / SASO / BIS / ESMA) es poden tramitar a petició.
MOQ de l'OPzV2-350?
Mostra d'1 unitat / sistema de 24V amb 12 cel·les / sistema de 48V amb 24 cel·les / sistema de 110V amb 54 cel·les / sistema de 220V amb 108 cel·les. Els lots de més de 200 unitats gaudeixen de preus a l'engròs.
Termini de lliurament de l'OPzV2-350?
Envieu un correu electrònic a sales@chisen.cn per sol·licitar un pressupost (el termini de lliurament s'avalua segons la quantitat + el país de destinació + la data de lliurament prevista).
Garantia de l'OPzV2-350?
Garantia bàsica de 24 mesos (des de la instal·lació i la posada en marxa). Ampliable a 36 mesos negociable en la licitació.
L'OPzV2-350 admet personalització OEM?
Sí, personalització integral OEM/ODM: color del contenidor, serigrafia del LOGO, marcatge làser, embalatge en caixa de color, personalització d'etiquetes, substitució del born. MOQ de 50-100 unitats.
El preu de l'OPzV2-350 inclou l'enviament?
Preu de fàbrica EXW; el transport marítim es pressuposta segons el port de destinació (FOB/CIF/DDP opcionals). Contacteu amb sales@chisen.cn per a un pressupost.
Recomanacions d'ús diari + manteniment del Chisen OPzV2-350 (guia pràctica per a enginyers). Seguir aquestes especificacions pot allargar significativament la vida de la bateria fins a més de 20 anys:
1. Selecció del carregador: cal utilitzar un carregador intel·ligent de grau industrial (amb funció de dessulfatació per polsos, que coincideixi amb la tensió del sistema 12V/24V/48V); flotació 2.25-2.27V/cell (25°C) + compensació de temperatura de -3.3mV/°C/cell; equalització 2.30-2.35V/cell (un cop al mes, < 24h); corrent de càrrega màxim de 30A (segons el valor mesurat del full d'especificacions en PDF, utilitzeu amb limitació de corrent) per evitar l'impacte d'una alta corrent a les plaques.
2. Entorn d'instal·lació: instal·lació en armari / bastidor de bateries, a ≥ 100mm del terra (protecció contra la humitat), a ≥ 50mm de la paret (dissipació de calor); temperatura de funcionament -40°C ~ 65°C (descàrrega) / -30°C ~ 65°C (càrrega); es requereix refrigeració per ventilació forçada per sobre de 45°C; altitud > 3000m, capacitat reduïda un 8% per cada 1000m (GB/T 19638); manteniu allunyada de fonts de calor + llum solar directa + gasos corrosius.
3. Inspecció rutinària (setmanal / mensual per a emplaçaments remots): comproveu el parell de collada de la connexió del born de 10-12 N·m, sense soltures / oxidació / sobrescalfament (mesura de temperatura per infrarojos); inspecció del contenidor per detectar abombaments / fuites / esquerdes (l'OPzV segellada regulada per vàlvula normalment no presenta fuites); desviació de la tensió de les cel·les < ±0.05V (entreu en estat d'equalització si se supera); diferència entre la temperatura del contenidor i l'ambient < 5°C (comproveu les connexions / la càrrega si se supera).
4. Especificacions d'emmagatzematge a llarg termini: emmagatzemeu totalment carregada en un entorn sec i ventilat de -25°C ~ 45°C (eviteu la llum solar directa); càrrega de reforç cada 3-6 mesos (tensió constant de 2.25-2.27V/cell × 24h); taxa d'autodescàrrega del 2%/mes (25°C), es requereix una prova de capacitat abans de reutilitzar-la si no s'ha carregat durant més d'1 any; per a les bateries emmagatzemades més de 2 anys es recomana un ús amb potència reduïda.
5. Resolució de problemes: caiguda de capacitat > 20% (respecte a la nominal): feu una càrrega d'equalització de 24h per reparar-la; substituïu si no és eficaç; voltatge de flotació anormal (> 2.4V o < 2.2V/cell): comproveu el carregador + la compensació de temperatura; abombament / fuita / olor: deixeu d'utilitzar immediatament i contacteu amb el servei postvenda de CHISEN; curtcircuit / connexió inversa: comproveu el fusible + el marcatge de polaritat (vermell positiu, negre negatiu).
6. Activació de bateries d'estrena / inactives durant molt de temps: les bateries noves de fàbrica es poden instal·lar i posar en funcionament en rebre-les (VRLA segellada regulada per vàlvula, sense pas de reompliment d'electròlit); bateries inactives durant més de 6 mesos: primer feu una descàrrega amb corrent petit de 0.05C fins a 1.80V/cell i, després, carregueu segons la corba de càrrega normal; els bancs en sèrie (48V / 110V / 220V) requereixen una «equalització d'aparellament de cel·les» abans de la posada en marxa per garantir una desviació de tensió de les cel·les < 0.05V.
7. Precaucions de seguretat: eviteu que les eines metàl·liques toquin simultàniament els borns positiu i negatiu (el corrent de curtcircuit de 1700A és letal); no hi ha d'haver flames obertes a les zones de càrrega (la càrrega de bateries de plom-àcid produeix hidrogen, amb risc d'explosió si hi ha flames obertes); porteu ulleres de protecció + guants resistents als àcids (l'electròlit conté àcid sulfúric diluït; si us esquitxa, renteu-vos els ulls amb aigua neta durant 15 minuts i busqueu atenció mèdica); elimineu les bateries al final de la seva vida útil segons els procediments de mercaderies perilloses UN2794 (no desmunteu ni vesseu electròlit).
Sistema de fàbrica + servei global de CHISEN (per què triar Chisen).
1. Dimensió de la fàbrica: marca CHISEN fundada el 2002, més de 20 anys especialitzada en bateries tubulars; línia de productes completa de més de 200 models que cobreix tots els nivells de tensió 2V / 6V / 8V / 12V, capacitat de 4Ah-3000Ah; més de 100.000 unitats de models principals en estoc (enviament immediat).
2. Xarxa de servei global: experiència d'exportació a més de 60 països (Xina / Sud-est asiàtic / Europa / Àfrica / Orient Mitjà / Amèrica Llatina / Àsia Central / Oceania); projectes industrials en telecomunicacions / energia / centres de dades / fotovoltaic / ferrocarril; suport tècnic multilingüe 7×24 (anglès / xinès / espanyol / francès / àrab / rus / vietnamita); resposta per correu electrònic en 12h / pressupost complet en 24h / proposta per a projectes complexos en 48h.
3. Control de qualitat: certificacions sol·licitades segons els requisits del client (els elements de certificació els determina el client); inspecció de fàbrica al 100% abans de l'enviament (prova de capacitat + prova de resistència interna + prova de tensió + inspecció de l'aspecte); control estadístic de processos SPC en processos clau (aplicació de pasta a les plaques / muntatge de grups / formació / segellat); cooperació amb SGS / TUV / BV / CTI per a la inspecció prèvia a l'enviament per tercers segons els requisits del client.
4. Suport a l'exportació: documents duaners de primera mà (factura comercial / llista d'embalatge / certificat d'origen CO / MSDS / avaluació de transport UN2794 / informe d'assaig IEC 60896 complet); documentació tècnica multilingüe (EN / CN / ES / FR / AR / RU); assistència amb certificacions especials del país de destinació a petició: SONCAP (Nigèria) / PVOC (Kenya) / SASO (Aràbia Saudita) / BIS (Índia) / ESMA (EAU).
5. Política de cooperació a llarg termini: enllaç tècnic dedicat per a clients de llarga durada; els socis estratègics OEM poden compartir oportunitats de venda + suport de formació.
6. Compromís de sostenibilitat: les bateries de plom-àcid són reciclables; certificacions sol·licitades segons els requisits del client (els elements de certificació els determina el client); compliment de la UE RoHS / REACH / WEEE (exportacions sense restriccions a Europa).
[CHISEN Battery] Més de 20 anys especialitzada en exportacions de bateries tubulars / avalada per clients de més de 60 països.
Mètodes de contacte:
1. Consulta per correu electrònic: sales@chisen.cn (pressupost complet + proposta de dimensionament en 24h)
2. Telèfon / WhatsApp: +86 131 6622 6999
3. Lloc web: https://www.chisen.cn